Redakcija saņēma vēstuli par pieredzēto dzīvnieku patversmē “Mežavairogi”. Pēc autores domām (viņas vārds redakcijai ir zināms), patversmē tiek pārkāptas dzīvnieku tiesības uz normālu aprūpi un uzturēšanu, turklāt – kā apgalvo autore, – nesen gājuši bojā divi jauni suņi.
“Jau pāris mēnešus katrās brīvdienās braucu strādāt tur kā brīvprātīgā un biju lieciniece pēdējai situācijai ar sunīti Darnu,” raksta vēstules autore, “sestdien pamanīju, ka sunim ir slikti - pievērsu personāla uzmanību un (..) 16.30 piedāvāju vest suni uz vetklīniku, bet man pateica, ka viss būs kārtībā - izsaukšot vetārstu, suns būs siltumā, sunim būs taisīta sistēma un špricētas antibiotikas. Bet nākamajā dienā (svētdienā) brīvprātīgā atrada suni tajā pašā būdā, suns jau neceļas. Sacēla skandālu un aiznesa suni pati uz silto mājiņu. Es atkal svētdienā zvanīju - piedāvāju palīdzību, bet man atkal neviens neko neatbildēja, un vēlāk vakarā suns nomira.”
Par sunīti Gēru stāsts vēl skumjāks: iespējams, pēc nekvalitatīvas sterilizācijas sunītei sākās peritonīts, un viņa mokās nomira. Ar dzīvniekiem notiek dažādas nelaimes, no kurām daļa ir novēršamas, daļa - diemžēl ar sliktām beigām. Tāpēc jebkurā gadījumā ir svarīgi uzzināt patiesību, vēl jo vairāk tāpēc, ka par dzīvnieku patversmi “Mežavairogi” ir dzirdēti ne tikai cildinājuma pilni teksti. Piemēram, 2019. gadā plašu rezonansi sabiedrībā izraisīja ziņa par patversmes teritorijā pamanītiem dzīvnieku līķiem, kas bija samesti atkritumu tvertnēs. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) toreiz nekādus pārkāpumus patversmes darbā nekonstatēja.
Patversmes saimniece Danuta Priede pastāstīja, ka Gēras gadījumā viņas saimnieki, kas viņu adoptēja, patversmi nebija informējuši par galīgo diagnozi, taču bija aizdomas par komplikācijām pēc sterilizācijas. “Grūti pateikt precīzi, jo es nekādus rezultātus pēc tam neredzēju,” saka Priede, “varu stāstīt tikai par to laiku, kad suns bija mūsu īpašumā. Savukārt par Darnas gadījumu: šobrīd dzīvnieka ķermenis ir uzņēmumā BIOR, un nesen man no turienes zvanīja un teica, ka, iespējams, sunim ir bijis parvovīruss. Bet patversmē, kurā ir 40 suņi, kur viss ir atklāts, ar visiem suņiem var iet pastaigāties… Es gribētu redzēt, cik dzīvnieku mirst citās patversmēs.”
Danuta Priede uzsver, ka viņa visu savu mūžu strādā ar dzīvniekiem un viņa saprot, ka cilvēks un dzīvnieks ir mirstīgs, bet ir apnicīgi lasīt šausmu stāstus par “ļaunajām patversmēm”, kur mērdē dzīvniekus.
Danuta Priede izstāsta, ka par Darnu policijā ir uzrakstīts iesniegums. “Kāpēc tādi šausmu stāsti tiek izplatīti?” neizpratnē ir Priede. Bet savādi, ka tieši par patversmi “Mežavairogi” to ir visvairāk. “Ja pie mums ir tik drausmīgi slikti, kāpēc mēs vēl šeit strādājam?” vaicā Priede.
“Mēs esam vispārbaudītākā dzīvnieku patversme Latvijā,” viņa apgalvo, “domāju, ka nav neviena PVD inspektora, kurš nebūtu bijis pie mums. Pie mums brauca PVD vadošās amatpersonas skatīties: vai tiešām te ir tik briesmīgi? Izrādījās, ka sūdzības var rakstīt tāpat vien, jo sūdzībām pamatojumu nevajag. Zinu vienu konkrētu personu, kura par mums ir uzrakstījusi vairāk nekā 600 sūdzību. Mūs ir pārbaudījuši ugunsdzēsēji, KNAB. Pēdējie bija pie mums pēc sūdzības, ka mēs pašvaldībai dodam kukuļus, lai ar mums slēgtu līgumus. Vai ir ierosināta kaut viena krimināllieta? Policija pie mums meklēja ložu caurumus voljēru sienās, jo bija sūdzība par to, ka mēs šaujam suņus voljēros. Bija arī iesniegums, ka mēs no kaķu ādām ražojam cimdus.”
Priede uzskata, ka sūdzību gūzma sākusies tad, kad viņa nostājusies opozīcijā “valdošajai patversmei”. Interesanti, kas ir “valdošā patversme”? Izrādās, pēc Priedes domām, tā ir “Ulubele”.
“Tā diktē noteikumus visiem,” uzskata Priede. Nez, vai “Ulubele” komandē arī tos, kuri saskata “Mežavairogos” pārkāpumus pret dzīvnieku labturību? Ja tā, tad “”Ulubelei”, izrādās, ir liela vara…
Danuta Priede atklāj, ka viņai ir pilnīgi vienalga, kurš un kāpēc raksta sūdzības par “Mežavairogiem”: “Katrs var vērsties KNAB, PVD, jebkur. Esmu par likumisku ceļu. Man nāk smiekli par tiem, kuri apgalvo: jā, viņa jau visiem ir samaksājusi. Bet sociālajos tīklos visu laiku tiek rakstīts kaut kas slikts par “Mežavairogiem”, un cilvēkiem patīk sliktie stāsti. Man tiešām prieks, ka par mums tā interesējas. Un neviens nespēj mūs iznīcināt, rakstot nepārtrauktas sūdzības. Un man arī draud ar nāvi, maniem bērniem draud.” Priede piebilst, ka par draudiem sūdzējusies policijā, tas bijis pirms gada un septiņiem mēnešiem, taču atbilde joprojām neesot saņemta.
Priede teic, ka vienkārši dara savu darbu: “Es netaisu PR kampaņas, nemēģinu blakus dabūt populārus cilvēkus, lai parādītu mūs labākus nekā esam, 15 gadus daru savu darbu kopā ar kolēģiem savā privātīpašumā, kurā ir uzauguši mani trīs bērni. Ja kādam šķiet, ka tas ir bizness - atbrauciet, paskatieties. Ja kāds domā, ka mēs esam slepkavas, lai domā. Man ir pilnīgi vienalga, ko par mani domā cilvēki, kuri ar mani nav saistīti un kuri manā dzīvē neko nenozīmē.”
Dzīvnieku glābšana nav viegls darbs. Tas patiesībā ir ļoti smags darbs. Ticu, ka “Mežavairogiem” ir gan baltā, gan melnā puse. Taču publiskā atpazīstamība šai patversmei ir vairāk saistīta ar negācijām. Kāpēc tā? Uz šo jautājumu netika atbildēts. “Jautājiet tiem, kuri par mums sūdzas,” atmet atbildi Danuta Priede.