Ķīna mīkstinās savu bēdīgi slaveno viena bērna politiku

© Scanpix/AFP

Turpmāk ģimenē varēs būt divi bērni, ja viens no vecākiem pats būs bijis vienīgais bērns ģimenē, šonedēļ nolemts Ķīnā valdošās komunistiskās partijas sanāksmē.

Tāpat nolemts likvidēt soda nometnes, kas domātas pāraudzināšanai caur darbu un veikt virkni reformu, kam jāpaielina privātā sektora loma ekonomikā. Vairums paredzēto izmaiņu jau izmēģinātas dažādos Ķīnas reģionos.

Ķīna viena bērna poitiku ievies 20. gs. 70. gados, kad valstī bija vērojams straujš iedzīvotāju pieaugums. Kopš tā laika tā izpelnījusies aizvien asāku kritiku. Vecāki, kas pārkapj ierobežojumus var tikt sodīti ar lieliem naudas sodiem, zaudēt darbu un īpašumu. Cilvēktiesību aktīvisti ziņo, ka bijuši gadījumi, kad sievietes tiek piespiestas izdarīt abortu.

Līdz šim šī politika diezgan strikti ievērota, lai gan jau ieviesti daži izņēmumi, galvenokārt attiecībā uz etniskajām minoritātēm. Piemēram, dažās pilsētās divi bērni drīkst būt ģimenēs, kurās abi vecāki ir bijuši vienīgie bērni, bet laukos - ja pirmais bērns ir meitene.

Politikas eksperti uzskata, ka ierobežojumi tiks mainīti iedzīvotāju novecošanas dēļ, kas varētu samazināt ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu, tajā pašā laikā palielinot to cilvēku skaitu, kam nepieciešama aprūpe. Tradiionāli par vecajiem cilvēkiem rūpējas bērni, bet viena bērna politika rada situāciju, ka jaunākās paaudzes parstāvim vienam pašam jāapgādā savi vecāki un vecvecāki. Turpinoties pašreizejām tendencēm 2050. gadā ķīniešu, kas vecāki par 65 gadiem skaits varētu pārsniegt ceturto daļu no visiem iedzīotajiem.

Tāpat tradicionāli priekšroka tiek dota dēliem un daudzās ģimenēs izvēlas izdarīt abortu, ja bērns būs meitene. Šī tradīcija rada vīriešu pārprodukciju un apmēram 24 miljoni ķīniešu vīriešu visticamākais nekad neatradīs sievu. 

Svarīgākais