Tādu prokremlisku taksistu viktoru ir tūkstošiem

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Nu jau par ikdienas parādību Latvijā kļuvuši incidenti, ko izraisa Krievijas Federācijas agresijas attaisnotāji, un katrs nākamais šķiet arvien barbariskāks. Taksistam Viktoram, kurš aiz matiem izrāva no mašīnas klienti, jo tā iebilda brauciena laikā klausīties Krievijas himnu, būs nelielas nepatikšanas. Taču diez vai tās kalpos kā pietiekams profilaktisks līdzeklis, lai līdzīgi gadījumi vairs neatkārtotos. Tādu viktoru Latvijā ir daudz, un karš Ukrainā viņus ir iedrošinājis.

Kara kontekstā Valsts policija Latvijā fiksējusi virkni likumpārkāpumu un noziedzīgu nodarījumu. Sākti 30 kriminālprocesi, vairāk nekā 60 administratīvo pārkāpumu procesi un vairāk nekā 120 resoriskās pārbaudes. Šie skaitļi esot dinamiski mainīgi - vienas pārbaudes tiek izbeigtas, jaunas uzsāktas. Vairumā gadījumu - par Krievijas karu atbalstošas simbolikas atainošanu vidē vai huligāniskām darbībām, traucējot sabiedrisko mieru un kārtību. Savukārt kriminālprocesi sākti pret Ukrainas pilsoņiem vērstu nodarījumu dēļ - visbiežāk tā ir automašīnu bojāšana vai numurzīmju zādzības. Vēl viena kategorija ir kriminālprocesi par Ukrainas karoga zādzībām un tā bojāšanu.

Masveidīga problēma

Valsts policija mierina sabiedrību: “Vērtējot šos gadījumus kopējā likumpārkāpumu kontekstā, viennozīmīgi var apgalvot, ka konstatētie nodarījumi nav masveidīgi.” Taču te jautājums, kā un vai vispār Krievijas agresijas aizstāvju izdarības tiek reģistrētas. Uz ēkas vai mašīnas uzkrāsotu Z burtu var traktēt gan kā sīko huligānismu un īpašuma bojāšanu, gan kā naida noziegumu pret ukraiņu un latviešu tautām, par ko sankcijas būtu daudz bargākas. Un te likumsargiem ir ko domāt. Vai tiešām šādus nodarījumus drīkstētu pielīdzināt atkritumu urnas izspārdīšanai? Valsts drošības dienests “Neatkarīgo” informē, ka ik dienu pārbauda tūkstošiem incidentu, ziņojumu un aizdomīgu komentāru. Tātad līdzīgi Krievijas agresiju attaisnojoši un veicinoši nodarījumi tomēr ir kļuvuši masveidīgi:

“VDD redzeslokā ik dienas nonāk tūkstošiem ar atbalsta paušanu Krievijai saistītu un pret Ukrainu un tās valstspiederīgajiem vērstu komentāru interneta vidē. Tāpat VDD regulāri vērtē šāda veida aktivitātes fiziskajā telpā. Katrs šāds gadījums tiek vērtēts individuāli. Lemjot, vai konkrētajā gadījumā pret personu uzsākams kriminālprocess, VDD ņem vērā tādus faktorus kā konteksts, situācija, personas nolūks, motivācija, aktivitāšu sistemātiskums, apjoms un radītais apdraudējums.”

Pret indivīdu vai tautu?

Valsts drošības dienestam piekritīgi un izmeklējami idejiski plašāki nodarījumi, kas vērsti pret tautu kā kopumu, nevis indivīdu. Kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā šā gada 24. februārī dienests uzsācis 15 kriminālprocesus saistībā ar darbībām, ar kurām pausts atbalsts Krievijas agresijai pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem. 12 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt septiņām personām - personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss. Trīs aizdomās turētajām personām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums. Kriminālprocesi ierosināti pēc Krimināllikuma pantiem, ka aizliedz Krievijas bruņoto spēku Ukrainā īstenoto kara noziegumu un noziegumu pret mieru attaisnošanu un slavināšanu (Krimināllikuma 74.1 pants), kā arī darbības, kas vērstas uz nacionālā un etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu pret Ukrainas valstspiederīgajiem (Krimināllikuma 78. pants).

Ekrānšāviņš

No šī var secināt, ka pārējie incidenti, ziņojumi un komentāri, par ko Valsts drošības dienests lietas neierosina, teorētiski attiecas uz indivīdiem un viņu savstarpējām attiecībām. Pielīdzināmi sadzīves konfliktiem. Un te ilustrācijai lieliski piemērots gadījums ar prokremlisku taksistu Viktoru, par ko plašāk jau vēstīts publikācijā: “Aiz matiem izvilka ārā no mašīnas; taksista rīcība šokē cilvēkus”.

Viktora un Ineses sīkās nepatikšanas

Taksometra šoferis Viktors brauciena laikā atskaņoja Krievijas federācijas himnu, bet uz klientes iebildēm un atgādinājumu, ka Ukrainā ir karš, reaģēja, aiz matiem izraujot viņu laukā no mašīnas un nogrūžot zemē. Valsts policija, pamatojoties uz sociālajos tīklos izplatīto informāciju, sākusi resorisko pārbaudi. Tātad policijai tagad jānoskaidro, vai prokremliskais taksists Viktors šādi rīkojies, jo ienīst visus latviešus un ukraiņus pasaulē vai tikai konkrēto pasažieri. Un ļoti ticams, ka pārbaude ar šādu secinājumu arī noslēgsies - ka noticis sīks konflikts taksometrā “saistībā ar krievu dziesmu klausīšanos”. Kādas pamācošas sekas tagad gaida prokremlisko taksistu Viktoru? Vismaz sīkas neērtības gaida. Iekšlietu ministre Marija Golubeva, iepazīstoties ar notikuma fabulu, paziņojusi:

“Šis ir nepieņemami. Ļoti ceru, ka ir iesniegums @Valsts_policija. Noteikti nevaram būt toleranti pret šādu rīcību!”

Šis tas jau noticis arī brīvdienās līdz oficiāla iesnieguma saņemšanai. Aplikācijas “Bolt” turētāji prokremliskajam Viktoram bloķējuši pieeju aplikācijai. Savukārt Autotransporta direkcija ar Rīgas domi skaidrojas, kā prokremliskajam Viktoram atņemt pārvadājumu veikšanai nepieciešamās licences. Tās izsniegtas “Renault Laguna” markas taksometram ar reģistrācijas numuru TQ-7249 un Augšdaugavas novadā reģistrētajam uzņēmumam SIA “STAR20”. Formāli konkrētās mašīnas turētājs ir uzņēmums, bet uzņēmuma patiesais labuma guvējs nav vis Viktors, bet Inese Garšanova. Tātad sīkās nepatikšanas pamatā attieksies uz viņu. Aicinājumam skaidrot situāciju viņa neatsaucās, toties noliedza publisko pieeju sava sociālā profila draugu sarakstam. Droši vien tajā varētu atrast arī viņas draugu vai darbinieku - prokremlisko taksistu Viktoru.

Kremlinu brīnumainās pārvērtības

Kādi vēl Valsts policijas ievērības cienīgi incidenti notikuši kontekstā ar Krievijas agresiju Ukrainā? Paziņojumā sabiedrībai policija piemin vairākus gadījumus, kad Rīgā, Kronvalda parkā, bojāti vai mēģināts bojāt Ukrainas atbalstam izliktos objektus vai karogus. Visos gadījumos personas esot noskaidrotas, tām piemēroti naudas sodi. Piemēram, divas prokremliskās aktīvistes centās noraut auklu ar Ukrainas karogiem un visādi rupji uzvedās. Tad vēl pāris reizes Krievijas Federācijas līdzjutēji apgāza vides objektu ar kāškrusta apzīmogoto Krievijas karogu. Tas tulkots kā sīkais huligānisms, principā pielīdzināms atkritumu urnas apgāšanai. Un vienā gadījumā ir sākts kriminālprocess, jo to pašu vides objektu divi prokremliski aktīvisti gribēja “salabot” ar sarkanas, zilas un baltas krāsas baloniņiem. Kaut ko paguva un tagad iedzīvojušies kriminālprocesā pēc Krimināllikuma 185. panta pirmās daļas par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu. Bet tas arī nozīmē, ka principiāls naids pret ukraiņu un latviešu tautām šajā un citos incidentos nav saskatīts. Turklāt vainīgās personas, kā pēc izskaidrojošā darba pārliecinājās policija, savu vainu nodarītajā atzina, nožēloja un atvainojās.

Atliek cerēt, ka līdzīgas brīnumainas pārvērtības piedzīvos arī prokremliskais taksists Viktors,

viņš nekad vairs latviešu sievietēm neatskaņos Krievijas himnu un nevazās viņas aiz matiem pa zemi, jo policija pēc rūpīgi izmeklētā incidenta veiks attiecīgu izskaidrojošo darbu:

“Valsts policija rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret Ukrainas bēgļiem vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus, un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem, vai aizdomīgām personām, zvanot 110.”

Šodien policija uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar agresīvo taksometra šoferi. Vairāk šeit.

Izpēte

Ikviens, kurš ikdienā brauc ar auto, būs pievērsis uzmanību tam, cik liels daudzums kravas automašīnu pārvietojas pa koplietošanas ceļiem. Īpaši, ja dodaties Eiropas virzienā – ceļš no Kauņas Lietuvā līdz Polijai un tālāk uz Rietumeiropu ir kā pudeles kakls, kur visi kravinieki saspiežas šaurajā “Suvalku koridorā”, kas ir vienīgais sauszemes ceļš no Baltijas valstīm uz Rietumeiropu, neiebraucot trešajās valstīs. Tā ir arī laba vieta, lai subjektīvi novērtētu, cik attīstīta ir loģistikas nozare katrā no Baltijas valstīm.

Svarīgākais