Ukrainas frontē aptuveni pusceļā starp Doņecku un Luhansku ir tāda pilsētiņa Popasna. Pirms pāris dienām ukraiņiem tur izdevās iznīcināt krievu spēku kārtējo trieciengrupu. Šajā reizē tā izrādījās piederīga privātajai militārajai kompānijai “Vagner”, un, kas visvairāk pārsteidza ukraiņu karavīrus – kaujinieki bija savervēti Lībijā.
Izdevums “Dnipro Operativne” vēsta, ka austrumnieki bijuši labi ekipēti - kvalitatīvās bruņuvestēs, “Lowa” zīmola zābakos. Ķiveres, optika, termovizori - viss kā pieklājas. Bet kabatās dināri, dolāri, rubļi un smalki telefoni. Tagad šie algotņi ir beigti. Pēc britu parlamenta publiskotajām ziņām, kopumā Krievija karā Ukrainā iesaistījusi 8000 “Vagner” algotņu. Šī privātā militārā kompānija ir izslavēta ar savu nežēlību un kaujas prasmēm. Tā tiek izmantota vietās un uzdevumos, kas politisku apsvērumu dēļ nav piemēroti Krievijas Federācijas regulārajiem bruņotajiem spēkiem. Dažādām provokācijām, slepkavību izpildei.
Faktiski “Vagner” ir profesionāli zaļie cilvēciņi - pilna servisa kara aģentūra, kurai sava loma bija arī Krievijas pirmā iebrukuma laikā Ukrainā. No 2014. līdz 2016. gadam viņi karoja pret Ukrainas armiju Luhanskas un Doņeckas apgabalā kopā ar Krievijas atbalstītajiem vietējiem separātistiem. Kremlim draudzīgās aprindās vagneriešu piesaiste apsvērta situācijas šūpošanai arī citās valstī, tostarp Latvijā. “Neatkarīgā” par šo privāto grupējumu vēstīja vēl pirms otrā Krievijas uzbrukuma publikācijā “Scenārijs Latvijai ar Krievijas algotņu piedalīšanos”.Formāli “Vagner” ir apsardzes kompānija, kas reģistrēta ārpus Krievijas. Pieder sankcionētam uzņēmējam Jevgēņijam Prigožinam, kuru mēdz dēvēt par Putina šefpavāru, jo viņam pieder arī ēdināšanas bizness. Bet patiesībā “Vagner” pilda Kremļa rīkojumus, un ir pilnīgi vienalga, kā šī kompānija juridiski ir noformēta.
Kur viņus aizsūta, tur viņi karo - vai tā būtu Centrālāfrikas Republika, Mali, Sīrija vai kā tagad Ukraina. Taču atšķirībā no pirmā iebrukuma Ukrainā tagad “Vagner” algotņiem nepavisam tik labi nesokas, un, iespējams, tas tādēļ, ka krievu un čečenu rindas papildinājuši Lībijā savervēti jaunpienācēji. Alkatīgi, slepkavot kāri, bet bez izpratnes, kur atrodas, ar ko un, galvenais - par ko karo. No Ukrainā iesūtītajiem 8000 algotņiem 3000 ir krituši, un tie ir ārkārtīgi lieli dzīvā spēka zaudējumi par elitāru uzskatītajai armijai. Briti ziņo, ka kritušo vidū ir arī tie 200 kaujinieku, kas vēl pirms Krievijas atkārtotā iebrukuma tikuši nosūtīti uz Kijivu, lai veiktu atentātus pret Ukrainas politisko vadību. Taču šī vagneriešu misija cieta neveiksmi.
Ukrainas pusē spriež, ka “Vagner” izmantošana liecina par dzīvā spēka aptrūkšanos okupantu rindās. Kā raksta “Dnipro Operativne”, sākumā frontālos uzbrukumos Ukrainas spēkiem Krievijas armijas vadība dzina Donbasā mobilizētos vietējos, pēc tam regulāros spēkus, kad ukraiņi tos izretināja, kaujā devās Lībijas algotņi, būtiski papildinot līķu kaudzes Krievijas pusē.
Nesen par “Vagner” privāto armiju un tās zaudējumiem spriests Lielbritānijas parlamentā - sankciju kontekstā. Nepietiek ar to vien, ka sankcionēts ir šīs armijas formālais īpašnieks Prigožins. Arī “Vagner” grupas ierindniekus nepieciešams sankcionēt, lai tie nevarētu no karošanas brīvajā laikā ar savām ģimenēm vaļoties Eiropas kūrortos. Britu parlamentāriešiem ieskatu, kas patiesībā ir vagnerieši, sniedza pētnieciskās grupas “Bellingcat” izpilddirektors Hristo Grozevs. Viņa vērtējumā 10 līdz pat 15% šo kaujinieku ir sociopāti ar patoloģisku tieksmi nogalināt. Nevis tikai adrenalīna ķerti, bet izslāpuši pēc asinīm. Un nežēlīgajām civiliedzīvotāju slepkavībām Bučā piemīt tas pats vagneriešu rokraksts, kas bija vērojams Sīrijā. Tāpēc šīs privātās armijas aktivitātēm uzmanīgi jāseko līdzi.
Vagneriešiem izmantošanai Ukrainā ir vēl viens iespējamais pamatojums. Šo kaujinieku nāve nav jāieskaita Krievijas zaudējumos, jo formāli “Vagner” grupa nepārstāv Krievijas Federāciju. Ja nomirst, kā pirms dažām dienām Popasnā - paši vainīgi. Ukraiņu vāktajā statistikā neitralizētie lībieši būs, bet Kremļa zaudējumos - nē. Par to arī vagneriešiem tiek maksāts, bet viņu komandieriem pasniegtas “Krievijas varoņu zelta zvaigznes”.