Lokdaunu kontrolēs arī antivakseri

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Saistībā ar Latvijas sabiedrībai gaidāmajām četrām paralīzes nedēļām izveidojusies paradoksāla situācija: stingrā lokdauna ierobežojumus, tostarp uzņēmējdarbības pārtraukšanu un iedzīvotāju mājsēdi pēc pulksten astoņiem vakarā, kontrolēs iekšlietu resora darbinieki, kas paši lielā skaitā nav vakcinēti.

Pašlaik aptuveni ceturtā daļa policistu, robežsargu, cietumsargu un ugunsdzēsēju nav vakcinēti. 9. oktobrī pieņemtais valdības rīkojums Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” paredz, ka viņi par nevakcinēšanos jāsoda, proti, jāizmet no darba: “Valsts un pašvaldību institūciju (tai skaitā kapitālsabiedrību) darbinieki un amatpersonas no 2021. gada 15. novembra savus darba pienākumus var veikt tikai tad, ja viņiem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.” Juristu vidū turpinās diskusijas, vai šāds sods ir adekvāts un likumīgs, jo Darba likumā par vakcīnu vai kādu citu substanču obligātu lietošanu nekas nav teikts. Taču līdz 15. novembrim šie nevakcinētie darbinieki joprojām būs dienestā.

Nepotētajiem jātestējas

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pēc pirmdienas Krīzes vadības padomes sēdes prognozēja, ka lokdauna kontroles pasākumiem vajadzētu pietikt ar iekšlietu nozares spēkiem. Un, ja armija netiks iesaistīta, tas nozīmē, ka iedzīvotāju kontrolē tiks iesaistīti visi iekšlietu darbinieki - arī nevakcinētie. Jo līdz 15. novembrim, kas sakrīt arī ar lokdauna beigām, viņus nav pamata nepielaist pie darba. Ministrija gan skaidro, ka “iekšlietu dienestu darbs šobrīd tiek organizēts tā, lai jaunie noteikumi netraucētu dienestu funkciju izpildi un amatos, kuros nepieciešams ciešs kontakts ar cilvēkiem, strādātu vakcinēti darbinieki. Drošības un glābšanas dienestu darbiniekiem, kuri sākuši vakcinācijas procesu, bet nav to pabeiguši, Covid-19 testi šobrīd tiek nodrošināti valsts apmaksātas rutīnas skrīninga testēšanas ietvaros.”

Tiem darbiniekiem, kuri pārliecības vai citu kontrindikāciju dēļ atsakās vakcinēties, par regulāro testēšanos jāmaksā pašiem.

Vakcinējas 5% mēnesī

Neatkarīgā jau vēstīja par pirmajiem gadījumiem, kad pret nevakcinētajiem darbiniekiem tiek veiktas represijas, lai gan valstī joprojām nav noteikta obligāta vakcinācija pret kovidu. Obligāta ir tikai sadarbspējīga sertifikāta esamība. Ja tāda nav, nepieciešams negatīvs tests. Ja testa nav, darbinieks pie darba netiek pielaists. Viņš skaitās neattaisnotā prombūtnē, un tādā gadījumā viņu var izmest no darba arī pirms 15. novembra. Vēlreiz jāuzsver, ka tā ir pašlaik piekoptā kārtība valsts pārvaldē, bet pastāv šaubas, vai tā ir likumīga. Saskaņā ar iekšlietu nozares arodbiedrību publiskotajiem datiem, dienestos līdz pat 30% darbinieku nav vakcinēti. Pat pieņemot, ka, nobijušies no valdības un tiešās priekšniecības draudiem, nevakcinētie iekšlietu darbinieki brīvdienās aizskrējuši vakcinēties, imunitāte uzreiz neiestājas. Turpretī lokdauns iestāsies uzreiz, kā valdība to būs izlēmusi. Plānots, ka ceturtdien.

Reaģējot uz ziņām par vakcinācijas zemo aptveri iekšlietu dienestos, ministrija izplatījusi optimistiskākus datus, kas uzrāda vakcinēto skaita pieaugumu. Diagramma rāda, ka uz vakcinēšanos mēnesī izdodas pierunāt kādus 5% līdz 10% nevakcinēto darbinieku un pašlaik vakcinēto īpatsvars dienestos tuvojas 75%. Augstāks tas ir robežsardzē, zemāks ugunsdzēsības dienestā. Policijā - tā pa vidu.

Statistika pa iestādēm

Lūk, Iekšlietu ministrijas vēstītais:

“Iekšlietu nozarē vakcinēto nodarbināto personu skaits palielinās katru nedēļu. Šobrīd kopumā Iekšlietu ministrijā ir vakcinēti 93% no strādājošajiem, Finanšu izlūkošanas dienestā - 99%, Iekšlietu ministrijas poliklīnikā - 94%, Iekšējās drošības birojā - 92%, Iekšlietu ministrijas Veselības un sporta centrā - 90%, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē - 79%, Valsts robežsardzē - 75%, Valsts policijā - 73%, Nodrošinājuma valsts aģentūrā - 72%, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā - 68% un Iekšlietu ministrijas Informācijas centrā - 60%.”

Informācijas centrā acīmredzot informācijas par kovida kaitīgumu īpaši pietrūkst. Tomēr vakcinācijas aptveri vērtēt iestāžu griezumā nav īsti korekti, jo, piemēram, Finanšu izlūkošanas dienestā, kurā 99% darbinieku ir vakcinēti, 2020. gada pārskata perioda beigās strādāja 61 darbinieks. Savukārt Valsts policijā nodarbināto skaits pārsniedza 6800. Tādējādi vakcinācijas aptvere tikai 73% apmērā Valsts policijā ir daudz nozīmīgāks rādītājs par 99% Finanšu izlūkošanas dienestā.

Viens nevakcinēts finanšu izlūks pret vairāk nekā 1800 nevakcinētiem policistiem vai 1000 nevakcinētiem ugunsdzēsējiem.

Kāpēc nevakcinētiem - tas zināms tikai viņiem pašiem.

Svarīgākais