Nopostīto taktilo Brīvības pieminekli Rīgas Pieminekļu aģentūra divu nedēļu laikā plāno atjaunot un uzstādīt atpakaļ vecajā vietā – netālu no lielā Brīvības pieminekļa Rīgā. Tāpat to paredzēts dāvināt Rīgas domei. Pieminekļa idejas autore Sarma Freiberga cer, ka turpmāk pašvaldībai ar taktilā pieminekļa apsaimniekošanu veiksies labāk, bet pret miniatūro pieminekli notikušais vandalisma akts parāda, kādā sabiedrībā mēs dzīvojam.
"Neatkarīgā" jau rakstīja, ka nodibinājums "Fonds "Nāc līdzās!"" ar ziedotāju atbalstu pērn izveidojis taktilu miniatūru bronzas Brīvības pieminekli, kas paredzēts neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem. Diemžēl piemineklis 4. decembrī jau ne pirmo reizi cietis no vandaļu uzbrukuma - tam nolauzts obelisks.
Paldies drosmīgajai sievietei, kas vīrietim atņēma nolauzto obelisku!
Fonda "Nāc līdzās!" valdes priekšsēdētāja Sarma Freiberga ar "Neatkarīgās" starpniecību vēlas pateikt milzīgu paldies drosmīgajai sievietei, kura devās klāt vīrietim, kurš nolauza obelisku, lai viņam to atņemtu, kā tas redzams Rīgas pašvaldības policijas publiskotajā video.
"Es nezinu, kādam cilvēkam jābūt, lai ko tādu izdarītu. Varbūt psihiski slimam, vai arī viņam bija citi mērķi. Labi, ka sievietei izdevās viņam obelisku atņemt. Tikpat labi vīrietis to varēja arī iesviest kanālā. Varbūt gribēja uzfilmēt video un "palepoties" ar savu "varoņdarbu" "Tik-Tok". Bet mums kā sabiedrībai tas māca, ka ir jābūt modriem," pieminekļa nopostītāju un tā iespējamos nolūkus raksturoja S. Freiberga.
Tā, viņasprāt, ir labā ziņa - obelisks ir atņemts laupītājiem. Tas joprojām atrodas policijā. Bet, sazinoties ar Rīgas pieminekļu aģentūru, noskaidrots, ka pieminekli divu nedēļu laikā varētu atjaunot un viens no aģentūras restauratoriem jau bijis policijā, lai novērtētu bojājumu. Izrādās, ka bojāta ir tikai pieminekļa piesaistes daļa un pieminekļu aģentūra tagad pieminekļa pamatnei plāno likt stiprāku stiprinājumu, pastāstīja S. Freiberga.
Viņa skeptiski sprieda par iespēju pasargāt pieminekli no atkārtota vandalisma, ja jau pat novērošanas kameras nelīdz. "Pietiek vien paskatīties, kas notiek ar lielo Brīvības pieminekli - arvien tajā kāds vēlas uzrāpties. Lai gan policija dežurē vienā pieminekļa pusē, pa to laiku otrā pusē jau kāds taisa neadekvātas bildes. Ir cilvēki, kurus nekas neatturēs. un mēs zinām, kādā sabiedrībā dzīvojam," sprieda S. Freiberga.
Piemineklim jābūt publiski pieejamam, to dāvinās Rīgas domei
"Žogu apkārt tam būvēt nevar, jo piemineklim ir jābūt pieejamam visiem interesentiem. Sākotnējā doma bija, ka taktilais piemineklis primāri būs paredzēts neredzīgiem cilvēkiem, bet esmu novērojusi, ka tam ļoti bieži apkārt ir ģimenes ar maziem bērniem.
Bērniem varbūt lielais Brīvības piemineklis šķiet kaut kas milzīgs un neaptverams, tāpēc viņiem patīk taktilais. Viņi to pēta un jautā vecākiem, kuri tad stāsta par brīvības cīņām. Tāpat pie šī pieminekļa var pieiet ne tikai neredzīgi, bet arī veci cilvēki. Uz pieminekļa ir ne tikai uzraksts Braila rakstā, bet, noskenējot QR kodu, var dzirdēt visu lielā pieminekļa vēsturi, kas ir arī vērtīga informācija tūristiem," S. Freiberga dalījās savos novērojumos.
