Alkoholiķus pie stūres atkal varēs likt cietumā

© Emīls Desjatņikovs/F64

Pateicoties savulaik Saeimas pasniegtajai dāvanai, ap 4000 alkoholiķu, kas sēdušies pie stūres stiprā alkohola reibumā, ir iztikuši bez sekojošas apkaunojošas sēdēšanas cietumā. 2020. gadā spēkā stājoties Administratīvās atbildības likumam, dzērājšoferu dzīve tika būtiski atvieglota, un tikai tagad Saeimā top likuma grozījumi, kas, iespējams, jau šovasar kriminalizēs braukšanu lielā dzērumā.

Pašlaik sods par braukšanu reibumā virs pusotras promiles ir 1200 līdz 2000 eiro un transportlīdzekļu vadīšanas liegums uz pieciem gadiem. Tas ir salīdzinoši neliels sods, kas preventīvi nedarbojas. Arī šajās Lieldienu brīvdienās lērums dzērāju devās pavizināties ar auto. Laikā no piektdienas līdz pirmdienai policija pieķērusi 76 dzērājus, un vairāk nekā pusei reibums pārsniedzis pusotru promili, bet vēl četri pie stūres bija narkotiku iespaidā. Tātad kopā 40 potenciāli ļoti bīstamu satiksmes dalībnieku, un tie ir tikai pieķertie.

Aresta atcelšana iedrošināja

Līdz 2020. 1. jūlijam lielā dzērumā braukušajiem tika piemērots būtiski bargāks sods. Faktiski alkoholiķi tika sodīti četrkārtīgi. Vispirms auto tika evakuēts uz maksas stāvvietu, liedzot to izņemt tuviniekiem, un šis rēķins auga kosmiskā ātrumā. Otrkārt, vainīgajam tika piemērots naudassods. Treškārt, anulētas braukšanas tiesības. Un ceturtkārt - par dzērumu virs 1,5 promilēm bija jāizcieš arī arests. Tieši arests bija soda smagākā sastāvdaļa, jo 15 aiz restēm pavadītas dienas neizbēgami ir saistītas ar apkaunojumu un publicitāti. Tieslietu ministrijas ieskatā šāds sods administratīvam pārkāpumam bija par bargu, tāpēc jaunajā Administratīvās atbildības likumā vispār netika paredzēts. Juristu brīdinājumi, ka aresta atcelšana iedrošinās turīgos autovadītājus alkoholiķus, netika ņemti vērā, un rezultātā jau teju divu gadu garumā smags dzērums pie stūres tiek sodīts kā parasts administratīvs pārkāpums. Satiksmes drošības padomes sēdēs, izvērtējot regulāro dzērājšoferu statistiku, atkal un atkal ir cilāts jautājums par to, ka braukšanu smagā reibumā nepieciešams kriminalizēt. Tagad beidzot šī iecere arī tiek virzīta Saeimā.

Pazemojošs soda komplekts

Viena no priekšlikuma autoriem, deputāte Ļubova Švecova informē, ka vēl viena sēde būs nepieciešama, lai grozījumus Krimināllikumā izskatītu Krimināltiesību politikas apakškomisijā, bet pēc tam jau maijā Seima tos skatīs steidzamības kārtā, un, visticamāk, jau šovasar tie varētu stāties spēkā. Attiecīgi - ja vadītājs pie automašīnas stūres būs sēdies alkohola reibumā virs pusotras promiles, viņam papildus naudassodam un tiesību atņemšanai draudēs līdz pat vienam gadam cietumā, sabiedriskie darbi un probācijas uzraudzība. Tas būs ievērojami skarbāks un pazemojošāks komplekts, nekā agrāk paredzēja Administratīvo pārkāpumu kodekss. Ļubova Švecova komentē, ka kriminālsodam vajadzētu darboties kā atturošam mehānismam.

Sākotnēji Tieslietu ministrijas priekšlikums paredzēja ieviest kriminālatbildību par reibumu pie stūres no divām promilēm, kas atbilst aptuveni pusstopam izdzerta degvīna. Taču Saeimas deputāti iesniedza alternatīvu ierosinājumu par kriminālatbildību jau no 1,5 promilēm. Attiecīgi ministrija veikusi pārrēķinu, cik personas kvalificēsies cietumam un probācijas uzraudzībai.

Atturēs 500 dzērāju

Lūk, citāts no likumprojekta anotācijas: “Atbilstoši statistikas datiem vidēji gadā par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā virs 1,5 promilēm un narkotisko vielu reibumā kopumā tiek sodītas 2000 personas. Prognozējams, ka šāda nodarījuma kriminalizācija varētu atturēt 500 personas no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas, tādējādi krimināli sodītas varētu vidēji gadā būt 1500 personas. 30% no 1500 personām varētu tikt piemērots naudas sods vai reāla brīvības atņemšana un 70% varētu tikt piemērots sabiedriskais darbs, probācijas uzraudzība (ja tiktu atbalstīta šī pamatsoda piemērošana stājoties spēkā grozījumiem Krimināllikumā) un nosacīta brīvības atņemšana. Tādējādi Valsts probācijas dienesta klientu skaits pieaugtu par 1050 probācijas klientiem gada ietvaros, no tiem 40% tiktu piemērots sabiedriskais darbs, savukārt 60% tiktu piemērota nosacīta notiesāšana vai probācijas uzraudzība (ja tiktu atbalstīta šī pamatsoda piemērošana stājoties spēkā grozījumiem Krimināllikumā).” Tātad, ja 2020. gadā Saeima dāvanā dzērājšoferiem pasniedza aresta atcelšanu, tad šajā gadā dāvana beidzot tiks anulēta, un braukšana lielā reibumā alkoholiķim nodrošinās ļoti lielas un pelnītas nepatikšanas, no kurām vairs nevarēs viegli atpirkties ar naudu.

Izpēte

Ikviens, kurš ikdienā brauc ar auto, būs pievērsis uzmanību tam, cik liels daudzums kravas automašīnu pārvietojas pa koplietošanas ceļiem. Īpaši, ja dodaties Eiropas virzienā – ceļš no Kauņas Lietuvā līdz Polijai un tālāk uz Rietumeiropu ir kā pudeles kakls, kur visi kravinieki saspiežas šaurajā “Suvalku koridorā”, kas ir vienīgais sauszemes ceļš no Baltijas valstīm uz Rietumeiropu, neiebraucot trešajās valstīs. Tā ir arī laba vieta, lai subjektīvi novērtētu, cik attīstīta ir loģistikas nozare katrā no Baltijas valstīm.

Svarīgākais