Jaunā koronavīrusa epidēmija nav vienīgais, kas pašlaik uztrauc slimnīcas. Nelaimīgā kārtā Covid-19 krīzes karstumā vienam no lielākajiem P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas korpusiem spēcīgs vējš daļēji norāva jumtu.
Pašlaik caurumam jumtā uzlikts pagaidu mīkstais segums. Tieši šajā korpusā atrodas dzemdību un neatliekamās palīdzības nodaļa, kā arī citas.
Bez liekām diskusijām valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem naudu slimnīcas jumta remontdarbiem piešķīra maija sākumā. Finansējumu remontiem ūdensapgādes sistēmā saņēma arī Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca. Vai naudas piešķiršana no neparedzētiem līdzekļiem slimnīcu remontiem ārkārtas situācijā ir pamatota, šādu jautājumu uzdod sabiedrība, tomēr slimnīcas un Veselības ministrija norāda: ja šie remontdarbi netiks veikti, varētu būt apdraudēta veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana.
Pagaidām mīkstais segums
Stradiņa slimnīcas 15. korpusa jumts ir bēdīgā stāvoklī, un šī nav pirmā reize, kad tam ir nepieciešams remonts. Šajā korpusā (sešu stāvu ēkā) atrodas kardioreanimācijas, neiroķirurģijas, asinsvadu ķirurģijas, neiroloģijas, ginekoloģijas un dzemdību nodaļa, kā arī neatliekamās palīdzības nodaļa. Kopumā korpusa stacionāra gultu skaits ir mērāms vairākos simtos. Šā gada 14. martā stiprās vēja brāzmas norāva jumta segumu aptuveni 60 kvadrātmetru platībā. Jāatgādina, ka pēdējā gada laikā 15. korpusa ēkai jau arī iepriekš veikti jumta seguma atjaunošanas darbi lokālās vietās, taču situācija arvien pasliktinās un pastāv risks, ka stiprs vējš jumtu varētu atkārtoti sabojāt vai pat pilnībā noraut.
“Ja netiks rasts risinājums ēkas jumta remontam, varētu veidoties situācija, ka būtu nepieciešams evakuēt korpusa pacientus, pārtraucot viņu ārstēšanu un aprūpi,” valdības sēdē situāciju slimnīcā skaidroja Veselības ministrijas speciālisti.
Bojājumu apmēru nav iespējams prognozēt, tāpēc nav iespējams prognozēt, vai jumta seguma bojājumu dēļ nebūs jāpārtrauc ārstniecības funkcijas šī korpusa augšējos stāvos vai visā korpusā.
“Pašlaik ir uzlikts mīkstais segums,” apstiprināja slimnīcas speciāliste Janita Veiberga. Tas izskatās kā zils ielāps. Tā kā ir zināms, ka valdība piešķīrusi finansējumu jumta remontam, ir sastādīta remontdarbu tāme, un drīzumā tiks izvēlēts remontdarbu veicējs. J. Veinberga arī atzina, ka jumtu nomainīs pilnībā, kā arī atjaunos tā nesošās konstrukcijas.
Ja neremontēs, jāslēdz
Jau 2017. gadā atbilstoši Būvniecības valsts kontroles biroja uzdevumam tika veikta slimnīcas 15. korpusa tehniskā apsekošana. Uzņēmums “LBS - Konsultants” iesniegtajā ēkas tehniskās apsekošanas atzinumā attiecībā uz ēkas jumtu konstatējis vairākus nopietnus defektus: uz koka konstrukcijām plaši notecējumi, lokālās vietās mitruma un trupes bojājumi; daudzplakņu jumta konstrukcijas jumta seguma salaiduma vietas nehermētiskas, dažviet skārda iesegumu trūkst; jumta seguma nehermētiskuma rezultātā lokālās vietās sāk bojāties jumta nesošās konstrukcijas un latojums; apkārtējās vides faktoru ietekmē jumtu šķērsojošie ventilācijas elementi ir zaudējuši savu konstruktīvo stiprību un laika gaitā arī daļu no saviem pieslēguma elementiem un nosegjumtiņiem. Atzinumā norādīts, ka tuvākajos gados jāveic jumta nomaiņas darbi.
