Plāno ieviest jaunu naudas veidu – digitālo eiro

© Pixabay

2021. gada 14. jūlijā Eiropas Centrālās bankas padomē pieņemts vēsturisks lēmums uzsākt digitālā eiro izpētes fāzi. Tas nozīmē, ka pārskatāmā nākotnē eiro zonā, arī Latvijā, parādīsies trešais naudas veids – digitālais eiro, 2021. gada septembra pētījumā “Maksājumu radars” skaidro Latvijas Bankas padomes locekle Zita Zariņa.

Sabiedrībā izskanējis jautājums - vai šis lēmums nenozīmē atteikšanos no skaidrās naudas?

“Nē, digitālais eiro neaizstās kādu no esošajiem - skaidrās un bezskaidrās - naudas veidiem, bet gan papildinās uzņēmēju un iedzīvotāju iespējas norēķinos, finanšu un citās uzņēmējdarbības jomās. Tā būs naudas evolūcija! Šeit saskatāmas jaunas iespējas uzņēmējiem - un ne tikai finanšu sektorā. Visticamāk, tuvāko gadu laikā Latvijas Bankas inovatīvo maksājumu laboratorijā “ZibLab+ +” paralēli moderno starpbanku maksājumu infrastruktūras sniegtajām iespējām sāksim modelēt arī digitālā eiro iespējamo izmantojumu uzņēmējdarbībā,” skaidro Z. Zariņa.

Digitālā eiro izpētes fāze iecerēta divu gadu garumā, tās ietvaros izveidota Digitālā eiro tirgus konsultatīvā padome (Digital Euro Market Advisory Group (MAG)), kuras uzdevums ir ieklausīties un ņemt vērā tirgus dalībnieku pieredzē un kompetencē balstīto viedokli, aktīvi izstrādājot digitālā eiro iedzīvināšanas un tehniskos risinājumus. MAG apzinās uzņēmēju intereses un potenciālo pievienoto vērtību, ko digitālais eiro varētu dot dažādiem maksājumu ekosistēmas dalībniekiem, t.sk. finanšu pakalpojumu sniedzējiem, patērētājiem un tirgotājiem.

MAG sastāvā būs nozares eksperti ar praktiskām un tehniskām zināšanām, kā arī ar plašu izpratni par eiro zonas neliela apjoma maksājumu tirgu.

Plašs darba lauks gaidāms arī sabiedrības informēšanas jomā. Jaunākā “Latvijas faktu” aptauja liecina, ka par digitālā eiro ieviešanu Latvijā ir dzirdējuši vien 29% aptaujāto.

Domas par to, kādam jābūt digitālā eiro praktiskajam izpildījumam, pašlaik dalās. Populārākās atbildes ir - digitālais eiro kā universāls maksājumu līdzeklis (28%), kā nauda bankas kontā (21%), kā nauda īpašā elektroniskā maciņā (13%), vēsta “Maksājumu radars”.

Ekonomika

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais