Staķim par komandējumu bija jāinformē un jāatskaitās

© Dāepositphotos.com

Ja brauc komandējumā, arī mēram par to ir jāziņo un pēc komandējuma jāatskaitās, to paredz tiesību akts – Rīgas valstspilsētas pašvaldības nolikums. Tajā rakstītais attiecas arī uz Rīgas mēru Mārtiņu Staķi, kurš maija beigās devās darba vizītē uz Tamperi, kur tajā laikā norisinājās pasaules hokeja čempionāts, kurā izšķirošajās spēlēs piedalījās arī Latvijas izlase.

"Neatkarīgā" jau rakstīja, ka Rīgas mērs Mārtiņš Staķis devās darba vizītē uz Tamperi no 27. līdz 29. maijam. It kā sagadīšanās dēļ tieši tajā laikā tur norisinājās pasaules hokeja čempionāts, kurā izšķirošajās spēlēs piedalījās arī Latvijas izlase.

Par savu komandējumu lemj vienpersoniski

Rīgas valstspilsētas pašvaldības nolikuma 49.11. punktā ir rakstīts, ka domes deputātu komandējumu lietderību izvērtē un akceptē pašvaldības Finanšu un administrācijas lietu komiteja, kuras priekšsēdētājs, kā vēsta Rīgas pašvaldības mājaslapa, ir Mārtiņš Staķis. Bez viņa komitejā ir vēl 15 locekļi - pašvaldības darbinieki un deputāti.

Mēra komandējuma laikam tuvākās 25. maijā notikušās Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēdes darba kārtībā jautājums par M. Staķa komandējumu nav iekļauts. Arī 11. maija sēdē tā nav.

No tā izriet, ka Rīgas mērs lēmumu par savu komandējumu un tā izdevumu apmaksu ir pieņēmis vienpersoniski, izdodot rīkojumu, nesasaucot komitejas sēdi un neuzskatot par vajadzīgu informēt pārējos komitejas locekļus, kas ir pretrunā ar pašvaldības nolikumu.

Rīgas valstspilsētas pašvaldības nolikuma 31.1. punkts arī nosaka, ka domes priekšsēdētājs pilda likumā "Par pašvaldībām" noteiktos pienākumus, bet 31.3. punkts - "veic citus pienākumus, kas paredzēti likumos, Ministru kabineta noteikumos, domes lēmumos un šajos noteikumos". Tātad pašvaldības noteikumi ir saistoši arī mēram.

Savukārt Rīgas pašvaldības nolikuma 47.2. punkts nosaka, ka domes pastāvīgajām komitejām, veicot pašvaldības iestāžu un pašvaldības amatpersonu kontroli, ir tiesības saņemt no pašvaldības amatpersonām un iestādēm paskaidrojumus par jautājumiem, kuri ir komitejas kompetencē.

Kā liecina Staķa parakstītais rīkojums par komandējumu, no Rīgas domes līdzekļiem samaksāts par aviobiļešu un ceļojuma apdrošināšanas polises iegādi, par viesnīcu, pilsētas nodoklis, kā arī komandējuma dienas nauda 100% apmērā un 30% no dienas naudas vietējā transporta izdevumiem.

Dienas nauda, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, ir 55 eiro dienā, viesnīca - līdz 220 eiro par diennakti. Mārtiņa Staķa alga, saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma normām, šogad sasniegusi 6415 eiro mēnesī. Staķa kungs, braucot komandējumā uz Tamperi, bija līdzi paņēmis arī vienu no saviem dēliem.

Pats pūta, pats arī deg

Rīgas mēra darbības atbilstības likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" normām, izdodot rīkojumu par komandējuma noteikšanu pašam sev un ar to saistīto izdevumu apmaksu, pārbauda Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Komentējot KNAB sākto pārbaudi, Staķis aģentūrai LETA norādīja, ka, ja pareizi saprotot, tad pārbaude ir par to, ka viņš kā Rīgas domes priekšsēdētājs parakstījis rīkojumu par savu komandējumu, kurā devies pārstāvēt pašvaldību pēc Tamperes mēra Kalervo Kumola ielūguma.

"Bet kuram citam vajadzēja parakstīt šo rīkojumu? Pašvaldībā nav augstākstāvošu amatpersonu. Varbūt rīkojumu vajadzēja parakstīt VARAM ministram, Ministru prezidentam, Valsts prezidentam?" retoriski norādīja mērs. Viņš uzsvēra, ka pašvaldībā saskaņā ar likumu rīkojumus par pašvaldības pārstāvju komandējumiem paraksta Rīgas domes priekšsēdētājs. Šo kārtību nav izdomājis ne Staķis, ne kāds cits politiķis - to īsteno pašvaldības darbinieki, un šāda kārtība Rīgā bijusi vienmēr.

Komandējums ir darba pienākumu veikšana, pārstāvot pašvaldību, tāpēc uz to attiecināt interešu konflikta novēršanas regulējumu ir absurdi, uzskata Rīgas mērs.

Tikusi ievērota standarta procedūra

"Komandējums tika organizēts standarta procedūrā. Šādos gadījumos informācija par komandējumu tiek nosūtīta virknei pašvaldības amatpersonu un struktūrvienību - Finanšu departamentam, Centrālās administrācijas struktūrām, tajā skaitā Personāla nodaļai, kā arī domes priekšsēdētāja vietnieku birojiem," "Neatkarīgajai" atbild Rīgas domes priekšsēdētāja padomnieks komunikācijas jautājumos Aleksis Zoldners.

Savukārt par atskaites sniegšanu pēc Rīgas mēra M. Staķa komandējuma A. Zoldners atbild, ka "šajā gadījumā informēšana notika atskaites veidā, kas iesniegta pašvaldībā".

Uz jautājumu, vai Rīgas mērs atskaitās un informē par savu darbu, vai nekad nemēdz to darīt, A. Zoldners atbild: "Jā, informē. Rīgas mērs kā vēlēta amatpersona par savu darbu atskaitās un informē sabiedrību. Tas nozīmē piedalīšanos intervijās un pašvaldības lēmumu skaidrošanu preses konferencēs, atbildes uz iedzīvotāju un organizāciju iesūtītajiem jautājumiem, lēmumu skaidrošanu domes sēdēs un komitejās, aktīvu komunikāciju sociālajos tīklos u.c."

Pārrunāta Rīgas un Tamperes divpusējā sadarbība

"Atskaitē norādīts, ka darba vizīte notika pēc Tamperes mēra Kalervo Kummola personīga ielūguma. Vizītes laikā š. g. 27.-29. maijā norisinājās divpusējā tikšanās ar Tamperes mēru Kalervo Kummola un Tamperes pilsētas izpilddirektoru Juha Yli-Rajala. Pēc Tamperes mēra ielūguma kopā ar viņu Rīgas mērs apmeklēja hokeja čempionāta finālspēles Tamperes pilsētas ložā.

Papildus Tamperes pilsētas pārstāvjiem spēles Tamperes pilsētas ložā apmeklēja gan Somijas attīstības sadarbības un ārējās tirdzniecības ministrs Ville Skinnari, gan Tamperes Tehnoloģiju universitātes prezidents Keijo Hämäläinen, gan arī Somijas parlamenta deputāti. Finālspēļu laikā Rīgas mērs Somijas pārstāvjus informēja par Rīgas pilsētu, tās attīstības plāniem un aicināja paplašināt sadarbību ar Rīgu un Latviju.

Somija ir viena no augsti prioritārām valstīm Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra” vidēja termiņa darbības stratēģijā 2022.-2024. gadam iekļautajiem investīciju piesaistes mērķtirgiem, tādējādi šīs vizītes viens no mērķiem bija arī veicināt Somijas interesi par iespējām investēt Rīgā. Šāda formālu tikšanos sasaiste ar neformāliem pasākumiem ir ierasta starptautiskās sadarbības prakse gan pilsētu, gan valsts vadītāju līmenī.

Tikšanās laikā ar Tamperes mēru un pilsētas izpilddirektoru tika pārrunāta Rīgas un Tamperes divpusējā sadarbība, tās iespējamā attīstīšana turpmāk.

Viens no galvenajiem pārrunātajiem jautājumiem bija lielo pasākumu (sporta, kultūras, izklaides utt.) piesaiste pilsētai un Tamperes pieredze. Attiecībā uz lielo pasākumu organizēšanu pilsētā pārrunāti sekojoši jautājumi: galvenie pilsētas partneri un to iesaiste; sabiedrības līdzdalības iespējas lielo pasākumu organizēšanā; pilsētas sadarbība ar privāto sektoru; pilsētas atbalsts un risinājumi publiskā transporta organizēšanai lielu, publisku pasākumu norises laikā (digitālie risinājumi mobilitātes uzlabošanai pilsētā); drošības situācijas uzraudzība, to risinājumi lielu publisku pasākumu laikā; ekonomiskie ieguvumi pilsētai un valstij no lielu, starptautisku pasākumu piesaistes.

Rīgas un Tamperes pilsētas kopīgi veiksmīgi realizēja 2023. gada pasaules čempionāta hokejā norisi, kas ir devis labu pamatu sadarbību turpināt. Papildus pārrunāti jautājumi attiecībā uz Rīgas un Tamperes aviosavienojumu, kuru nodrošina "airBaltic". Tamperes interesēs ir šo savienojumu saglabāt un apspriest turpmākās iespējas veicināt tūrisma plūsmas attīstību starp Rīgu un Tamperi.

Turpmākā dialoga uzturēšanai un sadarbības projektu turpināšanai Tamperes mērs ar delegāciju plāno ierasties vizītē Rīgā šā gada augustā," atbildē "Neatkarīgajai" raksta A. Zoldners.

Izpēte

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) apmierināja Saeimas deputātu interesi par pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā ar tādu datu krājumu un komentāriem, atbilstoši kuriem šī pāreja jāuzskata par faktiski jau notikušu.

Svarīgākais