Ukraina ievieš jaunas sankcijas pret Krieviju

Rīkojumu par jaunām sankcijām parakstījis Ukrainas prezidents Petro Porošenko © scanpix.ee

Ukrainas prezidents Petro Porošenko trešdien parakstījis rīkojumu par personīgu sankciju noteikšanu Krievijas un citu valstu pilsoņiem par noziedzīgu darbību pret Ukrainu, kā arī virknei uzņēmumu.

Ukrainas Nacionālā drošības un aizsardzības padome 2.septembrī pieņēma lēmumu par juridisko un fizisko personu loka paplašināšanu, pret kurām Ukraina piemēro ekonomiskās sankcijas un citus ierobežojošus pasākumus. Pēc parakstīšanas un publicēšanas prezidenta mājaslapā tas stājies spēkā.

Jaunajā sarakstā iekļautas 105 juridiskas un 388 fiziskas personas, kuru vidū ir 23 valstu pilsoņi, tostarp četri Latvijas valstspiederīgie - avīzes "Vesti segodņa" žurnālisti Eduards Eļdarovs, Vladimirs Bučeļņikovs, Ērika Rugaļska un bijušais Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs.

Starp sarakstā iekļautajām Krievijas amatpersonām ir Kremļa galvenais propagandists un informācijas aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektors Dmitrijs Kiseļovs, aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs, bērnu tiesību ombudsmens Pāvels Astahovs, Valsts domes spīkers Sergejs Nariškins, dziedātājs un Valsts domes deputāts Josifs Kobzons un vairāki citi.

Starp sankcijām pakļautajām kompānijām ir aviokompānijas "Aeroflot", "Sibirj", "Orenburgskije avialiniji", ieroču uzņēmums" Almaz-Antej", banka "Gazprombank" un telekanāli "Pirmais kanāls", NTV, "Rossija-24". Pret juridiskajām personām paredzētas dažāda veida sankcijas - aktīvu bloķēšana, kā arī ekonomisko un finansiālo saistību izpildes apturēšana, aizliegums izsniegt kredītus, aizdevumus un finansiālo palīdzību, aizliegums veikt kreditēšanu vērtspapīru pirkšanas ceļā, aizliegums pirkt vērtspapīrus.

Ukrainas Nacionālā drošības un aizsardzības padome pagājušajā nedēļā paziņoja, ka ierobežojumus pret Krievijas fiziskajām un juridiskajām personām Ukraina sāka ieviest no pagājušā gada marta un šobrīd Ukrainā aizliegts iebraukt vairāk nekā 1700 Krievijas pilsoņu.

 

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais