“Izglāb mani! Mums ir dots laiks – viens mēnesis… Aizkrauklē tiek likvidēta kaķu biedrība “Felida”, jo pašvaldību neinteresē šo kaķīšu liktenis,” tīmeklī atrodam sūru ierakstu un kaķu skumjās acis, kas lūdz – izglāb mani! Ikviens, kuram sirds krūtīs, zina, cik reizēm ir grūti izglābt dzīvniekus. Bet glābšanu mūsu mazie brāļi ir pelnījuši tikpat daudz kā cilvēki. Vienkāršāk, protams, ir novērsties. Kāda situācija ir Aizkrauklē – novēršanās vai palīdzība?
Inta Krieva, Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrības “Felida” valdes locekle, apraksta situāciju no sava skata punkta: “Pavasarī ar pašvaldību bija sarunas par dzīvnieku patversmes veidošanu, bija konkrēta māja, ko pašvaldība gatava atdot patversmes veidošanai. Taču pēdējās domes sēdēs tika pateikts - nē. Domnieki izlēma, ka pašvaldība slēgs līgumu par mūsu biedrībā esošo dzīvnieku izvietošanu, iespējams, ar patversmi “Mežavairogi” vai Jēkabpils patversmi.”
Patlaban notiek aktīva adopcijas kampaņa, un sākotnējais kaķu skaits - to bija 30 - pamazām dilst. “Bet laikam Aizkrauklē un tuvākajā apkaimē visiem jau ir kaķīši, tāpēc adopcija nav īpaši aktīva,” saka Inta Krieva. Tā ir tipiska situācija faktiski ikvienā Latvijas pilsētā vai apvidū: kaķu populācija nekontrolēti pieaug, bet ar to sterilizāciju neviens tā īsti negrib nodarboties. Turklāt ir tādi cilvēkveidīgie, kuriem izmest dzīvnieku uz ielas - tas ir tikpat vienkārši kā nospļauties renstelē. Ielas kaķu skaits pieaug. Un viņiem ir jāpalīdz, jo ikvienai dzīvai būtnei ir tiesības dzīvot.
“Kaķi šobrīd dzīvo labos apstākļos, viņi ir istabās, viņi nav ieslodzīti būros. Mēs cenšamies dzīvniekus socializēt: tie lielākoties ir no mājām izmestie kaķīši, kuri kādu laiku jau ir dzīvojuši uz ielas,” stāsta Inta Krieva.
Šobrīd biedrībā strādā divas sievietes, un finansiāla palīdzība nākot no ES bezdarbnieku projektiem. “Gribam arī izvietot jaunas kaķu mājiņas, jo tad, kad mēs nebūsim patversmes statusā, mēs nedrīkstēsim šeit turēt nevienu kaķi. Dome atbild, ka nav līdzekļu, un es arī saprotu, ka tā tas varētu būt. Bet mums kā dzīvnieku aizsardzības biedrībai arī nav tādu līdzekļu. Jā, mums ir ziedojumi, bet tie nav lieli,” teic Inta Krieva.
Un bēdīgi ir arī tas, ka drīz viņa vairs nerūpēsies par biedrības esmi, jo sāks strādāt: “Visus šos gadus esmu strādājusi biedrībā, ziedojot pusi savas pensijas dzīvniekiem.” Inta arī nevar piekrist likuma burtam, kas liek eitanazēt dzīvnieku, ja pēc 14 patversmē pavadītajām dienām neviens viņu nav adoptējis. “Tas man ir nepieņemami,” viņa teic.
Kamēr vēl ir iespēja, Inta uzrunā iestāžu vadītājus un uzņēmējus, kuri varētu ziedot naudu kaķu mājiņu izvietošanai pilsētā. “Pie katras kaķu mājiņas pieliksim uzrakstu - kurš to ir ziedojis,” smaida Inta.
Par pavasara cerībām Inta runā jau pagātnes formā: “Pavasarī mums parādīja to māju, kas varēja būt patversme. Tur bija sabojāti radiatori, jo uz ziemu no tiem netika izlaists ūdens. Protams, tur vajadzētu arī izflīzēt dažas telpas, kas ir paredzēts noteikumos. Bet mēs, biedrība, patlaban dzīvojam ēkā, ko pašvaldība mums ierādīja pirms 14 gadiem. Bija izdegušas telpas. Tagad visur ir durvis, ir flīzes, ir izolators, ir inventārs. Visu bijām savākuši, bet tagad visu nāksies izmest konteinerā,” bēdājas Inta.
Līgums par telpu izmantošanu ar domi ir noslēgts līdz 31. decembrim (tātad tīmeklī šis fakts nav atspoguļots gluži korekti), taču drīz sāksies apkures sezona, un biedrība nebūs spējīga apmaksāt siltuma rēķinus. “Līdz decembra beigām vēlamies samazināt telpu lielumu - līdz 48 kvadrātmetriem. Būtu jāmaksā daudz mazāk. Bet ir problēma, ka āra kaķiem arī jāgatavo barība, jānovieto segas, inventārs.” Inta ir mazliet priecīga par to, ka ticis solīts: jautājumu par patversmi atkārtoti skatīšot oktobrī. Varbūt tad kaut kas mainīsies un kaķiem nevajadzēs bēdīgi lūgties palīdzību?
Skaidrojumu atsūtīja arī Aizkraukles dome. Tajā teikts: “Pašvaldība atbalsta bezsaimnieka dzīvnieku aprūpi. Saistībā ar izmaiņām Dzīvnieku aizsardzības likumā visi esam nonākuši saspringtā situācijā - līdzšinējā formā vairs nevarēs darboties Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrība “Felida”, bet pašvaldības iniciatīva atrast interesentus, kas vēlētos atvērt patversmi Aizkrauklē, līdz šim nav vainagojusies panākumiem. Skaidrojam pašvaldības nostāju un iesaisti šī jautājuma risināšanā.
Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrība “Felida” ir bezpeļņas organizācija, kas veic brīvprātīgo darbu, nodrošinot bezsaimnieka kaķu un suņu aprūpi. Līdz šim gandrīz 14 gadu biedrība pastāvējusi, pateicoties ziedojumiem, brīvprātīgo palīgu darbam un pašvaldības atbalstam. Aizkraukles novada pašvaldība biedrībai atvēlējusi telpas Spīdolas ielā 11, ēkas trešajā stāvā, to kopējā platība ir 318 kvadrātmetru, telpas biedrībai nodotas bezatlīdzības lietošanā.
Pašvaldība patiešām ļoti priecājas, ka Aizkraukles novadā ir pašaizliedzīgi ļaudis, kuri rūpējas par pamestajiem dzīvniekiem, un nekad nav liegusi atbalstu šī cildenā darba veikšanai, sadarbojusies ar biedrību “Felida”.
Šajā gadā pašvaldība apmaksājusi darbinieka, kurš rūpējas par biedrības “Felida” telpās mītošajiem dzīvnieciņiem, algošanu (6000 eiro), dzīvnieku labturības prasību nodrošināšanai šopavasar piešķirti 8000 eiro, kā arī papildus tiek apmaksāti veterinārārsta pakalpojumi, kad biedrība to lūdz. Tāpat, sadarbojoties biedrībai un pašvaldībai, nupat tapis jauns dizains kaķu mājām, kurās dzīvniekiem būs pieejama barība, bet vēl tiek apzinātas vietas, kur tās pilsētā novietos.
Saistībā ar izmaiņām likumdošanā turpmāk Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrība “Felida” šādā formātā vairs nevarēs darboties - šā gada 14. martā Saeimā pieņemti grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā nosaka, ka biedrībām un nodibinājumiem, kas nodarbojas ar dzīvnieku glābšanu un aprūpi, līdz šī gada beigām jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) kā patversmēm, to darbību PVD stingri kontrolēs.
Biedrības “Felida” pārstāvji paši nav gatavi reģistrēt dzīvnieku patversmi, bet lūdz to darīt pašvaldībai - šā gada aprīlī Aizkraukles novada dome saņēmusi Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrības “Felida” pārstāvja parakstītu vēstuli, kurā izskan aicinājums: “Aizkraukles novads ir pietiekami plašs un dzīvniekiem bagāts, lai pašiem sava patversme novadā būtu liels ieguvums.”
Analizējot patversmes izveides iespēju, Aizkraukles novada domes Finanšu un tautsaimniecības komitejā jau maijā izskatīta iespēja šim mērķim atvēlēt telpas Randēnu ielā 8. Pašvaldība bija izsludinājumi iepirkumu, aicinot interesentus pieteikties patversmes izveidei, taču neviens gribētājs neatsaucās.
Lai pašvaldība pati izveidotu un uzturētu dzīvnieku patversmi, kurā būtu vieta 40 kaķiem un 10 suņiem, budžetā būtu nepieciešami apmēram 84 000 eiro - aprēķināts, ka telpu pielāgošanai un patversmes izveidei vajadzīgi 39 000 eiro, uzturēšanai - apmēram 45 000 eiro gadā.
Tā kā izmaksas ir pārāk lielas, domes deputāti nolēma to nedarīt. Viens no argumentiem šādam lēmumam ir arī fakts, ka Aizkraukles novada Pašvaldības policija noslēgusi līgumu ar biedrību “Dzīvnieku glābšanas dienests” par dzīvnieku izķeršanu, izmitināšanu, uzturēšanu un aprūpi. Šī biedrība līgumā paredzētos pakalpojumus nodrošina visu diennakti, un Aizkraukles novada apvienību vadītāji ir apmierināti ar šo pakalpojumu.
“Lai gan sabiedrībā izskanējis viedoklis, ka mēs darām visu iespējamo, lai klaiņojošiem dzīvniekiem nebūtu kur patverties, taču tā nav taisnība: mēs nevaram un negrasāmies likvidēt biedrību “Felida”, taču arī patversmes ierīkošanas ideju nesamērīgi augsto izmaksu un citu apsvērumu dēļ pašvaldība nevar īstenot,” teic Aigars Zīmelis, Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks.
“Pašvaldība ir atvērta sadarbībai un tāpat kā līdz šim turpinātu atbalstīt bezsaimnieka dzīvnieku labturību, ja būtu interesenti, kuri šo darbu vēlētos veikt tādā formā, kā to paredz likumdošana,” saka Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums.
Patapinājuma līgums par telpu nomu ar Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrību “Felida” noslēgts līdz 2024. gada 31. decembrim, līdz šim laikam biedrībai jāizlemj jautājums par savas darbības nākotni.
Savukārt pašvaldība apņēmusies palīdzēt atrast mājas kaķiem, kuriem tās patlaban ir biedrībā “Felida” - dzīvnieciņi jau piedalījušies fotosesijā, mēs aicinām ikvienu aplūkot un izsvērt, vai jums nav iespēju dot mājas kādam kaķītim. Ja kāds iepatīkas, sazinieties ar Aizkraukles dzīvnieku aizsardzības biedrību “Felida”! Būsim ļoti pateicīgi par atsaucību. Savukārt tie dzīvnieciņi, kuriem nelaimēsies, tiks pārvesti uz dzīvnieku patversmi citā pilsētā.”