Šogad ārsti izsaukumos devušies jau pie 21 000 bērnu

PALĪGS. Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa (no kreisās), Bērnu slimnīcas reanimatologs Reinis Balmaks un Ogres rajona slimnīcas galvenā pediatre Paula Kļaviņa, saņemot jaunos ceļvežus slimnīcai. Tos pirmdien saņēma Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, un jau tuvākajā laikā ceļvedis būs pieejams arī citiem speciālistiem Latvijā, kuri piedalās neatliekamās palīdzības procesā. © Bērnu slimnīcas fonds

Šogad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes devušās uz vairāk nekā 21 000 izsaukumu pie bērniem, kuriem nepieciešama neatliekama mediķu palīdzība. Tas ir ļoti liels skaits izsaukumu, kuros mediķiem ātri jāpieņem lēmums un jāreaģē, ņemot vērā faktu, ka pacients ir bērns.

Tāpēc Bērnu slimnīca papildinājusi un sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu atkārtoti izdevusi bērnu intensīvās terapijas ceļvežus, lai ikvienam mediķim ‒ gan neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādē, gan uzņemšanas nodaļā slimnīcā ‒ ikvienā brīdī līdzi būtu algoritms, kā rīkoties bērna dzīvībai un veselībai kritiskā situācijā, izmantojot medikamentus.

Jāmāk dozēt zāles

Medikamentu devas, inventāra izmēri un biežāk lietotie algoritmi bērnu intensīvās terapijas ceļvedī ir apkopoti loģiskā secībā un atbilstoši tam, cik nozīmīgi šo informāciju ir atrast pacienta stabilizācijas laikā. Līdzīgi izdevumi ir arī angļu un citās valodas, tomēr būtiski, lai tas būtu latviešu valodā un saturētu informāciju par Bērnu slimnīcas praksi, tādā veidā nodrošinot pēctecību, ja pacients tiktu pārvests tālākai ārstēšanai uz šīs slimnīcas intensīvās terapijas nodaļu. Ik gadu Bērnu slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā ārstējas ap 700 bērnu.

“Medikamentu dozēšana pediatrijā ir sarežģītāka nekā citās medicīnas nozarēs,” stāsta Bērnu slimnīcas reanimatologs, viens no ceļveža autoriem.

“Bērnu slimnīcā vienlaikus var ārstēties gan pirms laika dzimis zīdainis, kurš sver 500 gramu, gan pusaudzis, kuram ir vairāk nekā 100 kilogramu. Saprotams, ka katram no šiem pacientiem medikamenta deva un nepieciešamais inventārs būs atbilstoši jāpielāgo.

Kritiskās situācijās, kad laika nav daudz un riski ir augsti, paļauties tikai uz atmiņu ir grūti un pat bīstami.” Tādēļ Bērnu slimnīcas intensīvās terapijas nodaļas ārsti ir izveidojuši kabatas formāta ceļvedi, kurā ieskatoties var ātri un ērti atrast kodolīgu informāciju par dzīvībai bīstamāko situāciju vadīšanu bērniem.

Tūkstoši izsaukumu pie bērniem

Pirmais Bērnu slimnīcas bērnu intensīvās terapijas ceļvedis tika izdots tieši pirms pieciem gadiem, jaunais izdevums ir papildināts gan informatīvi, gan arī izdots lielākā skaitā, jo pēc tā bija milzīgs pieprasījums, atklāj Bērnu slimnīcas mediķi. Ceļvedis mediķiem pieejams bez maksas, jo tā izdošanu finansējis Bērnu slimnīcas fonds. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Medicīniskās kvalitātes un kvalifikācijas vadības centra vadītāja un ārste Dzintra Jakubaņeca, neatliekamās medicīnas brigādes mediķu darbu raksturo kā neparedzamu, jo “tu nekad nezini, kas būs tavs pacients nākamajā izsaukumā”. “Kad esi sniedzis palīdzību ugunsgrēkā smagi cietušam sirmgalvim, pēc brīža jau slimnīcā jānogādā sieviete ar aizdomām par insultu, bet tad operatīvi jāspēj pārslēgties un bez vilcināšanās jārīkojas, lai glābtu dzīvību bērnam,” stāsta Dz. Jakubaņeca, atklājot, ka šogad nepilna gada laikā vien jau ir bijis vairāk nekā 21 000 izsaukumu pie bērniem, kuriem nepieciešama Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu palīdzība.

Ārste norāda, ka ceļvedis nonāks pie dienesta brigāžu mediķiem visā Latvijā, un tas būs uzticams padomdevējs kritiskos brīžos, kad jāpieņem pareizs lēmums, nodrošinot neatliekamo medicīnisko palīdzību dažāda vecuma bērniem dzīvību apdraudošās situācijās.

“Šis izmērā mazais, bet saturiski tik vērtīgais ceļvedis ir svarīgs un praktisks darba instruments, kas kritiskās situācijās ļoti tiešā veidā mediķiem palīdz glābt bērnu dzīvību un uzlabot viņu veselību,” saka Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa. Ņemot vērā lielo pieprasījumu, kāds pēc šī ceļveža bija pirms pieciem gadiem, šoreiz tirāža ir uz pusi lielāka. Bērnu slimnīcas fonda vadītāja izsaka pateicību visiem mediķiem, kuri strādāja pie šī ceļveža.

Veselība

Arī Saeimas darba kārtībā nonācis jautājums par bērnu vakcināciju pret difteriju un citām infekcijas slimībām. Saskaņā ar Veselība ministrijas datiem, bērnu vakcinācijas līmenis ir apmierinošs, tomēr pieaugušie pret difteriju vakcinējas nepietiekami. Tikai puse Latvijas iedzīvotāju ir revakcinējušies pret difteriju, kas kopumā negatīvi ietekmē sabiedrības kopējo aizsardzību pret šo infekcijas slimību.

Svarīgākais