"Olu skandālā” policija nesaskata administratīvo pārkāpumu – Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Ziemeļu pārvaldes Kārtības policijas biroja Administratīvo pārkāpumu nodaļa 4. novembrī, izskatot materiālu, izbeigusi pēc "Lidl" iesnieguma sākto administratīvo pārkāpumu lietu pret "Neatkarīgās" lasītāju Manvelu Isadžanjanu.
M. Isadžanjans šā gada 11. oktobrī - Pasaules olu dienā - trim konkrētiem veikalu tīkla "Lidl" darbiniekiem, kuri atbildīgi par iepirkumiem, nosūtīja radošu dāvanu - skaisti iesaiņotu vistu sprostu ar vēstuli no vistas Olgas, kuras olas neatbilst Eiropas Savienības standartiem, bet tomēr ir nopērkamas "Lidl" veikalos. Tādējādi akcija autors vērsa uzmanību uz to, ka Latvijas tirgū figurē vistu olas, kuru iegūšana neatbilst Eiropas Savienībā noteiktajiem vistu ēdināšanas un labturības apstākļiem. Pēc publikācijas par akciju un lielveikala aso reakciju “Neatkarīgā” saņēma arī virkni pārmetumu no lielveikala atbildīgās darbinieces un draudus vērsties pret mums policijā.
Šobrīd administratīvā lieta pret M. Isadžanjanu ir izbeigta.
Pēc lēmuma saņemšanas M. Isadžanjans sniedza īsu interviju "Neatkarīgajai".
Kā notika lietas izskatīšana?
Viss notika ļoti ātri. Man teica, ka nav nekāda pārkāpuma no manas puses.
Vai tas apliecina, ka Latvija ir tiesiska valsts?
Jā, protams.
Vai šis piemērs varētu mudināt arī citus cilvēkus iesaistīties akcijās, neklusēt par nejēdzībām?
Visas mūsu akcijas ir par to. Ja kādam kas nepatīk, tad vajag teikt savu vārdu, nevajag klusēt. Nevajag paiet garām problēmai, ja redzi netaisnību, jo mēs nedzīvojam tādā valstī, kur mums nav tiesību izteikties, tikai sēdēt un klusēt. Labi, ka arī policija to visu saprot un pieņem pareizu lēmumu.
Bet viss sākās ar iesniegumu policijai?
Jā, viņi ["Lidl"] rakstīja iesniegumu policijai, un policija sāka administratīvo lietu, kas man bija nesaprotami, jo es jau no paša sākuma sapratu, ka neesmu neko pārkāpis vai izdarījis ko sliktu. Rakstīju paskaidrojumu, pēc tam to vēl papildināju.
Un tad to visu izvērtēja policija?
Jā, un vēl es domāju, ka lielu lomu nospēlēja mana labā reputācija, ka 40 gadu laikā neesmu izdarījis nekādus pārkāpumus un, kopumā ņemot, es esmu labs puisis. Es domāju, ka tas ietekmēja policijas lēmumu.
Policija nenorādīja ar pirkstu un neteica, ka esi labs puisis, bet vairs tā nedari?
Teica, ka dažreiz, darot labas lietas, to ne visi saprot un attiecīgi reaģē, tāpēc vajag būt uzmanīgākam un lieku reizi padomāt, kā citi to varētu uztvert. Es atbildēju: jā, labi.
Kāds būtu jūsu aicinājums jauniešiem un vidējās paaudzes ļaudīm pēc visa pārdzīvotā?
Runāt un neiet garām, ja redzi kādu netaisnību.
Un cīņa, pievēršot uzmanību, kādos apstākļos tiek turētas vistas un vispār dzīvnieki - vai Latvijas sabiedrība ir gatava tajā ieklausīties?
Saistībā ar šo situāciju, lasot komentārus, tie bija tādi lēti. Cilvēki nedomā dziļi.
Cena spēlē galveno lomu?
Jā, protams, cena spēlē galveno lomu. Viņi nedomā dziļi, ka tur tiek pārkāptas ne tikai dzīvnieku veselības aizsardzības tiesības, bet arī konkurences standarti, jo konkurence nav pavisam godīga. Tur ir daudz jautājumu.
Jūs turpināsiet cīnīties un pievērst uzmanību, rīkojot dažādas akcijas?
Es nedaru to ļoti publiski. Arī šī akcija vispār nebija publiska, tā tika mērķēta tieši konkrētiem cilvēkiem, un es negribēju, lai tas viss parādītos kaut kur publiski. Tāpat visi publiski runā un raksta. Es gribēju veikt mērķētu akciju, ne visiem cilvēkiem, bet tieši konkrētiem cilvēkiem, lai viņi aizdomātos. Es turpināšu atbalstīt visu labo un cīnīties pret visu slikto.