Pilotprojekta atklāsmes: meiteņu higiēnas preces īpaši pieprasītas laukos

© Jānis Saliņš/F64

Lielai daļai meiteņu trūkst informācijas par reproduktīvās veselības jautājumiem, kas atkārtoti akcentē jautājumu par veselības mācības nepieciešamību skolās, secina bezmaksas higiēnas preču Latvijas skolniecēm pilotprojekta organizētāji.

Pilotprojekta ietvaros pusotram tūkstotim skolnieču tika nodrošinātas bezmaksas sieviešu higiēnas preces, un projektā secināts, ka vispieprasītākās šīs higiēnas preces ir lauku reģionos.

Pilotprojekta galvenais mērķis bija atrast veiksmīgāko veidu higiēnas preču piegādei un izplatīšanai, jo, kā zināms, no 2025. gada 1. janvāra valdība apsolījusi šīs preces meitenēm skolās nodrošināt bez maksas. Pētījumi liecina, ka viena no katrām sešām meitenēm ir kavējusi skolu, jo šīs preces nav varējusi iegādāties ģimenes finansiālo apstākļu dēļ. Šā gada maijā Aizkraukles un Balvu novada izglītības iestādēs norisinājās pilotprojekts, kurā mēneša garumā 1500 meitenēm no 11 līdz 19 gadiem tika nodrošinātas bezmaksas sieviešu higiēnas preces.

Laukos higiēnas preces mazāk pieejamas

Tā rezultāti liecina, ka Latvijas reģionos pieprasījums pēc bezmaksas higiēnas produktiem ir daudz lielāks nekā Rīgā vai Jūrmalā, kur skolās šādas preces jau pieejamas. Visvairāk higiēnas preču tika patērētas pagastos, kas skaidrojams ar zemāku ienākumu līmeni un ierobežotu mazumtirdzniecības punktu skaitu, norāda projekta autori. “Diemžēl projekts parāda arī tādu biedējošu tendenci, ka daudzām meitenēm trūkst informācijas par reproduktīvās veselības jautājumiem, un tas atkārtoti raisa jautājumu par veselības mācības nepieciešamību skolās,” “Neatkarīgajai” uzsver projekta īstenotāji.

“Salīdzinot ar mūsu iepriekšējiem datiem no Rīgas un Jūrmalas, reģionos pieprasījums pēc bezmaksas higiēnas precēm ir lielāks. Īpaši tas vērojams pagastos,” saka Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla priekšsēdētāja Inete Ielīte. To var skaidrot ar dzīves līmeņa un ienākumu atšķirībām, kā arī ierobežoto piedāvājumu, jo reģionos ir ievērojami mazāk mazumtirdzniecības vietu, kur meitenes var brīvi iegādāties preces. Vislielākais preču patēriņš ir vērojams tieši pamatskolās.

Jābūt pieejamām bez lūgšanas

Gan publiskajos sociālajos tīklos, gan Saeimas komisijā apspriests jautājums, kā higiēnas preces padarīt meitenēm pieejamas - vai tām būt pieejamām pilnībā, proti, meitenēm nebūtu nevienam jāprasa atļauja tās paņemt, vai tomēr tās izsniegtu kāds skolas darbinieks.

“Pēdējos gados runājot par šo iniciatīvu, vairākkārt bijušas diskusijas par preču izvietošanu - vai tām jābūt medmāsas kabinetā vai brīvi pieejamām labierīcībās. Pilotprojekts parādīja, ka, salīdzinot ar situāciju, kad higiēnas preces ir atrodamas pie kāda no skolas darbiniekiem, piemēram, medmāsas, to pieprasījums no meiteņu puses bija salīdzinoši neliels,” atbild Inete Ielīte. “Pilotprojektā noskaidrojām, ka meitenēm svarīga higiēnas preču izvietošana visās izglītības iestādes tualetēs, jo tad var brīvi tām piekļūt un vajadzības gadījumā izmantot bez īpašas uzmanības piesaistes. Tas apstiprina iepriekšējos pētījumus, ka meitenes joprojām kautrējas par šiem jautājumiem runāt skaļi un mums nepieciešams darīt visu, lai higiēnas produkti būtu pieejami brīvi, bez starpniekiem.”

