Karavīri Krievijā, iespējams, vairs nedrīkstēs izmantot viedtālruņus

 
©SCANPIX

Krievijas parlamenta apakšpalāta Valsts dome otrdien otrajā lasījumā atbalstījusi likumprojektu, kas paredz aizliegt karavīriem aktīvajā dienestā izmantot viedtālruņus, lai publiskotu informāciju internetā vai nodotu to medijiem.

Žurnālisti ir izmantojuši karavīru sociālajos medijos publiskotās fotogrāfijas un videomateriālus, lai iegūtu informāciju par Krievijas armijas aktivitātēm Sīrijā un Austrumukrainā.

Izdevums "Meduza" norādījis, ka jaunais likums ierobežos iespējas uzzināt, kas notiek Ukrainā.

Valsts domes Aizsardzības komiteja, kas izstrādāja šo likumprojektu, apgalvoja, ka mērķis ir garantēt "nacionālo drošību" informācijas sfērā un aptvert informāciju, kas nav uzskatāma par militāro noslēpumu.

Likumprojekts aizliegs karavīriem nesāt līdzi elektroniskās ierīces, ar kurām iespējams publicēt internetā fotogrāfijas un video un kas var atklāt lietotāja atrašanās vietu.

Likumprojekts aizliegs karavīriem, jauniesaucamajiem un rezervistiem informēt medijus un publicēt internetā informāciju, kas atklāj, ka viņi vai citi cilvēki dien armijā, raksturo viņu pienākumus vai atklāj viņu atrašanās vietu. Aizliegts arī izplatīt informāciju par armijas komandieru rīcību un armijas štābu atrašanās vietu.

Lai likumprojekts iegūtu likuma spēku, tas vēl jāapstiprina trešajā lasījumā Valsts domē, jāakceptē parlamenta augšpalātā un jāparaksta prezidentam.

Likumprojektā brīdināts, ka ārvalstu slepenie dienesti un teroristu organizācijas ir ieinteresētas Krievijas karavīru aktivitātēs un sevišķi interesējas par tiem, kas dien Sīrijā, kur Krievija atbalsta prezidenta Bašara al Asada režīmu.

Likumprojektā teikts, ka internetā publiskotā un medijiem nodotā informācija var tikt izmantota, lai veidotu "aizspriedumainu skatījumu uz Krievijas valdības ārpolitiku".

Parastus mobilos telefonus bez kamerām nav paredzēts aizliegt, un karavīri drīkstēs izmantot viedtālruņus atvaļinājumu laikā.