Dienvidkorejā turpina palielināties no koronavīrusa MERS bojāgājušo un ar šo vīrusu inficēto skaits – tūkstošiem cilvēku noteikta karantīna, atcelti daudzi masu pasākumi, slēgtas mācību iestādes, un būtiski samazinājies Dienvidkorejā iebraukušo tūristu skaits. Lai gan mediķi uzskata, ka panikai nav pamata, valsts prezidente vīrusa epidēmijas dēļ atcēlusi paredzēto vizīti ASV un pasludinājusi, ka tieši šonedēļ izšķirsies, vai vīruss, kas Dienvidkorejā ievazāts no Tuvajiem Austrumiem, turpinās savu izplatību.
Reuters, atsaucoties uz Dienvidkorejas Veselības ministriju, vēsta, ka kopš maija vidus no MERS vīrusa bojā gājuši deviņi cilvēki, bet vēl 108, kuri inficējušies ar vīrusu, atrodas slimnīcās. Šis koronavīruss, par kura eksistenci mediķi pirmo reizi uzzināja 2012. gadā, ir no tās pašas vīrusu grupas, kurai pieder saaukstēšanās un SARS, kura izplatība 2002. un 2003. gadā izraisīja milzīgu paniku Dienvidaustrumāzijā. Slimības simptomi sākotnēji ir visai vāji izteikti, taču pakāpeniski inficētais izjūt tādus pašus veselības traucējumus kā spēcīgas gripas gadījumā – drudzi, klepu, elpošanas grūtības. MERS spēj izraisīt arī pneimoniju un nieru darbības traucējumus. Pret šo vīrusu, kas, kā tiek uzskatīts, sākotnēji bijis izplatīts starp kamieļiem, nekādas vakcīnas pagaidām vēl nav izgudrotas, tāpat nav nekādas specifiskas ārstēšanas metodes – mediķi dara visu iespējamo, lai uzlabotu saslimušo imūnsistēmas darbību. Pasaules Veselības organizācija (WHO) vakar paziņojusi, ka līdz šim MERS vīruss ir reģistrēts 23 pasaules valstīs un prasījis vismaz 448 cilvēku dzīvības. Tiek lēsts, ka inficēšanās beidzas ar nāvi vismaz 36% gadījumu, taču Dienvidkorejas mediķi vērsuši uzmanību uz to, ka visi, kuri ar MERS vīrusu miruši šajā valstī, jau iepriekš sirguši ar dažādām, galvenokārt elpvadu, slimībām un viņu imūnsistēma jau tāpat bijusi novājināta.
Šīs nedēļas sākumā strauji (par vairāk nekā 1000 cilvēkiem) palielinājies to cilvēku skaits, kuriem noteikta karantīna. Pašlaik īpašā uzraudzībā atrodas vairāk nekā 3500 cilvēku, kuri tā vai citādi ir kontaktējušies ar inficētajiem un arī varētu būt inficējušies. Mediķiem izdevies noskaidrot, ka lielākoties inficēšanās notiek pēc fiziskas saskares, taču MERS vīruss gluži tāpat kā gripa var izplatīties arī gaisa pilienu ceļā.
Pagaidām vīruss izplatījies lielākoties ārstniecības iestāžu vidē – gandrīz visi inficētie un lielākā daļa no tiem, kuriem noteikta karantīna, ir slimnīcu pacienti vai medicīniskais personāls. Tas saistīts ar faktu, ka cilvēks, kurš šo vīrusu ieveda Dienvidkorejā (kāds 68 gadus vecs vīrietis, kurš maija sākumā atgriezās no ceļojuma uz Saūda Arābiju un Bahreinu), pēc tam, kad sajutās slikti, vērsies pēc palīdzības vairākās ārstniecības iestādēs pēc kārtas, taču nevienā no tām viņam sākotnēji nav tikusi uzstādīta pareiza diagnoze, un tikai 20. maijā pacientam beidzot diagnosticēta inficēšanās ar MERS vīrusu.
AFP norāda, ka karantīnas pasākumi Dienvidkorejā noteikti ļoti stingri, un par to pārkāpšanu paredzēts naudas sods, kas atbilst aptuveni 2500 eiro. Tehnoloģiski attīstītajā Dienvidkorejā karantīnas ievērošana tiek uzraudzīta, novērojot attiecīgu cilvēku aktivitātes virtuālajā vidē un izsekojot viņu elektronisko ierīču GPS signālus. Reuters gan norāda, ka Dienvidkorejas iedzīvotāji izceļas ar augstu pilsoniskā apzinīguma līmeni, tādēļ nekādas represijas pret viņiem nenākas vērst. Gluži otrādi – amatpersonām pat nākas mudināt iedzīvotājus nepārspīlēt ar savām bailēm no vīrusa izplatības. Piemēram, Pasaules Veselības organizācijas speciālistu grupa, kas uzsākusi darbu Dienvidkorejā, vakar paziņojusi, ka neesot bijis nekāda iemesla atcelt mācības vairāk nekā 2400 mācību iestādēs, tajā skaitā 22 augstskolās. «Vīruss neizplatās studentu un skolēnu vidē,» sacīts WHO misijas rekomendācijā. WHO nav arī uzskatījusi par nepieciešamu izsludināt kādus brīdinājumus par bīstamību ceļot uz Dienvidkoreju, taču par to jau parūpējušās tādas šā reģiona valstis kā Ķīna, Japāna un Krievija. Seulas starptautiskās lidostas Ičeonas personāls atzinis, ka šīs nedēļas sākumā ievērojami samazinājies Dienvidkorejā iebraukušo tūristu skaits. Divas Taivānas lidsabiedrības pieprasījuma mazināšanās dēļ atcēlušas pusi no avioreisiem uz Dienvidkoreju, līdzīgi varētu rīkoties Honkongas Cathay Pacific Airways un Krievijas aviokompānijas, kas darbojas Tālajos Austrumos. Daudzviet lidostās tiek pārbaudīta veselība pasažieriem, kuri atgriežas no Dienvidkorejas, un Ķīnā jau reģistrēts viens cilvēks, kurš bijis inficēts ar MERS. Lai gan Dienvidkorejas iedzīvotāju vairākums apzinās, ka inficēšanās risks nav pārāk augsts, skaitļi runā paši par sevi – cilvēki retāk apmeklē sabiedriskas vietas, bet daudzi masu pasākumi drošības labad tikuši atcelti. Piemēram, lielveikalu ieņēmumi jūnija pirmajā nedēļā bijuši par 25% mazāki nekā maija pirmajā nedēļā, bet ieņēmumi no kino biļešu un atrakciju parku biļešu pārdošanas samazinājušies uz pusi.