Rīt Latvijas pilsētās sākas Eiropas Mobilitātes nedēļa, kas norisināsies no 16. – 22. septembrim un jau devīto reizi simtiem Eiropas pilsētu aicinās savus iedzīvotājus atbalstīt ilgtspējīgu mobilitāti.
Šogad Eiropas mobilitātes nedēļā piedalās Ķekavas novads, Dobele, Iecava, Jēkabpils, Kārsavas novads, Kocēnu novads, Kuldīga, Liepāja, Līvāni, Ogre, Olaines novads, Salaspils, Valka, Ventspils, un, protams, Rīga. Eiropā 1709 pilsētas apstiprinājušas dalību šajā mobilitātei veltītajā nedēļā. Eiropas mobilitātes nedēļas kulminācija ir paredzēta 22. septembrī, kad īpašajā „Dienā bez auto!” iedzīvotāji tiek aicināti pilnībā iztikt bez automašīnu lietošanas.
Eiropas Mobilitātes nedēļa ir arvien lielāku atsaucību gūstošs pasākums un tā mērķis ir veicināt ilgtspējīgu mobilitāti pilsētās un informēt sabiedrību par pašreizējās pilsētu mobilitātes ietekmi uz vidi. Tā ir iespēja aicināt iedzīvotājus izvēlēties ilgtspējīgākus transporta veidus līdzšinējo pārvietošanās līdzekļu vietā.
Šogad mobilitātes nedēļas galvenā tēma ir „Ceļo gudrāk, dzīvo labāk” un tā ne tikai cieši saistīta ar klimatu, bet arī ar veselību. Kad iedzīvotāji runā par vidi, pirmais, par ko viņi iedomājas, ir piesārņojums pilsētās. Klimata pārmaiņas un gaisa piesārņojums ir tikai 3. un 4. vietā viņus visvairāk satraucošo lietu sarakstā. Tajā pašā laikā automašīnu skaits uz Eiropas ceļiem, tāpat kā satiksme pilsētā, turpina palielināties, tādējādi izraisot pilsētu iedzīvotāju dzīves pasliktināšanos (troksnis, gaisa piesārņojums, stress, utt.). Transports rada 40% no CO2 piesārņojuma Eiropā, turklāt lielāko daļu rada motorizētais transports. Transporta radītais izplūdes gāzu apjoms joprojām pieaug ātrāk nekā jebkurā citā sektorā. Transporta kaitīgo ietekmi uz veselību izjūt lielākā daļa cilvēku, sevišķi sabiedrības neaizsargātās daļas - bērni un vecāki cilvēki. Transporta sistēmas ietekme uz veselību ir plaši zināma, sākot no satiksmes radītā trokšņa un beidzot ar sirds un asinsvadu slimībām.
Eiropas Mobilitātes nedēļa sekmē Eiropas iedzīvotāju veselības uzlabošanos, jo pievērš uzmanību nozarei, kas ir atbildīga par lielāko daļu kaitīgo emisiju, kas veicina pārmaiņas klimatā un ozona slānī. Transporta ietekmi uz veselību izjūt katrs, un šī kampaņa ir iespēja pašvaldībām uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti, piedāvājot alternatīvus pārvietošanās veidus automašīnu izmantošanai ikdienā.
Eiropas Mobilitātes nedēļa piedāvā ideālu veidu, kā pasniegt ilgtspējīgas mobilitātes lomu sabiedrībā, informēt iedzīvotājus par soļiem, kādus pieņem vietējās pašvaldības zaļākas dzīves garantēšanai, lai mudinātu cilvēkus vairāk izmantot sabiedrisko transportu un parādītu, kā katrs cilvēks var palīdzēt cīņā ar klimata pārmaiņām.