Vēl pieminekļa idejas autore pavēstīja, ka taktilo Brīvības pieminekli ir paredzēts dāvināt Rīgas domei, lai pilsētā beidzot ir vismaz viens taktilais piemineklis, taču, tā kā pašvaldībā procesi notiekot birokrātiski un lēni, domes lēmums par to vēl nav pieņemts. Pārrunas notiekot jau kopš šā gada maija, un bijis jānomaina sākotnējais formulējums no dāvinājuma uz ziedojumu. Septembrī saņemta ziņa, ka lēmuma projekts ir izgājis cauri birokrātijas džungļiem, Attīstības komiteja to apstiprinājusi, un tagad tas ir ceļā uz domes sēdi.
Tiesībsarga balvas pasniegšanas ceremonijā jūtas briesmīgi
Otrdien, 5. decembrī, tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību "Apeirons" un Latvijas Nacionālo bibliotēku svinīgā apbalvošanas ceremonijā pasniedza galvenās balvas un atzinības konkursa "Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam" šī gada laureātiem. Kategorijā "Kultūras vēstnesis" par individuālu sniegumu - taktilā Brīvības pieminekļa izveidi - galveno balvu saņēma fonda "Nāc līdzās" valdes priekšsēdētāja Sarma Freiberga.
Uz jautājumu, kā jutusies apbalvošanas ceremonijā, S. Freiberga atbildēja: "Briesmīgi jutos, kad man jāsaka paldies par to, kura šobrīd nav. No vienas puses, prieks par balvu, bet no otras - bēdas. Kad man sacīja - paldies, ka radījāt šo pieminekli, es vēl nezināju sīkākas detaļas par notikušo. Nebija tā, ka izjutu lepnumu," viņa atklāja savas izjūtas.
Tomēr cerību dodot labs darbs - sieviete, kura uzdrošinājās stāties pretī pieaugušam vīrietim un atņemt nolauzto obelisku. "Cerēsim, ka Rīgas dome sakārtos lietas līdz galam un varbūt šis notikums to pasteidzinās. Iespējams, ka mūsu dāvinājums gulēja kaut kur atvilktnē. Man tas liekas skumji - tu dāvini vērtīgu lietu, bet viņi ir tik vienaldzīgi. Deputāti jau arī ir sabiedrības daļa," savās pārdomās dalījās S. Freiberga.
Viņa pastāstīja arī par līdz šim trīs gadus ilgušo neveiksmīgo cīņu, lai fonda "Nāc līdzās!" biroja ēkā Rīgā, Aleksandra Čaka ielā, ierīkotu pacēlāju un tajā varētu iekļūt cilvēki ratiņkrēslos. "Normatīvajos aktos aprakstīts, ka ir jānodrošina vides pieejamība, bet realitātē tikai nevalstiskās organizācijas ir tās, kas iestājas par savējiem," skumji secināja "Nāc līdzās!" vadītāja.
Jau rakstīts, ka 4. decembrī neilgi pirms pulksten 18 Rīgas centrā, apsekojot Brīvības laukumu, Rīgas pašvaldības policijas Operatīvās vadības un drošības uzraudzības pārvaldes darbinieki ievēroja, ka ir nolauzts taktilā Brīvības pieminekļa obelisks. Informācija nekavējoties tika nodota videonovērošanas centra darbiniekiem, kuri, pārskatot kameru ierakstus, identificēja trīs personu kompāniju, ziņo aģentūra LETA.
Caurskatot videonovērošanas kameras ierakstus, policijas darbiniekiem izdevās noskaidrot kompānijas iespējamo došanās virzienu, un jau pēc pāris minūtēm Raiņa bulvāra un 13. janvāra ielas krustojumā vainīgās personas tika aizturētas. Starp aizturētajiem bija 33 gadus vecs vīrietis, kā arī 19 un 20 gadus veci jaunieši.
Sarunas laikā personas savu vainu acīmredzamā nodarījumā neatzina.
Pēcāk aizturētie tika nogādāti Valsts policijas iecirknī kriminālprocesa sākšanai.
Taktilais Brīvības piemineklis cietis ne pirmoreiz. Šā gada 4. maijā vairāki jaunieši sabojājuši taktilā Brīvības pieminekļa statuju, nolaužot vienu no elementiem - goda sardzes figūriņu. Policija toreiz pārskatīja videonovērošanas kameru ierakstus, kuros tika identificēta pusaudžu kompānija, kas varētu būt vainojama nodarījumā.