Pašlaik par jauniešiem, kuri brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestam, netiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas un līdz ar to arī netiek uzskaitīts darba stāžs, tomēr valdība sola situāciju drīzumā mainīt.
Valdība pēc Aizsardzības ministrijas ierosmes plānojusi noteikt, ka par personām, kuras pilda valsts aizsardzības dienestu, valsts no pamata budžeta maksās pensiju, bezdarba, invaliditātes un cita veida sociālajai apdrošināšanai. Tiesa, obligāto sociālo iemaksu objekts jaunajiem karavīriem ir noteikts tikai 70 eiro - tā ir summa, no kuras katru mēnesi veiks sociālās iemaksas.
Sociālās apdrošināšanas likums jau nosaka, ka sociālajai apdrošināšanai obligāti pakļauti visi 15 gadu vecumu sasniegušie darba ņēmēji, kurus nodarbina darba devējs, un valsts aizsardzības dienests faktiski arī ir vai būs katra jauniesauktā darba devējs. Šis likums arī paredz, ka personas, kuras pilda valsts aizsardzības dienestu, tiešo dienesta pienākumu izpildes laikā ir sociāli apdrošināmas.
Saeima jau pavasarī pieņēma grozījumus likumā, nosakot, ka obligātās iemaksas par valsts aizsardzības dienestā esošajiem pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes, paternitātes un slimības apdrošināšanai, kā arī vecāku apdrošināšanai tiek veiktas no valsts pamatbudžeta. Taču pagaidām valdības noteikumi par sociālajām iemaksām, kas nosaka, kā un cik lielas iemaksas jāveic šādos gadījumos, uz personām, kas pilda valsts aizsardzības dienestu, neattiecas.
Tomēr drīzumā situācija varētu mainīties par labu “jauniesaucamajiem”. Aizsardzības ministrija izstrādājusi noteikumu grozījumus, papildinot tos ar normām, kas paredz, ka pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes, paternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai no valsts pamatbudžeta tiek veiktas obligātās iemaksas arī par valsts aizsardzības dienestā esošajiem.
No Aizsardzības ministrijas sagatavotās anotācijas izriet, ka par dienējošajiem valsts veiks sociālās iemaksas 28,52 procentu apmērā no obligāto iemaksu objekta, kas ir tikai 71,14 eiro. “Tas nozīmē, ka apdrošināšanas periodā - mēnesī - sociālajai apdrošināšanai tiek novirzīti: pensiju apdrošināšanai - 14,23 eiro, sociālajai apdrošināšanai bezdarba gadījumam - 1,14 eiro, invaliditātes apdrošināšanai - 1,63 eiro, maternitātes, paternitātes un slimības apdrošināšanai - 2,47 eiro un vecāku apdrošināšanai - 0,83 eiro,” skaidro Aizsardzības ministrijā. Kā var saprast no dokumenta, veselības apdrošināšanai sociālās iemaksas netiks novirzītas (nodarbinātie veic viena procenta iemaksas veselības apdrošināšanai), acīmredzot tāpēc, ka karavīri būs valsts apgādībā un veselības aprūpe viņiem tiks nodrošināta citā veidā.
Informāciju par apdrošināmajām personām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā iesniegs Nacionālie bruņotie spēki, un obligātās iemaksas no valsts pamatbudžeta valsts pensiju speciālajā budžetā, invaliditātes, maternitātes un slimības speciālajā budžetā un nodarbinātības speciālajā budžetā tiks ieskaitītas no Aizsardzības ministrijas (precīzāk - no Nacionālo bruņoto spēku) pamatbudžeta līdzekļiem. Nacionālo bruņoto spēku vienības personāldaļa veiks dienu uzskaiti, kad valsts aizsardzības dienesta karavīrs ir pildījis dienestu un kad nav. Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra reģistrēs sociālās iemaksas. “Pienākumu pildīšanas laikā persona būs sociāli apdrošināta un aizsargāta,” piebilst Aizsardzības ministrijā.