Vakcīnas izraisīto kaitējumu kompensēs

KOMPENSĒS. Saeimas deputāti vēlas noteikt likumā tiesības vakcinētajiem prasīt kompensāciju, ja pēc Covid-19 vakcīnas ir vidēji smagi vai smagi veselības traucējumi © Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Saeimas deputāti konceptuāli vienojušies, ka iedzīvotāji, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas radušies vidēji smagi vai smagi veselības traucējumi, varēs saņemt kompensāciju.

Ja Saeima apstiprinās šādu normu Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, tad valdībai būs jāpieņem kārtība par to, kas un kā izvērtē vakcinācijas nodarīto kaitējumu un kādu kompensāciju persona varētu saņemt.

Ja būs kaitējums no vakcīnas, varēs prasīt kompensāciju

Saeimas deputāti jau reiz par priekšlikumu kompensēt iedzīvotājiem vakcinācijas rezultātā radušos kaitējumu diskutējuši, un pirmajā lasījumā Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā apstiprināta norma par Ministru kabineta pienākumu atbilstoši Ārstniecības riska fonda atlīdzības izmaksas principiem un apmēriem noteikt kompensācijas piešķiršanas un izmaksas kārtību. Pašlaik šajā likumprojektā iekļautais variants paredz šo kompensāciju izmaksāt tikai tādā gadījumā, ja Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību dēļ nodarīts smags kaitējums pacienta veselībai vai dzīvībai.

Deputāti arī vēlējušies valdībai noteikt par pienākumu izstrādāt kārtību, kādā atlīdzina ar ārstniecību saistītos izdevumus, ja ārstniecība ir bijusi nepieciešama, lai novērstu vai mazinātu nodarītā - vakcinācijas - smagā kaitējuma sekas. Likums noteiktu, ka pacienta atlīdzības prasījumu par Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību dēļ nodarīto smago kaitējumu pacienta veselībai vai dzīvībai, kā arī prasījumu par ārstniecības izdevumu atlīdzināšanu izskatītu un lēmumu pieņemtu sešu mēnešu laikā pēc atlīdzības prasījuma saņemšanas. Pacients atlīdzību par Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību dēļ viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto smago kaitējumu, kā arī ar to saistītajiem ārstniecības izdevumiem varētu pieprasīt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas.

Kompensāciju vēlas par visām blakusparādībām?

Izskatot likumprojektu otrajam lasījumam, deputātu diskusijas turpinās. Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko rosinājusi papildināt likumu ar normu, ka prasīt kompensāciju varētu ne tikai gadījumos, kad nodarīts smags, bet arī tad, ja nodarīts vidēji smags kaitējums veselībai vai dzīvībai. Savukārt no deputāta Ivara Zariņa priekšlikuma izriet, ka kompensāciju būtu tiesības prasīt jebkādu komplikāciju vai blakusparādību gadījumā, ja ir nodarīts kaitējums veselībai. Deputāts aicina izņemt no šī likumprojekta panta vārdu “smags”.

Deputāti Evija Papule un Vjačeslavs Dombrovskis ierosinājuši noteikt, ka pacientiem, kuri sasnieguši vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuriem ir piešķirta valsts vecuma pensija, pienākas veselības apdrošināšana par Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību nodarīto smago kaitējumu pacienta veselībai vai dzīvībai.

Ja pienākums, jābūt kompensācijai

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti, diskutējot par jaunajiem priekšlikumiem, konceptuāli vienojās, ka kompensāciju patiešām varētu arī piešķirt, ja radušās vidēji smagas komplikācijas, arī ja tās būtu pārejošas.

Komisijas priekšsēdētājs Jānis Rancāns pauda uzskatu, ka nebūtu godīgi, ja valsts uzliek pienākumu vakcinēties, bet vakcinēšanās komplikāciju gadījumā nekompensē ārstēšanās izdevumus un arī nodarīto kaitējumu veselībai. Deputāts gan uzsvēra, ka izplatītāko blakusparādību - paaugstinātas temperatūras vai apsārtuma injekcijas vietā - gadījumā kompensācija nepienāktos. Arī tiesībsargs Juris Jansons piekrīt, ka likumā jāparedz mehānismi, kā cilvēks var saņemt kompensāciju, ja ir nodarīts kaitējums veselībai. Komisija nolēma uz otro lasījumu plenārsēdē sagatavot savu priekšlikumu, bet pēc būtības nosakot, ka kompensācija pienāktos gan vidēji smagu, gan smagu komplikāciju gadījumā pēc Covid-19 vakcinācijas. I. Zariņa priekšlikumu par kompensāciju par jebkādām blaknēm deputāti noraidīja.

Viens blakusparādību ziņojums uz 100 vakcīnu devām

Zāļu valsts aģentūra informē, ka līdz šim saņemti 2338 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām. Lielākā daļa ziņojumu (ap 1900) saņemti par dažādiem vispārējiem un lokāliem simptomiem pēc vakcinācijas, piemēram, sāpēm injekcijas vietā, nogurums, gripai līdzīgi simptomi, sāpes. Dati par blakusparādību ziņojumiem, salīdzinot ar notikušajām vakcinācijas reizēm, liecina, ka vidēji tiek saņemti 0,12 ziņojumi uz 100 vakcīnu devām. Būtiski neatšķiras ziņojumu biežums pēc vakcīnas nosaukuma: par “Pfizer/BioNTech” vakcīnu “Comirnaty” saņemti 0,11 ziņojumi uz 100 vakcīnas devām, par “Moderna” vakcīnu - 0,12, par “Janssen” - 0,12, bet nedaudz vairāk par “AstraZeneca” vakcīnu “Vaxzevria” - 0,26.

Svarīgākais