Depresiju cilvēki bieži piesauc nevietā, mēģina paši sev noteikt diagnozi, meklē padomus un brīnumlīdzekļus internetā. Vai, gluži otrādi, ignorē ilgstoši nomākto garastāvokli un uzskata, ka vajag tikai saņemties, nevis iet pie ārsta.
Depresijas attīstību ietekmē dažādi faktori, par kuriem lai spriež speciālisti, tomēr katram der zināt, ka viens no tiem ir arī profesija, kurā strādājam. ASV garīgās veselības pētnieki izveidojuši to profesiju sarakstu, kuru pārstāvjiem ir vislielākais risks ieslīgt negribētos depresijas apkampienos. Tas nenozīmē, ka profesija būtu jāmaina, vienkārši vērīgāk jāielūkojas sevī un, ja nu kas, laikus jāmeklē palīdzība pie psihologa vai psihoterapeita.
Apkalpojošais personāls sabiedriskajā ēdināšanā. Viesmīļi bieži saņem mazu atalgojumu, un viņus nogurdina daudzie cilvēki, kuru vēlmes katru dienu jāizpilda. Daļa klientu piedevām izturas rupji, ir psiholoģiski grūti tikt ar viņiem galā un vienmēr būt labā formā, arvien grūtāk kļūst atgūt enerģiju un saglabāt motivāciju.
Slimnieku un bērnu aprūpētāji mājās. Ir grūti diendienā ēdināt, vannot un citādi aprūpēt cilvēkus, no kuriem nevar gaidīt nekādu pateicību vai savu pūļu atzinīgu novērtējumu, jo viņi ir pārāk slimi vai pārāk mazi, lai spētu to paust. Turklāt ir ļoti skumji ik dienu redzēt slimus cilvēkus, kuru veselību nav iespējams radikāli uzlabot.
Sociālie darbinieki. Viņiem nepārtraukti jāsaskaras ar dzīves ēnas pusēm, ar sociāli nelabvēlīgiem iedzīvotāju slāņiem, jāuzklausa nepārtrauktas neapmierinātu cilvēku prasības un jācenšas palīdzēt, tomēr turoties birokrātisku priekšrakstu robežās. Šis darbs prasa ļoti lielu atdevi, pat pašuzupurēšanos, un reizēm cilvēks izdeg ļoti ātri.
Ēku ekspluatācijas un uzkopšanas dienestu darbinieki. Viņiem bieži nākas sastapties ar pārējo cilvēku augstprātīgu attieksmi – apkopējs vai remontstrādnieks it kā ir otršķirīgs cilvēks, kuru izsauc vien tad, kad jānovērš citu radītās nekārtības. Bieži jāstrādā garas stundas, var pieaugt darba daudzums noteiktā gadalaikā, reizēm jāsamierinās ar maiņu darbu.
Mediķi. Ārsti, medicīnas māsas un citi medicīnas darbinieki bieži nonāk situācijās, kad no viņiem atkarīga otra cilvēka dzīvība, strādā garas stundas, viņus var kuru katru brīdi izsaukt pie slimnieka. Neizbēgami nākas skatīt vaigā slimības, traumas, arī nāvi, pavēstīt sliktas ziņas pacientiem un tuviniekiem.
Skolotāji. Prasības, kas tiek izvirzītas skolotāju kvalifikācijai, nepārtraukti pieaug, turklāt tās izvirza gan skolēni, gan viņu vecāki, gan skolas vadība, gan dažnedažādas institūcijas. Skolēnu darbus bieži nākas labot mājās, materiālā nodrošinājuma ziņā mācību procesā jāiztiek ar mazumiņu.
Zemākie ierēdņi. Tie ir cilvēki, kuri no visām pusēm saņem dažādus rīkojumus un uzdevumus, viņi ir priekšējās līnijās darbā ar apmeklētājiem, kuru acīs tieši viņi reprezentē savas iestādes seju. Gadās brīži, kad viņi pēkšņi tiek ļoti apkrauti ar darbiem. Zemākie ierēdņi reti saņem pateicību no priekšniekiem un iedzīvotājiem.
Aktieri, mākslinieki, rakstnieki. Šis darbs mēdz būt saistīts ar neregulāriem ienākumiem, nenoteiktu darbalaiku un vienatni. Statistika rāda, ka radoši cilvēki ir arī vairāk pakļauti spontānām garastāvokļa maiņām, viņi bieži ir nomākti. Arī mākslinieku vidē izplatītās dzīvesveida īpatnības nereti veicina depresijas attīstību.
Finanšu konsultanti un grāmatveži. Izpētīts, ka šo profesiju pārstāvjiem lielu spriedzi rada atbildība, rīkojoties ar daudzu citu cilvēku naudu, kuri paši neorientējas finanšu jautājumos. Ne jau viss vienmēr atkarīgs no konsultanta vai grāmatveža, bet, ja kaut kas nenotiek tā, kā cerēts, un cilvēki zaudē savu naudu, viņš ir pirmais vainīgais.
Pārdošanas speciālisti. Daudziem tirdzniecības jomas pārstāvjiem ienākumi ir atkarīgi no pārdotā, tāpēc spriedzi rada jau tas vien, ka nevar zināt, kad un cik izdosies nopelnīt. Bieži vien nevar rēķināties ar noteiktām darba stundām. Konkurence ir liela, ik dienu jāsaņem ļoti daudz atteikumu, potenciālais klients var pēdējā brīdī pārdomāt, aizskaroši izteikties par tavu piedāvājumu un tevi pašu.
Situācijas, kas var iedarbināt depresijas mehānismu
Darba zaudēšana. Pilnīgi pietiek jau ar finansiālajām grūtībām, ko darba zaudēšana nes sev līdzi, lai tuvinātu depresiju. Tas bieži ir arī smags trieciens cilvēka pašvērtējumam. Darba zaudējums var nest līdzi arī attiecību izjukšanu. Kā turēties: pacietīgi meklēt darbu, komunicēt ar citiem cilvēkiem, kuri ir tādā pašā situācijā, nepārstāt plānot savu laiku katrai dienai, sākt vingrot, no rītiem doties pastaigā, vairāk laika veltīt vaļaspriekam utt.
Tukšās ligzdas sindroms. Divas lietas, ar ko cilvēkiem ir visgrūtāk tikt galā, ir zaudējumi un pārmaiņas. Kad pieaugušais bērns atstāj vecāku mājas, viņi pārdzīvo abus divus. Vecāki bieži nav gatavi tam, ka tagad viss viņu dzīves ritms būs citāds. Viskrasāk to pārdzīvo sievietes, bet reizēm neatpaliek arī vīri. Visgrūtākais šis brīdis ir vientuļajiem vecākiem vai tiem, kuriem, izņemot rūpes par bērnu, nav daudz kopīgu interešu. Šo situāciju palīdz pārvarēt jaunu nodarbību atrašana, iesaistīšanās interešu grupās, kursos, pašdarbībā, ceļošana, tikšanās ar draugiem utt.
Seksuālas problēmas. Arī tās var kalpot par depresijas palaidējmehānismu. Savukārt vairāki medikamenti, kas domāti depresijas ārstēšanai, nomāc seksuālās dziņas. Sevišķi jūtīgi pret neveiksmēm gultā ir vīrieši. Lai nenonāktu līdz depresijai, ir laikus jāmeklē profesionāla medicīniska palīdzība. Ja vainīgas attiecību problēmas, ieteicama pāru terapija pie psihoterapeita. Tas ir svarīgi, jo pilnvērtīgs sekss pats par sevi ir līdzeklis pret depresiju.
Alkohola pārmērības. Veidojas apburtais loks: kad ir skumji, cilvēks lieto alkoholu, lai uzlabotu garastāvokli, bet alkohols iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, veicinot depresijas attīstību, ja cilvēkam ir šāda nosliece. Riskē gan tie, kuriem ir nosliece uz depresiju, gan tie, kuriem ir nosliece uz alkoholismu. 30–50% alkoholiķu cieš no depresijas. Ir tikai viens risinājums: ar speciālistu palīdzību vai bez tās atteikties no alkohola lietošanas.
Nopietna slimība. Uzzinot smagas slimības diagnozi, pārvēršas visa dzīve, nekas vairs nav tā kā vakar, mainās cilvēka skatījums uz savu nākotni, tā šķiet biedējoša, cilvēks jūtas apjucis, savu dara arī sāpes un nogurums. Protams, jāizmanto visa pieejamā ārstēšana. Ļoti vērtīga ir iesaistīšanās pacientu biedrībā – lai cik sirsnīgs būtu tuvinieku atbalsts, šajā ziņā vislabāk jūs spēs saprast nelaimes biedri.
Šķiršanās. Tā nozīmē milzīgu pārmaiņu cilvēka sociālajā statusā, vientulību un bažas par to, kā tagad dzīvot vienatnē, arī finansiālas problēmas. Papildu stresu rada tas, ka problēmas skar arī bērnu dzīvi. Izplatīts ir uzskats, ka šķiršanās iniciators jūtas labāk nekā tas, kuru pamet, bet patiesībā viegli nav nevienam. Arī tas, kurš ierosināja šķiršanos, pirms tam parasti ir piedzīvojis sāpīgu un nelaimīgu dzīves posmu. Ja nav iespējams pašiem tikt galā ar negatīvo emociju kokteili, ko rada šķiršanās, ieteicams meklēt psihoterapeita palīdzību.
Parādi. Nespēja samaksāt savus rēķinus vai tikai bažas, ka tā varētu gadīties, rada spriedzi, sliktu garastāvokli, nervozitāti, pašvērtējuma krišanos un galu galā var novest depresijā. Lai cik slikti, vajadzīgs kāds rīcības plāns. Tieciet precīzi skaidrībā, kāda ir situācija, un domājiet, ko darīt tālāk, konsultējieties ar gudriem un pat ar ne tik gudriem cilvēkiem – arī tas būs solis tuvāk plānam.