Drošības dienesti izvairīgi par "Altum" vadītāja saitēm Krievijā

© Dāvis ŪLANDS, F64 Photo Agency

Valsts drošības dienests (VDD) un Finanšu izlūkošanas dienests (FID) izvairās precīzi atbildēt, vai sākta pārbaude saistībā ar finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētāja Reiņa Bērziņa ģimenes saiknēm ar sankcionētu Krievijas Federācijas uzņēmēju, taču no dienestu skopā vēstījuma “Neatkarīgajai” secināms, ka uzmanība tam ir pievērsta.

Šā gada 30. septembrī “Neatkarīgā” cita starpā vēstīja, ka “valsts amatpersonas deklarācijā par 2020. gadu R. Bērziņš īpaši uzsver, ka nekustamo īpašumu ir iegādājies “kopā ar sievu”, proti, arī par sievas ienākumiem. Minētais ļauj apgalvot, ka R. Bērziņš pārtiek arī no tālāk izklāstītajiem sievas ienākumiem. Svarīgs aspekts ir R. Bērziņa sievas J. Bērziņas komercdarbība, tās tiešās saites ar sankcijām pakļautiem Krievijas oligarhiem un ienākumi no šo personu biznesa; finansiālā saistība ar Dmitriju Mazepinu SIA “Riga fertilizer terminal”. J. Bērziņai bija un ir joprojām tieša saistība ar un ienākumi no Eiropas Savienības sankciju sarakstā iekļautajam Baltkrievijas - Krievijas oligarham D. Mazepinam piederošā uzņēmuma SIA “Riga fertilizer terminal” (reģ. nr. 40103261378). D. Mazepinam šajā uzņēmumā pieder kontrolpakete - 51% daļu. J. Bērziņa bija šā uzņēmuma padomes locekle līdz 2022. gada 4. martam. Uzņēmuma padome, atbilstoši Komerclikuma noteikumiem, pārstāv un aizstāv akcionāru/dalībnieku intereses. Proti, līdz 2022. gada 4. martam (pat vēl Ukrainas kara laikā) J. Bērziņa pārstāvēja D. Mazepina intereses viņa uzņēmumā. Padomes locekļa amata atstāšana Jūlijas Bērziņas saistību ar Dmitriju Mazepinu neizbeidza. 49% SIA “Riga fertilizer terminal” daļu pieder SIA “Rīgas tirdzniecības osta”, kurā vēl šobrīd J. Bērziņa ir valdes locekle. Tas nozīmē, ka ir gan juridisks, gan arī faktisks pamats teikt, ka J. Bērziņa joprojām tieši sadarbojas ar D. Mazepinu. Arī pēc kara sākuma un pēc Mazepina iekļaušanas sankciju sarakstā.”

Jāidentificē riski

Kā teikts VDD mājaslapā, VDD “ir pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests, kas iegūst informāciju no dažādiem avotiem, analizē to, informē valsts augstākās amatpersonas par identificētajiem riskiem nacionālajai drošībai, kā arī veic darbības to neitralizēšanai; tā kompetencē ir pretizlūkošanas un valsts noslēpuma aizsardzības pasākumu īstenošana, valsts konstitucionālās iekārtas un ekonomiskās drošības interešu aizsardzība, pretterorisma pasākumu īstenošana un koordinēšana, kā arī valsts augstāko amatpersonu aizsardzība; tā ir arī vienīgā no trim valsts drošības iestādēm, kam ir tiesības veikt pirmstiesas izmeklēšanu, uzsākt kriminālprocesu un rosināt kriminālvajāšanas uzsākšanu, kā arī aizturēt personas”.

Lai arī Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets un Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka pienākumu izpildītājs Toms Platacis atbildēs “Neatkarīgajai” ir izvairīgi par “Altum” valdes priekšsēdētāja Reiņa Bērziņa ģimenes saiknēm ar Krieviju, taču no tām noprotams, ka uzmanība faktam ir pievērsta / FID mājaslapa

Lai gūtu skaidrību, ir vai nav saikne ar sankcionētiem Krievijas uzņēmējiem traucējošs apstāklis augstām amatpersonām ar pielaidi valsts noslēpumam turpināt pildīt amata pienākumus, “Neatkarīgā” vērsās ar jautājumiem pie VDD priekšnieka Normunda Mežvieta.

N. Mežvietam vaicājām, vai VDD ir veicis “Neatkarīgajā” minēto un citu faktu pārbaudi, lai noskaidrotu, vai R. Bērziņa ģimenes saiknes var vai nevar kaitēt valsts drošībai; vai saiknes ar sankcionētu Krievijas uzņēmēju neietekmē pielaidi valsts noslēpumu saturošai informācijai; vai, neraugoties uz R. Bērziņa ģimenes saiknēm ar sankcionētu Krievijas uzņēmēju, varam paļauties, ka “Altum” cirkulējošā finanšu un cita informācija atrodas drošās rokās?

No VDD saņēmām šādu atbildi: “Ņemot vērā dienesta darba specifiku, VDD atturēsies no komentāriem saistībā ar publiskajā telpā izskanējušo informāciju.”

Novērst ļaunās shēmas

FID mājaslapā teikts, ka FID “mērķis ir novērst iespēju izmantot Latvijas Republikas finanšu sistēmu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai un terorisma un proliferācijas finansēšanai; pamatuzdevums ir apkopot un analizēt finanšu datus, saņemtos ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem, lai iegūto informāciju nodotu Latvijas tiesībaizsardzības iestādēm noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas lietu izmeklēšanai”.

FID priekšnieka pienākumu izpildītājam Tomam Platacim vaicājām, vai FID ir veicis “Neatkarīgajā” minēto un citu faktu pārbaudi, lai noskaidrotu, vai R. Bērziņa ģimenes saiknes ar sankcionētu Krievijas uzņēmēju var vai nevar kaitēt Latvijas finanšu drošībai; vai, neraugoties uz Reiņa Bērziņa ģimenes saiknēm ar sankcionētu Krievijas uzņēmēju, varam paļauties, ka “Altum” cirkulējošā finanšu un cita informācija atrodas drošās rokās?

No T. Patača ar Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskās attīstības un komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālistes Līvas Rancānes starpniecību saņēmām atbildi: “Finanšu izlūkošanas dienests ir kompetentā institūcija cīņā pret starptautisko un nacionālo sankciju apiešanu vai apiešanas mēģinājumu finanšu ierobežojumu izpildē. Normatīvais regulējums nosaka stingras robežas, kādās FID ir tiesības rīkoties ar tā rīcībā esošo informāciju. Ņemot vērā minēto, FID nav tiesības sniegt informāciju par konkrētiem sankciju apiešanas gadījumiem un / vai konkrētu personu saistību ar sankcionētiem uzņēmumiem / personām, tostarp noliegt vai apstiprināt informāciju par sankciju apiešanu vai apiešanas mēģinājumu.”

Atbildes gaidās

Tā kā parlamentāro kontroli pār VDD darbību nodrošina Saeimas Nacionālās drošības komisija, jautājumi saistībā ar augstās Latvijas valsts amatpersonas saiknēm ar sankcionēto Krievijas uzņēmēju nosūtīti arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājai Inesei Lībiņai-Egnerei.

Izpēte

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) apmierināja Saeimas deputātu interesi par pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā ar tādu datu krājumu un komentāriem, atbilstoši kuriem šī pāreja jāuzskata par faktiski jau notikušu.

Svarīgākais