Vai tiešām Covid-19 kontaktpersona var strādāt klātienē par pārdevēju, bet kā pircējs uz tirdzniecības centru doties nedrīkst?

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Atbild SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja:

Ja kontaktpersona dodas uz darbu un veic Covid-19 testus (un to rezultāts ir negatīvs), tad karantīnas laikā drīkst doties tikai uz darbu un atpakaļ, bet nekādas papildu aktivitātes (kora mēģinājums, sporta klubs utt.) nav atļautas. Ja Covid-19 slimnieks ir mājās (piemēram, ģimenes loceklis), tad testēšana ir jāveic, kamēr noslēdz izolāciju slimniekam (minimums 8. diena), plus vēl 7 dienas kontaktpersonai pēc pēdējā kontakta. Slimnieks mājās ir paaugstināts risks kontaktpersonai. Tātad šādos gadījumos karantīna ilgs 14 dienas. Šis jautājums ir darba devēja izvērtējumā.

Karantīnas noteikumi atšķiras dažādām kontaktpersonu grupām: vakcinētiem vai pārslimojušiem, nevakcinētiem vai nepārslimojušiem, īpašu profesiju pārstāvjiem, izglītības iestādēm, bērniem.

Konteksts

“Neatkarīgās” lasītāja (vakcinēta pret Covid-19) bija pārsteigta, kad SPKC, informējot viņu par kontaktpersonas statusu, atļāva viņai iet uz darbu klātienē un strādāt par pārdevēju, ja viņa veic Covid-19 testus un tie ir negatīvi. “Iet uz darbu tirdzniecības centrā un apkalpot pircējus es drīkstu, bet kā pircējs uz to pašu tirdzniecības centru iet nedrīkstu? Kur te loģika?” nesaprašanā taujāja “Neatkarīgās” lasītāja.

Izpētot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sagatavotos materiālus par to, kā kontaktpersonām ir jāievēro mājas karantīna, var secināt, ka kontaktpersonai karantīnas laikā ir jāuzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā un viņai ir jābūt pieejamai saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. Kontaktpersona nedrīkst pakļaut inficēšanās riskam citas personas, tā nedrīkst veidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (tas ir, tā nedrīkst uzņemt viesus, doties privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku). Kontaktpersona var atstāt uzturēšanās vietu, lietojot sejas masku, lai dotos uz savu mītnes zemi vai mainītu uzturēšanās vietu, par to attiecīgi informējot Veselības inspekciju. Tajā pašā laikā strādājošajiem, kuri ir vakcinēti un veic testus atbilstoši prasībām (un to rezultāts ir negatīvs), tiešām ir ļauts doties uz darbu klātienē, ja nav iespējams strādāt attālināti.

Mājas karantīnas pārtraukšanas vispārējie nosacījumi

Mājas karantīnu personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 vai pārslimojušas Covid-19 infekciju (ir attiecīgs sertifikāts), var izbeigt:

* desmitajā dienā pēc pēdējā kontakta dienas ar Covid-19 inficēto personu;

* pēc Covid-19 testa, kas veikts ne agrāk kā septītajā dienā pēc pēdējā kontakta datuma ar personu, kurai laboratoriski apstiprināta Covid-19 infekcija, ja testa rezultāts ir negatīvs;

* ja ar Covid-19 inficēta persona un kontaktpersonas stingras izolācijas laikā atrodas vienā mājsaimniecībā, tad:

◦ desmitajā dienā no dienas, kad ar Covid-19 inficētai personai tika pārtraukta izolācija;

◦ pēc Covid-19 testa, kas veikts ne agrāk kā septītajā dienā pēc dienas, kad ar Covid-19 inficētai personai tika pārtraukta izolācija, ja testa rezultāts ir negatīvs.

Personām, kuras nav vakcinētas pret Covid-19 vai nav pārslimojušas Covid-19 infekciju un nav novēroti slimības simptomi, mājas karantīnu izbeidz:

* četrpadsmitajā dienā pēc pēdējā kontakta dienas ar Covid-19 inficēto personu;

* pēc Covid-19 testa (PĶR vai antigēna testa laboratorijā), kas veikts ne agrāk kā septītajā dienā pēc pēdējā kontakta datuma ar personu, kurai laboratoriski apstiprināta Covid-19 infekcija, ja testa rezultāts ir negatīvs;

* ja ar Covid-19 inficēta persona un kontaktpersona stingras izolācijas laikā atrodas vienā mājsaimniecībā, tad:

četrpadsmitajā dienā no dienas, kad ar Covid-19 inficētai personai tika pārtraukta izolācija;

pēc Covid-19 testa, kas veikts ne agrāk kā septītajā dienā pēc dienas, kad ar Covid-19 inficētai personai tika pārtraukta izolācija, ja testa rezultāts ir negatīvs.

Mājas karantīnas īpaša režīma nosacījumi darbiniekiem

Darbinieks (amatpersona) vai izglītojamā asistents, kurš noteikts kā kontaktpersona, var neievērot mājas karantīnas nosacījumus, lai veiktu darba pienākumus klātienē, ja līdz desmitajai dienai kopš pēdējā kontakta ar inficēto personu vai personu, par kuru ir pamatotas aizdomas par inficēšanos, tiek ievērots viens no šādiem Covid-19 testēšanas algoritmiem un izpildītas attiecīgas prasības:

* iespējami ātrāk pēc pēdējā kontakta ar inficēto personu veic RNS vai antigēna testu un līdz negatīva testa rezultāta saņemšanai ievēro mājas karantīna. Trešajā vai ceturtajā dienā veic atkārtotu RNS vai antigēna testu, kā arī:

10 dienas pēc kontakta ar inficēto lieto ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru bez vārsta, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu;

10 dienas pēc kontakta ar inficēto neveido ciešus kontaktus ar citiem cilvēkiem, neapmeklē sabiedriskas vietas un izvairās izmantot sabiedrisko transportu;

septiņu dienu laikā kopš pēdējā kontakta ar inficēto personu pirms darba dienas vai maiņas sākuma veic skrīninga testēšanu darba devēja vai iestādes vadītāja norīkotas atbildīgās personas uzraudzībā ar antigēna testu.

Strādājošajiem, kuri iesaistīti sabiedrībai svarīgu funkciju īstenošanā, izglītības darbiniekiem, bērniem un skolēniem ir citi, specifiskāki noteikumi mājas karantīnas pārtraukšanai.

Izpēte

Ikviens, kurš ikdienā brauc ar auto, būs pievērsis uzmanību tam, cik liels daudzums kravas automašīnu pārvietojas pa koplietošanas ceļiem. Īpaši, ja dodaties Eiropas virzienā – ceļš no Kauņas Lietuvā līdz Polijai un tālāk uz Rietumeiropu ir kā pudeles kakls, kur visi kravinieki saspiežas šaurajā “Suvalku koridorā”, kas ir vienīgais sauszemes ceļš no Baltijas valstīm uz Rietumeiropu, neiebraucot trešajās valstīs. Tā ir arī laba vieta, lai subjektīvi novērtētu, cik attīstīta ir loģistikas nozare katrā no Baltijas valstīm.

Svarīgākais