Armands Krauze: Krišjāņa Kariņa valdības darbošanās izskatās kā valsts nozagšana organizētā grupā

© Ģirts Ozoliņš/F64

Saruna ar Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētāju, 13. Saeimas deputātu Armandu Krauzi

Omikrons. Sertifikātu atcelšana. Ierobežojumu atcelšana. Šīs tēmas ir pašlaik aktuālas. Kāds ir jūsu viedoklis par Krišjāņa Kariņa (JV) rīcību?

Valdības soļi liecina, ka ir liela nepieciešamība izlietot tās vakcīnas, kas ir iepirktas, jo pretējā gadījumā tām beigsies derīguma termiņi un tās būs jāizmet. Jau labu laiku ir redzams, ka vakcinācijas sertifikātu režīmam Latvijā ir zudusi jēga un nepieciešamība, to varēja atcelt jau vakar, taču sertifikāti netiek atcelti. Jo jāturpina piespiest cilvēkus vakcinēties.

Zaļo un zemnieku savienība uzskata, ka vakcinācijas sertifikāti ir nekavējoties jāatceļ. Tāpat jābeidz pieprasīt bērniem lietot maskas skolās. Un vēl - ļoti būtiski ir atsākt Saeimas normālu darbu bez attālinātas strādāšanas. Manuprāt, lēmums neatgriezties stādāt klātienē ir politisks. Valdošā koalīcija baidās, ka klātienē koalīcijai nebūs vairākuma un opozīcija spēs citā kvalitātē argumentēt pret valdības muļļāšanos visos jautājumos. Un tad Krišjānis Kariņš nevarēs nodrošināt, lai viņa valdības lēmumi tiek akceptēti Saeimā.

Darbību ir pabeigusi parlamentārās izmeklēšanas komisija “Lai izmeklētu Latvijas valdības kļūdaino rīcību Covid-19 pandēmijas pārvarēšanas procesā, kā arī nosauktu to politisko amatpersonu vārdus, kuras izraisījušas neatgriezeniski negatīvas sekas Latvijai”. Ko šī komisija noskaidroja, kādus vārdus tā nosauca?

Nevienu vārdu šī komisija nenosauca. Notika politisks tirgus - “Attīstībai/Par!” un “Jaunā Vienotība” ļoti veiksmīgi notirgojās un beigās nenosauca vainīgo vārdus.

Bezjēdzību kovida sakarā ir ļoti daudz. Ir, piemēram, operatīvā vadības grupa, kurā pulcējas ierēdņi - kādi 70 cilvēki. Kāda var būt operatīva vadība no šādas grupas? Kādus lēmumus tā var pieņemt krīzes laikā? Tas ir Krišjāņa Kariņa veidojums - tā viņš ir iedomājies tikt galā ar krīzi.

Manuprāt, runājot par kļūdainu kovidkrīzes vadību, komisijas galaziņojumā bija jānosauc gan bijusī veselības ministre Ilze Viņķele (AP), gan pašreizējais veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), gan premjers Krišjānis Kariņš (JV).

No ZZS puses noteikti sekos kāda rīcība - mēs prasīsim parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājam Rihardam Kozlovskim atmaksāt naudu, kas iztērēta šīs komisijas vajadzībām.

Manuprāt, vajadzētu grozīt gan Satversmi, gan Saeimas kārtības rulli, lai parlamentārās izmeklēšanas komisijām piešķirtu jēgu. Tādā veidā, kā tās darbojas pašlaik, tām nav jēgas.

Varēja būt tā, ka netiek nosauktas augstas politiskas amatpersonas, bet tiek nosaukti kādi “pārmijnieki” - ierēdņi. Taču arī viņi nav nosaukti.

Acīmredzot koalīcija aizsargā savus cilvēkus arī dažādās valsts institūcijās.

Nav jau runa tikai par vakcīnu iepirkumiem, kas notiek centralizēti, Eiropas līmenī, un kur nav jābīstas, ka notiks pārmaksāšana. Bet ir arī masku, respiratoru, testu iepirkumi. Ir bijis, piemēram, iepirkts miljons nekam nederīgu respiratoru. Ir iepirkti nekam nederīgi antigēnu testi. Būtībā notiek mērķtiecīga valsts nozagšana grupā, un šis noziedzīgais grupējums ir Krišjāņa Kariņa valdība, kas ir atbildīga par visām nejēdzībām.

Kur loģika ierobežojumos, ja lielākās un labi ventilētās telpās nevarēja iet iekšā, bet mazākos veikalos varēja?

Ar neloģiskiem, haotiskiem lēmumiem ir aizvērta ciet ekonomika. Tikmēr Lietuva un Igaunija tik dumji nerīkojas. Krišjāņa Kariņa valdība ir aizņēmusies sešus miljardus eiro. Ārējais parāds ir pieaudzis līdz 17 miljardiem. Tikmēr Igaunijā ārējais parāds ir tikai seši miljardi. Labi, Igaunija ir mazāka valsts, tomēr tā nav gājusi tādu aizņemšanās ceļu kā Latvija. Latvijas valdība ir aizņēmusies naudu uz nākotnes bērnu rēķina, pirkusi visādus nederīgus mēslus un apstādinājusi ekonomiku.

Pašlaik vērojam to, ko saucam par energoresursu krīzi, bet tā jau nav tik daudz energoresursu krīze - tā ir inflācija. Nav ko sapņot, ka cenas atgriezīsies agrākajā līmenī - ja runājam par 500 eiro kā minimālo algu, tad ļoti drīz 500 eiro vairs nebūs nekas.

Tās valstis, kas būs aizņēmušās mazāk naudas, varēs krīzi pārdzīvot vieglāk, taču ne Latvija, kas Krišjāņa Kariņa vadībā aizņemas un šķērdē naudu uz nebēdu.

Kāda ir ZZS pozitīvā programma? Ko jūs gribat?

Mēs gribam, lai tiek atvērta ekonomika, noņemti graujošie ierobežojumi, lai cilvēkiem tiek ļauts strādāt - gan valsts sektorā, gan privātajā uzņēmējdarbībā. Ir jāļauj strādāt un pelnīt, lai varētu ātrāk tikt ārā no krīzes.

* * * * *

Publikāciju apmaksā politisko partiju apvienība “Zaļo un zemnieku savienība”