Covid-19 saslimstībai samazinoties, no 1. aprīļa tiek atcelti līdzšinējie epidemioloģiskās drošības pasākumi. Tomēr ārstniecības iestādēs, ieslodzījuma vietās un sociālās aprūpes centros, kur ir īpaši augsts inficēšanās risks, maskas jāturpina lietot.
Slimnīcās epidemioloģiskās drošības pasākumi netiek atcelti un tie tiks stingri ievēroti. Arī pacientiem jāatceras, ka ambulatorajās iestādēs un stacionāros arī turpmāk jānēsā maskas vai respiratori.
Lai arī 1. aprīlī visā Latvijā tiek atcelti epidemioloģiskās drošības pasākumi, slimnīcās un poliklīnikās tie tiek saglabāti. “Visi epidemioloģiskie drošības pasākumi slimnīcā tiks strikti ievēroti arī turpmāk,” “Neatkarīgajai” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciāliste Ilga Namniece. “Mazinoties Covid-19 pacientu skaitam, esam samazinājuši gultu skaitu Covid-19 pacientiem, proti, esam pakāpeniski jau līdz šim slēguši Covid-19 ārstniecības nodaļas stacionāros, un tagad tur tiek ārstēti iepriekšējā profila pacienti.” Bet no 1. aprīļa mainīsies personāla piemaksu apmērs, kas strādā ar Covid-19 pacientiem. Ilga Namniece atgādina, ka, ierodoties slimnīcā uz ambulatoru vizīti pie ārsta vai uz diagnostisko izmeklējumu, respiratori vai ķirurģiskās maskas nav atceltas un tās ir jāturpina lietot.
Slimnīcās un citās ārstniecības iestādēs masku lietošanas pienākums saglabāts, jo tā ir vide ar īpaši augstu inficēšanās risku.
Tieši tāda pati vide ir ieslodzījuma vietas, kur arī jāturpina masku lietošana.
Veselības ministrijā skaidro, ka pakalpojumu sniedzējiem un darba devējiem ir paplašinātas tiesības pašiem izvērtēt riskus un noteikt epidemioloģiskās drošības prasības.
Medicīniskās maskas vai FFP2 respiratorus bez vārsta arī pēc 1. aprīļa jāturpina lietot sociālās aprūpes iestādēs - gan iestāžu apmeklētājiem, gan darbiniekiem. Tāpat medicīniskās maskas jāturpina lietot arī sabiedriskajā transportā, izņemot taksometrus. Citviet maskas vai respiratorus varēs nelietot, bet Veselības ministrijā norāda, ka pakalpojuma sniedzējam vai darba devējam arī šajā jomā saglabājas iespēja paredzēt masku vai respiratoru lietošanas nepieciešamību.
No 1. aprīļa darba pienākumus klātienē varēs veikt arī primāri pret Covid-19 nevakcinētas personas. Taču darba devējam būs saglabātas izvēles tiesības, izvērtējot riskus, organizēt uzņēmumā vai iestādē darbu pienākumu veikšanu tikai personām ar derīgu vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikātu.
Darbiniekiem, kuriem ir tiešs kontakts ar klientiem, vajadzēs būt vakcinētiem pret Covid-19 ārstniecības iestādēs un ieslodzījuma vietās. Izglītības iestādēs darbiniekiem, kuriem ir tiešs kontakts ar izglītojamajiem, vajadzēs vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikātu līdz šā mācību gada beigām.
Skrīninga Covid-19 testu skolās vairs nebūs
Skrīninga testu veikšana, lai laikus novērstu lielus saslimstības uzliesmojumus, saglabāsies ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietās un speciālajās izglītības iestādēs, bet ne vispārizglītojošajās skolās.
No 1. aprīļa Covid-19 atklāšanai plašāk tiks izmantoti valsts apmaksāti profesionālie antigēnu testi. Personai tiks izsniegts testa sertifikāts un pozitīva profesionālā antigēna testa rezultāta gadījumā arī Covid-19 pārslimošanas sertifikāts.