Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) allaž izsaucis neizpratni un jautājumus, uz kuriem grūti sagaidīt atbildes. Daždesmit miljonu “smagais” fonda budžets, kas pildās no mūsu nodokļu maciņa, tiek izdalīts nereti visai īpatnējiem naudas gribētājiem. SIF ietilpstošais Mediju atbalsta fonds (MAF), par kura publiski deklarēto nolūku cēlumu šaubu nav un nevar būt, tomēr atstāj neatbildētus jautājumus. Vienu no tādiem pamanījis Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, savukārt komentāru sniedza politologs Filips Rajevskis.
Āboliņš tīmeklī raksta: “SIF Mediju atbalsta fonda ietvaros šā gada aprīlī piešķirti 32 847,40 eiro “Chayka Facebook” lapai. Lapai ir 2500 sekotāju.
Naudas saņēmējs ir biedrība “DAmedia”, bet pati “Chayka” ir krieviski rakstošs interneta portāls, kurš “Facebook” lapu jau ilgāku laiku veido arī latviski. Man īsti nav skaidrs, kādi sabiedriski mērķi tiek sasniegti, caur biedrību finansējot krieviski rakstoša portāla “Chayka Facebook” lapu latviešu valodā. Mediju atbalsta fonda būtība, manuprāt, ietverta jau nosaukumā. “Facebook” lapa nav medijs.”
SIF Mediju atbalsta fonda anotācijā lasām: “Programmas mērķis ir atbalstīt medijus sabiedriski nozīmīga satura veidošanā un stiprināt nacionālo kultūrtelpu latviešu valodā, atbalstot nekomerciālas, sabiedriski nozīmīgas žurnālistikas radīšanu medijos, kuras uzdevumi ir stiprināt Satversmē noteiktās vērtības, valstisko apziņu, latvisko kultūrtelpu, kritisko domāšanu, veicināt mediju atbildīgumu un kvalitāti, kā arī sabiedrības saliedētību uz latviešu valodas pamata.”
Skaistas un pareizas frāzes. Taču šā gada februārī Viktors Valainis (ZZS) “Neatkarīgajā” izteicās, ka “laiks likvidēt Sabiedrības integrācijas fondu un citas institūcijas”, jo SIF “ir ļoti dīvainu projektu iestāde”. Turpinājumā Valainis teica: “Ja mēs tos katru atsevišķi sāktu analizēt, diezin vai parlamentā tiem būtu atbalsts. Manuprāt, tieši šādā veidā - likvidējot liekas iestādes - ir jāveic valsts pārvaldes iestāžu optimizācija. Mēs nedrīkstam turpmāk mierīgā veidā neko nedarīt un pievērt acis uz valsts līdzekļu izšķiešanu. Valstis pašlaik kļūst efektīvākas. Arī Latvijai jākļūst efektīvai!”
Vai pēc Valaiņa aicinājuma kaut kas ir mainījies? SIF kā klints stāv savā nodabā, iekļaujot sevī MAF, kas nereti pat dara atzīstamas lietas, piemēram, izvērtējot 78 priekšlikumus, SIF padome apstiprināja rezultātus sešos konkursos: “Sabiedriski nozīmīgs saturs”, kurā saņemts lielākais pieteikumu skaits, apstiprināti - 40 projekti par kopējo finansējumu 1 244 034,51 eiro; “Latgales reģions” - 12 projekti par kopējo finansējumu 196 657,45 eiro un tā tālāk.
Taču SIF “ģenerālā darbība”, kas balstās integrācijas piesaukšanā, joprojām nav saprotama. Kādā no Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdēm Gunārs Kūtris secināja, ka nav runas par SIF likvidāciju, bet par to, kā paskaidrot sabiedrībai, ka SIF ir spējīgs ne vien uzņemties, bet paveikt darbus, kas pēc nozaru sadalījuma attiecas gan uz Kultūras, gan Labklājības, gan Izglītības un zinātnes, gan Iekšlietu ministriju. Un tā šogad mazliet vairāk par 33 miljoniem eiro ziedosim integrācijai, no kuras iegūstamais labums mums nav zināms.
Bet atgriezīsimies pie Ivara Āboliņa pamanītās tīmekļa lapas “Chayka”. “Es neteiktu, ka SIF būtu jālikvidē,” saka Āboliņš, “bet šis gadījums ar MAF atbalstīto “Facebook” lapu “Chayka” ir savāds. Tādu FB lapu iespējams vienā mirklī nobloķēt. Kāpēc FB lapai tiek piešķirts finansējums vairāk nekā 32 000 eiro apmērā? Turklāt šī nauda tiek piešķirta nevis medijam, bet biedrībai, kas pat nekontrolē šo lapu. Nedz FB lapa, nedz biedrība nav medijs, bet tajā pašā laikā finansējuma pietrūkst īstiem medijiem. Tā, piemēram, kāda Latvijas Radio programma varētu veselu gadu veidot brīnišķīgu saturu, sasniedzot lielu auditoriju.”
Politologs Filips Rajevskis uzskata, ka ir atsevišķi principi, kas attiecas uz visu valsts pārvaldi: “Gada beigās, kad veido arī budžetu, notiek arī pašnovērtējums, pēc kura dažkārt seko arī Valsts kontroles atzinums. Ir tikai neliels skaits institūciju, kas veic kādu mazsvarīgu lietu - mēģina iegūt sabiedrības viedokli par to, kā tad īsti ir strādāts konkrētajā gadā. Bet kā tu pats sevi novērtēsi?”
Rajevskis atgādina, ka Sabiedrības integrācijas fonda uzdevums ir bijis: integrēt sabiedrību. “Tā pavisam vienkāršoti runājot: SIF uzdevums ir integrēt krievus latviešu sabiedrībā, padarīt par mūsu sabiedrības sastāvdaļu. Bet vai kāds ir pajautājis mērķauditorijai, uz kuru ir orientēts šis fonds: vai šai auditorijai tas ir vajadzīgs?” retoriski vaicā Rajevskis.
Kaut kas liek domāt, ka integrējamo vairumam ir pilnīgi vienaldzīga šī integrācija. “Tas nozīmē, ka kaut kas jāmaina fonda darbībā vai arī jālikvidē šis fonds,” spriež Rajevskis, “jo mēs maksājam savu nodokļu naudu konkrētam mērķim - lai šis fonds apvienotu sabiedrību. Gadi ir pagājuši, bet vezums joprojām stāv uz vietas. Tāpēc ir svarīgs nevis fonda pašnovērtējums, bet gan integrācijas objekta pašnovērtējums; lai viņi pasaka - process ir bijis vērtīgs vai ne tik ļoti. Socioloģija ir tālu tikusi, un tad no tā var izdarīt secinājumus: vai šāda integrācija Latvijai ir vajadzīga? Varbūt to SIF vajag slēgt ciet un audu tērēt citiem, jēdzīgiem mērķiem?”
Par to, ka MAF piešķir vairāk nekā 32 000 eiro kādai “Facebook” lapai, Rajevskis vien pavīpsnā: “Piedodiet, katrai šādai feisbuka lapai aizmugurē ir konkrēts vārds un uzvārds. Ja tiek piešķirti 32 000 eiro, tad šo lapu vajadzētu apmeklēt visiem Latvijas krieviem. Tiešām tā nav? Bet tā ir Latvijas problēma: iedodam naudu, tā kaut kā iztērējas, taču tās lietderība netiek mērīta. Dažādi fondi domā: kā no valsts dabūt vairāk naudas? Bet tas, ko domā klients, kura dēļ šis fonds it kā strādā, fondam nešķiet svarīgi. Fondiem visbiežāk ir nospļauties uz tām sabiedrības grupām, uz kurām tiek vērsta to darbība. Tieši tāpēc mēs esam tur, kur mēs esam.”