Spānijas Ārlietu ministrija ir atcēlusi Latvijas goda konsula Barselonā Šavjera Viņalsa akreditāciju pie konsulāta ēkas izkārta Katalonijas neatkarības karoga dēļ, sestdien vēstīja Spānijas medijs ABC savā interneta vietnē.
Ministrija ir pasludinājusi Šavjeru Viņalsu par “nevēlamu personu konsulāro funkciju izpildīšanai” un ir atcēlusi “eksekvatūru” jeb atļauju tās izpildīt. Šāds lēmums pieņemts saistībā ar to, ka 11.septembrī pie konsulāta ēkas bija izkārts Katalonijas neatkarības karogs - estelada, informēja ABC, atsaucoties uz saviem ziņu avotiem.
11.septembris tiek atzīmēts kā Katalonijas Nacionālā diena (Diada Nacional de Catalunya), pieminot Barselonas krišanu 1714.gada 11.septembrī, kurai sekoja katalāņu brīvību un likumu zaudēšana.
Lēmums par goda konsula akreditācijas atcelšanu tika darīts zināms ar mutisku notu Latvijas vēstniecei Spānijā Argitai Daudzei.
Notā atgādināts, ka katram konsulātam ir tiesības izkārt pie ieejas vai ēkas iekštelpās savas valsts ģerboni vai karogu, bet ne trešo valstu karogus. Notā uzsvērts, ka vēl jo vairāk tam nav tiesību izkārt neoficiālus karogus, kas simbolizē atbalstu nelikumīgam valsts teritorijas daļas atdalīšanas procesam.
Spānijas Ārlietu ministrija uzskata, ka esteladas izkāršana 11.septembrī publiski atspoguļojusi Viņalsa atbalstu Katalonijas separātismam un viņa kā konsula iejaukšanos Spānijas iekšējās lietās, kas nav savienojama ar 1963.gada Vīnes konvencijas par konsulārajām attiecībām 55.pantu, kurš paredz, ka konsulārās telpas nav izmantojamas ar konsulāro funkciju izpildīšanu nesavienojamā veidā.
Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs Raimonds Jansons aģentūrai LETA sacīja, ka goda konsuli ir Latvijas vēstniecību un diplomātiskā dienesta palīginstruments, lai veicinātu Latvijas un Spānijas ekonomisko sadarbību, veidotu vēstniecības kontakttīklus, sadarbību ar valsts reģioniem un padziļinātu abu valstu attiecības tautsaimniecībā.
"Goda konsuls nav ĀM darbinieks, viņš ir tās valsts šajā gadījumā Spānijas pilsonis, kurš ir uzņēmies Latvijas goda konsula funkcijas, palīdzot vēstniecībai attīstīt sadarbību ar kādu konkrētu reģionu, strādāt pie ekonomiskiem sadarbības projektiem vai organizēt vizītes," sacīja Jansons, piebilstot, ka ĀM respektē Spānijas lēmumu un notikušais nemazinās abu valstu ciešo un labo sadarbību.
Tajā pašā laikā Jansons piebilda, ka ĀM un Latvijas vēstniecībām ir procedūras, ar kurām tiek izvērtēts goda konsulu darbs, ko ĀM darīs arī šajā gadījumā. "Mēs izvērtējam, kā persona, kas ir uzņēmusies veikt Latvijas goda konsula pienākumus, īsteno mūsu pamatnostādnes un respektē attiecīgās valsts, šajā gadījumā Spānijas likumdošanu," teica Jansons.
Viņš arī uzsvēra, ka Latvijai ir nozīmīgas attiecības ar Spāniju, un Latvija vēlas attīstīt ekonomisko sadarbību ar Spānijas reģioniem, kas ir abu valstu interesēs.