Ginekoloģe: mūsdienās šādai problēmai nebūtu jāpastāv

Bezmaksas preču pieejamība skolās svarīga ne tikai meitenēm, kuras ir finansiāli mazāk nodrošinātas, bet jebkurai jaunietei. Pusaudžu gados cikls nereti ir neregulārs un mēnešreizes var sākties jebkurā brīdī. Meitenēm reģionos ir apgrūtinātas iespējas jebkurā brīdī doties pēc higiēnas precēm uz mājām vai tās iegādāties, jo tas saistīts ar transporta pieejamību un māju attālumu. Bērnu ginekoloģe un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Lāsma Līdaka uzsver, ka bezmaksas higiēnas preces skolās ļautu ne tikai atbalstīt meitenes, kuru ģimenēm ir finansiālas grūtības, bet dotu iespēju ikvienai meitenei būt pārliecinātai par savu ikdienu. “Es redzu daudzas meitenes, kurām ir problēmas ar mēnešreizēm. Pusaudžu gados bieži vien grūti paredzēt, kad tās sāksies, vai tās mēdz būt ļoti stipras un ilgas. Dažkārt meitenes spiestas kavēt stundas un iet mājās agrāk, jo nav izdevies izskaitīt, cik higiēnas preces līdz dienas beigām nepieciešamas. Tas ietekmē ne tikai viņu komfortu, bet arī sekmes, un 21. gadsimtā šāda problēma būtu jānovērš.”

Eksperti uzsver, ka kopumā pilotprojekts ļāvis vēlreiz secināt, ka ģimenēs un skolās pietiekami nerunā par reproduktīvo veselību un jaunietes neizprot, kas ir mēnešreizes un kādas ir atbilstošās higiēnas preces. Projekta ietveros par to bija iespējams arī runāt un diskutēt. Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas skolnieces uzsver, ka no sākuma bija pārsteigums, ka higiēnas paketes pieejamas pilnīgi visām, bet tā tagad jau ir kļuvusi par pašsaprotamu lietu. “Vairākām manām draudzenēm iepriekš ir bijusi pieredze, ka stundas laikā jāzvana kādam, lai palīdz, atnes higiēnas preces, jo negaidīti sākušās mēnešreizes. To izdarīt ir grūti, meitenēm ir kauns, jo šis ir ļoti jutīgs temats, par kuru nav vēlmes runāt ar skolotāju vai medmāsu,” atzinusi viena no skolniecēm. Skolnieces būtu pārsteigtas, ja septembrī, atgriežoties skolā, šādas preces labierīcībās atrodamas vairs nebūtu - mēneša laikā šie produkti paspējuši kļūt par ļoti lielu fizisku un emocionālu atbalstu.

Vairākas skolas nodrošina higiēnas preču pieejamību sava ikgadējā budžeta ietvaros, taču iniciatīvas autoru vēlme ir padarīt to par vispārpieņemtu noteikumu, proti, ka šīs preces būtu brīvi pieejamas visās izglītības iestādēs. Atbalstu izteikusi gan Labklājības ministrija, gan Saeimas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisija, kas apsolījusi turpināt virzīt iniciatīvu tālāk valdības darba kārtībā.

Veselība

Zāļu dārdzības jautājumā pēkšņi īpaši aktivizējusies Konkurences padome. Veselības ministrijai ne tikai ir jāseko līdzi situācijai, kā mainās zāļu cenas jaunās reformas ietvaros, bet arī jāturpina darbs pie tālākām reformām farmācijas nozarē, kas vērstas uz zāļu pieejamības paplašināšanu, paziņojis Konkurences padomes priekšsēdētājs Juris Gaiķis.