Vai jaunais sociālais tīkls "Bluesky" izkonkurēs "X", "Instagram" un "Facebook"?

© Depositphotos

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās un pirmajām ziņām par tehnoloģiju gigantu dibinātāja Īlona Maska izredzēm nokļūt ASV prezidenta administrācijas vadībā lietotāji masveidā sāka pamest Maskam piederošo “X” platformu. Jaunā platforma “Bluesky”, kas ir ļoti līdzīga kādreizējam “Twitter”, tagad piesaista miljoniem jaunu lietotāju. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un portāla NRA ziņas tagad ir lasāmas arī šajā platformā.

Vairākas sabiedrībā zināmas personas un mediji paziņojuši, ka izstājas no Īlonam Maskam piederošā ziņojumapmaiņas pakalpojuma “X”. Miljoniem jaunu lietotāju tagad plūst pie konkurentiem, ziņo britu laikraksts “The Guardian” un zviedru izdevums “Dagens Nyheter”.

Uzsvērts, ka arī vairāki reklāmdevēji, piemēram, Pasaules Banka, “X” jau ir atstājuši. Tikai vēlēšanu dienā vairāk nekā 115 000 ASV lietotāju izdzēsa savus kontus no “X”, ziņo “Reuters”. Tas esot lielākais lietotāju zaudējums, kopš Masks 2022. gadā iegādājās šo platformu no “Twitter”.

Kam pieder “Bluesky”?

“Bluesky” izstrādāja “Twitter” līdzdibinātājs Džeks Dorsijs. Iespējams, tieši tāpēc “Bluesky” izskatās tik līdzīgs vecajam labajam “Twitter”.

Lai gan “Bluesky” strauju popularitāti ir ieguvis pēdējās nedēļās, pēc Trampa uzvaras vēlēšanās, tehnoloģija tika izstrādāta jau pirms pieciem gadiem. “Bluesky” tika iecerēts izveidot jau 2019. gadā kā “Twitter” iekšējo projektu. Džeks Dorsijs, kurš toreiz bija “Twitter” izpilddirektors, paredzēja decentralizētas sociālo mediju platformas izveidi, kas atbrīvotos no tradicionālajām, centralizētajām struktūrām. 2022. gadā, gadu pēc tam, kad Dž. Dorsijs atkāpās no “Twitter” izpilddirektora amata, “Bluesky” kļuva par neatkarīgu uzņēmumu. Kopš 2024. gada maija Dž. Dorsijs vairs nav daļa no “Bluesky” vadības. Šobrīd platforma ir neatkarīga sabiedriskā labuma organizācija, ko vada izpilddirektors Džejs Grābers. Viņš iepriekš strādājis par programmatūras inženieri kriptovalūtai “Zcash”, pēc tam izveidojot pasākumu plānošanas vietni “Happening”.

Sākotnēji “Bluesky” bija pieejams tikai ar ielūgumu, bet kopš šā gada februāra - ikvienam. Tiesa, par “Bluesky” eksistenci agrāk zināja vien diezgan neliels entuziastu pulciņš. Vēl septembrī “Bluesky” lietotāju skaits bija aptuveni deviņi miljoni, bet šonedēļ tas jau pārsniedza jau 20 miljonus. Tomēr, kā norāda BBC, lietotāju skaits joprojām tālu atpaliek no “Facebook” un “Instagram” īpašnieka “Meta” izveidotā “Threads”, kas ir pārsniedzis 175 miljonus ikmēneša aktīvo lietotāju, un “X”, kas ziņoja par 229 miljoniem ikdienas aktīvo lietotāju 2022. gada jūnijā. Kļūstot par īpašnieku, Ī. Masks noslepenoja informāciju par kopējo lietotāju skaitu “X” , taču tiek uzskatīts, ka tas mērāms simtos miljonu. Paša Īlona Maska kontam seko 205 miljoni, liecina BBC novērojumi.

Pieaugošais lietotāju skaits “Bluesky” rada arī problēmas, jo jāmeklē veids, kā samaksāt pieaugošos rēķinus. Sākotnēji vietne saņēma finansējumu no investoriem un riska kapitāla uzņēmumiem un ar šiem līdzekļiem ir piesaistījusi desmitiem miljonu dolāru. Bet ar to, kā uzsver BBC, nepietiks.

“Twitter” savos ziedu laikos lielāko daļu savas naudas nopelnīja, izmantojot reklāmu. “Bluesky” ir teicis, ka vēlas no tā izvairīties. Tā vietā tiekot domāts par maksas pakalpojumiem, piemēram, piedāvāt iegādāties pielāgotus domēnus savā lietotājvārdā, piemēram, nevis @nralv.bsky.social, bet, piemēram, @nralv.lv.

Kā lietot “Bluesky” un lasīt tajā NRA ziņas?

“Bluesky” ir sociālo mediju platforma, kas koncentrējas uz teksta saziņu, piedāvājot lietotājiem iespēju ievietot līdz 300 rakstzīmēm garus ziņojumus. Tā izskatās kā “Twitter”/”X”, ziņas tiek rādītas ziņu plūsmā, lai tās varētu apskatīt arī citi. Tās var komentēt, ar tām var dalīties un īpaši iepatikušās - atzīmēt ar sirsniņu.

Pēc būtības “Bluesky” ir līdzīga citām “Twitter” alternatīvām - piemēram, “Mastodon” un “Discord”. “Bluesky” gan uzver, ka tā nodrošinot lielāku brīvību satura veidošanā, kopīgošanā un pārvaldībā. Platformas pievilcība ir tās solījums nodrošināt atvērtāku un uz lietotāju orientētu pieredzi. Tās decentralizētā sistēma un pielāgojamie serveri nodrošina jaunu alternatīvu tiem, kuri ir vīlušies tradicionālajos sociālo mediju gigantos.

"Tradicionālie sociālie tīkli bieži ir slēgtas platformas ar centrālo iestādi," skaidro “Bluesky” vietne. "Ir neliela cilvēku grupa, kas kontrolē šos uzņēmumus, un viņiem ir pilnīga kontrole pār to, kā lietotāji var izmantot platformu un ko izstrādātāji var izveidot." Bluesky ir pilnīgs pretstats tam - decentralizēts. Tas būtībā nozīmē to, ka lietotāji var turēt savus datus serveros, kas nav uzņēmuma īpašumā. Vienkāršāk sakot, tas nozīmē, ka cilvēki var (ja vēlas) reģistrēties, izmantojot kontu, kas viņiem pašiem pieder, nevis tikai ar īpašu kontu, kas nosaukts “Bluesky” vārdā. Taču ir vērts norādīt, ka lielākā daļa cilvēku tā nedara, un lielākajai daļai lietotāju lietotājvārda beigās būs ".bsky.social".

Lai sāktu lieto “Bluesky” (rakstīt pašam tekstus vai lasīt citu uzrakstīto), ir jālejuplādē lietotne un jāreģistrējas. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un NRA ziņas “Bluesky platformā lasāmas šeit.

Izpēte

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās un pirmajām ziņām par tehnoloģiju gigantu dibinātāja Īlona Maska izredzēm nokļūt ASV prezidenta administrācijas vadībā lietotāji masveidā sāka pamest Maskam piederošo “X” platformu. Jaunā platforma “Bluesky”, kas ir ļoti līdzīga kādreizējam “Twitter”, tagad piesaista miljoniem jaunu lietotāju. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un portāla NRA ziņas tagad ir lasāmas arī šajā platformā.