Lai ērces nesabojā dienu! Padomi, kā izvēlēties repelentus

© Publicitātes foto

Līdz ar siltā un saulainā laika atgriešanos mostas arī ērces, kas var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus vai pat nopietni apdraudēt veselību. Lai ērces nesagādātu rūpes, vērtīgus padomus repelentu izvēlē sniedz BENU Aptiekas farmaceite Sintija Jureviča.

Latvijā izplatītākās ērču pārnēsātās infekcijas slimības ir ērču encefalīts un Laima slimība. No ērču encefalīta sevi var pasargāt ar vakcinēšanos, bet pret Laima slimību - tikai ar piesardzības pasākumu ievērošanu. Pavadot laiku brīvā dabā, ieteicams izvēlēties gaišu, pieguļošu apģērbu ar gludu struktūru, lai ērcei būtu mazāk iespēju “pieķerties”. Regulāri nepieciešams pārbaudīt, vai nav piesūkusies ērce, arī pēc atgriešanās mājās ir jāapskata ķermenis un jānomaina apģērbs, kā arī ieteicams ieiet dušā.

Repelentu izvēle

Tāpat būtisks aspekts aizsardzībā pret ērcēm ir repelenti. S. Jureviča norāda, ka ir pieejami dažādi repelentu veidi:

  • sintētiskie, kas satur tādas vielas kā DEET, IR-3535, pikaridīnu vai permetrīnu. Šīs vielas paralizē ērču ožas receptorus un tās apdullina, tomēr jāņem vērā, ka tie var kairināt jutīgāku ādu. Šie repelenti ir jāuzklāj, atrodoties brīvā dabā, un jānomazgā uzreiz pēc atgriešanās mājās, to darbības vidējais ilgums ir 3 līdz 8 stundas.

  • dabīgie - tajos izmanto ēteriskās eļļas, piemēram, citronellas, piparmētru, lavandas, bazilika, tējas koka u. c. To vidējais darbības ilgums ir 6 līdz 9 stundas. Tāpat ir pieejama arī ēteriskās eļļas saturoša aproce, kuras iedarbība ilgst līdz pat mēnesim. Šie repelenti ar savu aromātu nomāc cilvēka dabisko smaržu un aizbiedē kukaiņus.

  • mehāniskie - ierīces, kuras ar ultraskaņas palīdzību atbaida ērces. Šis ultraskaņas impulss ir nekaitīgs cilvēkiem un dzīvniekiem. Darbības rādiuss 1,5 līdz 3 metri.

Lietojot repelentus pūšamā jeb aerosola veidā, jāievēro sekojošais:

  • tie sāk savu darbību uzreiz pēc uzklāšanas;

  • uzklājiet tos brīvā dabā, nevis iekštelpās;

  • neuzklājiet tos uz bojātas vai kairinātas ādas;

  • pēc uzklāšanas rūpīgi nomazgājiet rokas;

  • atgriežoties telpās, repelenti jānomazgā - jāliek mazgāties gan apģērbs, gan pašiem jāiet dušā.

Tāpat pirms repelentu lietošanas ieteicams iepazīties ar to sastāvu un konsultēties ar farmaceitu par piemērotākā līdzekļa izvēli.

Ja ērce tomēr piesūkusies

Ērces piesūkšanās gadījumā jāmēģina to pareizi un pēc iespējas ātrāk noņemt nost:

  • vieta, kur tā piesūkusies, jādezinficē ar spirtu vai degvīnu;

  • ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti (nopērkamas aptiekās), satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni ar apļveida kustību izvelk to ārā, nesaspiežot ērces vēderu;

  • ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien divas stipra diega cilpas un, velkot aiz galiem, izņem ērci;

  • pēc izņemšanas koduma brūci dezinficē ar spirtu un rūpīgi nomazgā rokas.

BENU Aptiekas farmaceite atgādina, ka, lai pārliecinātos, vai ērce nav inficēta, tā jānodod laboratoriskai izmeklēšanai. Kamēr tiek gaidīti rezultāti, ieteicams sekot līdzi ķermeņa temperatūrai, koduma vietas stāvoklim un pašsajūtai. Veselības izmaiņu gadījumā nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, vienu līdz trīs nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus - paaugstinātu temperatūru, galvassāpes, sāpes ķermenī, kas saglabājas aptuveni vienu nedēļu. Tikmēr izplatītākais Laima slimības simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā 1 līdz 4 nedēļu laikā un izplatās 3 līdz 5 cm diametrā, bet pēc kāda laika pazūd. Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta:

  • nervu sistēma - var izpausties kā nogurums, galvassāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra;

  • locītavas - periodiskas sāpju lēkmes un uztūkums.

Jau pie pirmajiem simptomiem tūlīt jāgriežas pie ārsta.

Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī mājdzīvnieki, tāpēc ieteicams regulāri pārbaudīt savu mīluli, kā arī izmantot tiem paredzētus līdzekļus pret ērcēm (skaustā pilināmos vai kakla siksnas).

Veselība

2024. gadā Eiropas Insulta organizācijas konferencē Šveices pilsētā Bāzelē tika pasniegti programmas “Angels Initiative” apbalvojumi “Angels Awards”, kurus piešķir insulta vienībām, kas atbilst starptautiskam ekselences līmenim insulta ārstēšanā un pacientu aprūpē, ņemot vērā stingrus kvalitātes kritērijus. Eiropas, Āfrikas un Āzijas vairāk nekā 8600 insulta vienību konkurencē Stradiņa slimnīcas insulta vienība – Neiroloģijas klīnika – atzīta par vienu no labākajām pasaulē insulta ārstēšanā un pacientu aprūpē. Tai jau 25. reizi piešķirts visaugstākais jeb dimanta līmeņa apbalvojums. Par to “Neatkarīgajai” stāsta Stradiņa slimnīcas neirologs, insulta vienības virsārsts Dr. Kristaps Jurjāns.

Svarīgākais