Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) stingri nosoda Ziemeļkorejā šodien veikto kodolizmēģinājumu, kas vērtējams kā kārtējā provokatīvā rīcība pēc šogad janvārī veiktā kodolizmēģinājuma, tāla darbības rādiusa raķetes palaišanas februārī un vairākkārtējiem tuvas un vidējas darbības rādiusa ballistisko raķešu izmēģinājumiem.
Kā aģentūru LETA informēja ĀM, tādējādi Ziemeļkoreja demonstrē režīma bezatbildību un turpina klaji pārkāpt ANO Drošības padomes rezolūcijas, radot ievērojamus draudus stabilitātei un drošībai reģionā un pasaulē.
"Diemžēl šīs valsts rīcība skaidri norāda uz nevēlēšanos ievērot starptautiskās sabiedrības vairākkārtējos stingros aicinājumus atturēties no šādām provokatīvām darbībām," norādījusi ministrija.
Latvija pievienojas aicinājumiem Ziemeļkorejai ievērot starptautiskās saistības un atturēties no darbībām, kas ir pretrunā ANO Drošības padomes rezolūcijām par ierobežojumiem kodolaktivitātēm un ballistisko raķešu tehnoloģiju attīstībai. Tāpat Latvija aicina Ziemeļkoreju atsākt kodolatbruņošanās dialogu, tostarp sešu pušu sarunu formātā, lai mazinātu saspīlējumu reģionā.
Šis ir jau otrais Ziemeļkorejas veiktais kodolizmēģinājums šā gada laikā. Ziemeļkoreja iepriekš īstenojusi kodolizmēģinājumus arī 2006.gadā, 2009.gadā un 2013.gadā. ANO Drošības padome šā gada 2.martā apstiprināja rezolūciju, kas paredz stingrākās sankcijas, kādas ANO Drošības padome ir piemērojusi šai valstij pēdējo gadu laikā. Ziemeļkoreja ir vienīgā valsts, kas 21.gadsimtā ir veikusi kodolizmēģinājumus.
Ziemeļkoreja pārtrauca dalību sešu pušu - ASV, Japānas, Dienvidkorejas, Ķīnas, Krievijas un Ziemeļkorejas - sarunās 2009.gadā un līdz šim nav nākusi klājā ar kādu konstruktīvu iniciatīvu attiecību normalizēšanai.
Sešu pušu sarunu formāts tika izveidots, lai veicinātu Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos.