Krievija izvērš vēstures hibrīdoperāciju pret Latviju: sākusies leģionāru vajāšana

Krievijā izdots ziņojums par vēl dzīvajiem latviešu leģionāriem, un Izmeklēšanas komiteja sākusi kriminālprocesus pret tajā minētajiem cilvēkiem. Arī Visvaldis Lācis bija sarakstā. Nu jau nelaiķis. © Fonda “Vēsturiskā atmiņa” publicitātes foto

Krievijas Federācija ir uzsākusi zemisku hibrīdoperāciju ar mērķi apgānīt latviešu karavīru piemiņu un falsificēt vēsturi. Krievijas vēstniecība reģistrējusi latviešu domēnu bralukapi.lv, kur vieta tikai okupācijas karaspēka kritušajiem. Vēl citā vietnē uzsākta Latvijā joprojām esošo padomju varas zīmju un pieminekļu aizsardzības kampaņa. Bet pati lielākā nekrietnība – ir sākusies vēl dzīvo latviešu leģionāru izsekošana un vajāšana.

Neatkarīgā jau vairākkārt rakstījusi par šo absurdo situāciju: 30 gadus pēc valsts neatkarības atgūšanas simtiem pieminekļu visā Latvijas teritorijā joprojām slavina padomju varu, godina okupācijas karaspēku un tā militāro varenību. Pārdaugavā esošais bīstāklis ‒ “Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” ir tikai viens no 312 līdzīgiem, kur apakšā nav kritušo karavīru pīšļu. Ja nu vienīgi izmēru dēļ tas pamanāms no tālienes. Taču Krievijas vēstniecība ievēro arī ļoti sīkus objektus, jo tāda ir Kremļa dotā pavēle: pamanīt katru betona drupaču, ko apzīmogo sarkanā zvaigzne.

Iesaistīta Krievijas vēstniecība

Pieminekļu propagandas mērķis ir saglabāt dzīvu uzvarošās atbrīvotāju nācijas koncepciju, kas atbilst Krievijas ģeopolitiskajām interesēm un tās versijai par Otro pasaules karu. Šā mērķa sasniegšanai tiek atvēlēti nozīmīgi resursi - nauda, laiks, cilvēki. Turklāt pēdējos gados militāri memoriālo aktivitāšu īstenošanā arvien aktīvāk tiek iesaistīts Krievijas diplomātiskais korpuss ārvalstīs. Arī Latvijā vēstniecība regulāri apmaksā padomju pieminekļu remontēšanu, uzturēšanu un rīko sakopšanas talkas ar tām sekojošu vainagu un Georga lenšu nolikšanu. Pēdējā laika jaunums ir vēstniecības virtuālās aktivitātes, kas ietilpst rūpīgi izplānotā informācijas hibrīdoperācijā.

Latvijai nozagti Brāļu kapi

“Мы рады приветствовать Вас на специализированном сайте Посольства Российской Федерации в Латвийской Республике, посвященном военно-мемориальной тематике.” Priecājamies jūs sveikt specializētajā Krievijas Federācijas Latvijā vietnē, kas veltīta militāri memoriālajai tematikai. Šis ir pirmais teikums, ko izlasa portāla bralukapi.lv apmeklētājs.

Portāls ir krievu valodā, domēns latviešu valodā. Tā ir apzināta maldināšana, lai radītu iespaidu, ka apmeklētājs tiks aizvests pie Mātes Latvijas tēla Rīgas Brāļu kapu memoriālā. Bet netiek.

Krievijas vietnē nav kritušu latviešu, kas cīnījās par brīvu Latviju. Ir tikai tie, kas cīnījās par Latvijas okupāciju vai krita, šeit dodoties cauri. Jo karā tā gadās. Nav nekādu šaubu, ka viņu piemiņas vietne krievu valodā reģistrēta ar šādu domēnu tikai tādēļ, lai piesavinātos brāļu kapu jēdzienu. Lai nozagtu Latvijas brāļu kapu konceptu savām propagandas kampaņām, un kritušie brāļi būtu tikai padomju armijas rindās. Pārējie ir tikai nacisti - parasti miroņi, kas nav pelnījuši militāru godu.

Ekrānšāviņš

Falsifikācija ar Krievijas vērienu

Internetā ir atrodami speciāli rīki domēnvārdu piederības noskaidrošanai. www.whois.com uzrāda, ka domēns bralukapi.lv pašlaik pieder Krievijas Federācijas vēstniecībai. Spriežot pēc e-pasta, reģistrējis to kāds Š. Novikovs. Protams, viena vietne Latvijā, lai cik arī precīzi būtu nomērķēta uz Latvijas publiku, ir par mazu Krievijas īstenotās vēstures falsifikācijas vērienam. Tāpēc apmeklētājs no Latvijā kritušo padomju karavīru reģistra tālāk tiek aizvests uz citām propagandas vietnēm - pie “kara varoņiem”, “uzvaras kalendāra”, “tautas varoņdarba” un arī uz “piemiņas vietu” ‒ местопамяти.история.рф .

Šis vēsturiskais attēls, kas atrodams dažādās propagandas vietnēs, raksturo Krievijas ideoloģisko konceptu. Atbrauca tankā un visus atbrīvoja. Nevis okupēja.

Šī pēdējā pēc būtības ir līdzīga vietne kā tā ar Latvijas domēnu reģistrētā. Taču ģeogrāfiskais vēriens aptver visu pasauli, kur padomju karavīri vai viņu sētā komunisma ideoloģija piezemējusies. Līdzās pseidosabiedriskām organizācijām ar vēstures izpētes ievirzi kā vietnes uzturētājs uzrādīta Krievijas Federācijas Ārlietu ministrija. Vietnes pirmajā lapā skaidrots: “Hаша цель ‒ сохранить все объекты военно-исторического наследия. Мы помним, гордимся и чтим память тех, кто защищал нас и наше Отечество. Приведем в достойный вид все Места Памяти!” Tulkojumā: “Mūsu mērķis - saglabāt visus militāri vēsturiskā mantojuma objektus. Mēs atminamies, lepojamies un godinām to piemiņu, kuri aizstāvēja mūs un mūsu Tēviju.” Runa, protams, nav par Latviju, bet viņu tēviju - Padomju Savienību. Taču Kremļa vīzijās Latvija joprojām ietilpst PSRS.

Pieminekļus reģistrē “ksusha533”

Latvijā esošo memoriālo padomju pieminekļu saraksts ir visai garš ‒ 399 vienības. Ar bildēm, aprakstiem, stāvokļa novērtējumu. Padomju Savienības “uzvara” Otrajā pasaules karā pašlaik tiek padarīta par ko sakrālu. Tās apstrīdēšana tiek vienādota ar kriminālnoziegumu, par ko iespējams piemērot reālu sodu. Šādā kontekstā arī bezvērtīgu padomju pieminekļu reģistrācija var izrādīties nopietns ierocis Krievijas īstenotajā propagandas karā.

Latvijas objektu ievietošanu pieminekļu reģistrā veicis vietnes aktīvists ar segvārdu “ksusha533”. Nedaudz parakājoties internetā, var uzzināt, ka šo segvārdu lieto kāda Krievijas “Iekšējā tūrisma attīstības aģentūras” darbiniece.

Aģentūra dibināta, lai īstenotu uz skolu jaunatni vērstu programmu “Uzvaras ceļi. Ceļojumi skolēniem”. Bezmaksas ekskursijas mūsdienu jaunatnes patriotiskai audzināšanai. Ceļvedī ietilpst arī Latvija, kur simtiem pieminekļu godina padomju varoņus. Diezin vai izsmeļošā kataloga veidošanai Kremlis uz Latviju speciāli sūtīja speciālus aģentus. Tam pietiek ar vietējiem prokremliskajiem aktīvistiem Latvijā un vēstniecības atbalstu. Informācijas aprite šeit ir rūpīgi nostrādāta. “Ksushai533” atliek tikai ievietot reģistrā.

Izspiegoti 96 leģionāri

Katrs posms Krievijas informācijas hibrīdoperācijās izraisa ķēdes reakciju. Katrs ieraksts tiek multiplicēts no viena portāla neskaitāmos citos, un rezultātā visi vēsta vienu un to pašu - Baltijas valstu okupācija ir mīts. Bet padomju karavīri ir varoņi atbrīvotāji, nevis okupanti. Attiecīgi visi, ka pretējā pusē karojuši - ir noziedznieki. Un šāds traktējums var izrādīties ļoti bīstams gan Latvijas valstij, gan konkrētiem cilvēkiem, kas par to cīnījušies. Tiem, kuri ir varoņi latviešu acīs. Vēl dzīvajiem latviešu leģionāriem.

Pavasarī kļuva zināms, ka Krievijas Federācija ir izspiegojusi vecos latviešu karavīrus.

Fonds “Vēsturiskā atmiņa” kopīgi ar “Eiropas kultūras, tradīciju, izglītības un zinātnes atbalsta un attīstības fondu” zīmīgā datumā - 16. martā prezentēja ziņojumu: “Nacisma noziegumu atbalstītāji. 96 Latviešu SS leģiona veterāni, kuri vēl dzīvi.”

Un apaļā galda nosaukums bija “Pēdējā iespēja taisnīgai tiesai: nacistu noziedznieku deanonimizēšana.” Apaļā galda pieteikumā vēstīts, ka ziņojumā pirmo reizi tiek publiskoti dati par Latviešu SS leģionā dienējušajiem un viņu pašreizējām mītnes valstīm: Austrālijā (19), Argentīnā (2), Brazīlijā (3), Lielbritānijā (4), Kanādā (15), ASV (32) un Latvijā (21).

Kriminālprocess pret Visvaldi Lāci

Latviešu leģionāru atmaskošanas pasākuma publiska norise Maskavā izpalika. Kovida pandēmijas dēļ tā pārcēlās uz internetu, un piedalījās tikai daži Kremļa galma vēsturnieki: Aleksandrs Djukovs, Mihails Černovs, Vladimirs Simindejs, kā arī Ārlietu ministrijas pārstāvis Grigorijs Lukjancevs. Pēc tam tika iedarbināta parastā publicitātes shēma. Propagandas portāli pārpublicēja ziņu par dzīvajiem leģionāriem, un drīz vien, reaģējot uz “sabiedrības pieprasījumu”, iesaistījās Krievijas Federācijas Izmeklēšanas komiteja, paziņojot, ka ziņojums satur pietiekamu datu daudzumu, lai, balstoties uz šo sarakstu, uzsāktu jaunas izmeklēšanas darbības. Turklāt, kā pavēstīja komitejas pārstāve Svetlana Petrenko, uz kuru atsaucās Krievijas propagandas mediji, atsevišķas personas, kas iekļautas sarakstā, jau tiekot pārbaudītas saistībā ar iespējamo līdzdalību kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci. Vārdā viņa nosauc tikai vienu - Visvaldi Lāci. Krimināllieta pret viņu esot ierosināta jau pērn pēc pantiem par nacisma reabilitāciju un genocīdu. Pamatojumam izmantota Visvalža Lāča atmiņu grāmata: “Latviešu leģions patiesības gaismā”. Šā gada 18. aprīlī Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, latviešu karavīrs Visvaldis Lācis nomira.

Šo nedrīkst nepamanīt!

Citu - vēl dzīvo leģionāru saraksts ar vārdiem un uzvārdiem pašlaik ir brīvi pieejams internetā, un tas ir nopietns drauds viņu drošībai. Pat tad, ja vajāšana no interneta vides nepārcelsies fiziskajā dzīvē, vismaz viņu atlikušās dzīves laikā. Latvijā netrūkst vēstures pārrakstītāju, kas piedalās Krievijas Federācijas īstenotajās informācijas hibrīdoperācijās. Pašlaik notiekošais uzbrukums ir drauds visai mūsu valstij un sabiedrībai. Krievija metodiski cenšas mainīt kolektīvo atmiņu atbilstoši savai Otrā pasaules kara interpretācijai, kurā krievi ir varoņi, bet latvieši - nacistu noziedznieki. Latvijas atbildīgie dienesti to nedrīkst atstāt bez ievērības.

Izpēte

Aizsardzības ministrijas vadītāji apliecina izpratni, ka karš Ukrainā dod Latvijai iepriekš neiedomājamas iespējas Latvijai tikt pie ieročiem, vislabāk pie droniem, ar kādiem uzturēt Latvijas armijas kaujas spējas vairākus gadu desmitus uz priekšu.