Būvniecības valsts kontroles birojs uzdevis atjaunot vai pārbūvēt ēkas balkonu nesošās konstrukcijas un jumta dzegas konstrukciju, novēršot izdrupušo ķieģeļu un atslāņojušos apdares kārtu nokrišanas iespēju. Tas bija jāizdara jau līdz 2020. gadam, tomēr izpilde tagad pagarināta līdz 2022. gadam. Lēmuma neizpildes gadījumā 15. korpusa ekspluatācija būs jāpārtrauc.
Covid-19 palīdz tikt pie naudas
Ierobežoto budžeta iespēju robežās 2020. gadā slimnīca bija plānojusi veikt jumta dzegu un balkonu atjaunošanu, lai korpusu nevajadzētu slēgt. Tomēr tik daudz naudas, lai nomainītu visu jumtu, slimnīcai nebija, tāpēc zināmā mērā Covid-19 apstākļi palīdzējuši slimnīcai tikt pie naudas ātrāk, lai “nodrošinātu funkciju īstenošanu un veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas nepārtrauktību Covid-19 uzliesmojumu laikā” . Kopumā slimnīcai piešķirti 660 tūkstoši eiro.
Nākotnē šo 15. korpusu, ko pēc arhitekta Nikolaja Bodes projekta sāka celt 1941. gadā, bet pabeidza tikai 1957. gadā, plānots nojaukt, jo tas būtībā ir novecojis un neatbilst vairs modernām slimnīcu drošības un higiēnas prasībām. Piemēram, jau ilgstoši Dzemdību nodaļa cīnās ar pelējumu, no kā neizdodas atbrīvoties pat pēc remontdarbiem. Visas nodaļas plānots pārcelt uz jaunā A korpusa nākamajā kārtā uzcelto ēku. Tas varētu notikt ap 2023. gadu.
Nelaimes ar ūdensapgādi
Nemitīgi remontdarbi nepieciešami Latvijas Onkoloģijas centrā Rīgas Austrumu slimnīcā. Jaunus bojājumus ūdensapgādes sistēmā centrā konstatēja marta beigās, un, apsekojot visu sistēmu, eksperti secināja, ka jau iepriekš uzsāktos remontdarbus nav iespējams pabeigt droši un kvalitatīvi, jo nevarēs jaunizbūvētos ūdensvadus savienot ar vecajiem.
Jau 2019. gadā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Onkoloģijas centra ūdensapgādes sistēmas atjaunošanai piešķīra ap pusmiljonu eiro. Decembrī notika remontdarbi, nomainīja daļu inženiertīklu, kas bija kritiskā stāvoklī, tika novērsts atsevišķu avārijas stāvoklī esošo inženiertīklu sabrukums un veikti jaunizbūvēto inženiertīklu pārslēgumi. Bet jau 2020. gada 29. martā notika maģistrālā aukstā ūdensvada avārija. Nekavējoties tika noslēgti maģistrālie ūdens apgādes cauruļvadi un pārtraukta ūdens apgāde Latvijas Onkoloģijas centram. Bojājumi nekavējoties novērsti, tomēr pēc ekspertu ieteikuma nolemts atjaunot visu ūdensapgādes sistēmu.
Papildu finansējums slimnīcu remontiem
KOPĀ 1 323 563 eiro
P. Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, 15. korpusa jumta seguma un balkonu nesošās konstrukcijas nomaiņai 664 221 eiro
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Onkoloģijas centrs, ūdensapgādes sistēmas atjaunošanai 659 342 eiro
Avots: Veselības ministrija