Ķīnas roze (hibisks) ir ārkārtīgi neparasts zieds – tam ir sena vēsture, plašs lietojums, iespaidīgi un krāšņi ziedi, kā arī simboliska nozīme. Ķīnā saka, ka katru vasaru koši sārtie ziedi atveroties atnes siltu laimes sajūtu, tāpēc daži to sauc par laimes puķi.
Ķīnas rozi plaši izmanto ķīniešu medicīnā. Tā ir minēta Minu dinastijas sastādītajā slavenā ārsta un farmakologa Li Šidžeņa ārstniecisko augu apkopojumā Beņcao ganmu. Ķīnas rozi var sastapt leģendās un mītos, kā arī dzejā, piemēram, Tanu dinastijas slavenā dzejnieka Vana Bo dzejā, Sunu dinastijas kaligrāfa un dzejnieka Cai Sjana dzejā.
Ķīnas hibiskam Ķīnā ir vairāki nosaukumi, katrā provincē ir savs zieda nosaukums. Dažu nosaukumu tulkojumi – "turēt zīdkoku", "Budas zīdkoks", "sarkanais hibiskuss", "ugunssarkanais zieds", "zemessarkanais zieds", "viltus peonija", "Ķīnas roze". Ķīnas hibisks oficiāli ir pieņemts par Guansi provinces Aņninas pilsētas ziedu, stāsta Anna Sedova, Rīgas Stradiņa universitātes Konfūcija centra speciāliste eksperte.
Lai Ķīnas roze būtu spēcīga un ziedētu, tā bagātīgi jāmēslo ar komplekso mēslojumu. Pavasarī vajadzētu lietot mēslojumu, kura sastāvā ir vairāk augšanas elementa – slāpekļa, ziedēšanas laikā – vairāk ziedu un augļu veidošanās elementa fosfora, bet uz rudens pusi – kālija, kas nodrošina auga izturību pret nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem, slimībām un kaitēkļiem.
Starp auga spīdīgi zaļajām lapām katru dienu atvērsies jauni, ugunssarkani, samtaini ziedi apmēram 12 centimetru diametrā, taču tie zied tikai divas dienas. No zieda ir izvirzīta drīksna, kas saaugusi ar putekšņlapām.
Ķīnas rozei ir izveidotas daudzas šķirnes – ar laškrāsas, baltiem, dzelteniem, oranžiem un krēmkrāsas ziediem. Tie var būt arī daudzkrāsaini, pildīti un sekstaini. Ziedu ekspreša vairumtirdzniecības darbiniece Lauma Vilgute stāsta, ka pieprasījums pēc Ķīnas rozēm palielinās pavasarī, bet arī visa gada garumā pērk šos augus. Ķīnas rozes tirdzniecībā ir dažādās krāsas, gan pildītiem un nepildītiem ziediem. Tomēr ziedu tirgotāja atzīst, ka vispieprasītākās ir sarkanās un arī dzeltenās ar pildītajiem ziediem. Ķīnas rozes cena – sākot no viena lata, ta ir atkarīga no podiņa lieluma.
Ķīnā šis augs izaug par 2 metru augstu krūmu. Telpās audzējamo augu kompaktais augums ir iegūts ar ķīmiskajiem preparātiem jeb ar retardantiem. Tās ir vielas, kas ierobežo pārmērīgu augšanu. Ar laiku šo vielu ietekme zūd, un Ķīnas roze sāk augt straujāk. To var apgriezt pēc ziemas miera perioda (kura laikā Ķīnas roze var palikt dzīvojamā telpā). Var ļaut šim augam izaugt par krūmu un izmantot to kā mūžzaļu konteineraugu uz terases. Ķīnas roze baidās no vēsuma, pat plus 2 grādu temperatūra ir pārāk zema. Tādēļ jau laikus roze ir jānes iekštelpās, bet pie plus 20 un augstākas temperatūras lapas jāmiglo ar ūdeni.
Aukstumā Ķīnas rozei nobirst ziedpumpuri. Tas notiek arī tad, ja ir pārāk sauss gaiss vai ja tiek mainīts auga stāvoklis attiecībā pret gaismas avotu. Ķīnas rozei nepatīk, ja to bieži groza vai maina tās atrašanās vietu. Šī puķe necieš tiešus saules starus, labāk ir to novietot gaišā vietā, bet labi aug arī pusēnā. Ja maz ziedpumpuru, agri pavasarī tā jāapgriež. Tā ātri sakuplos un iepriecinās ar daudziem ziediem.
ĶĪNAS ROZE
Populārā istabas puķe Ķīnas roze ir hibiska suga. Hibiski ir malvu dzimtas augi, kuri zied skaistiem sārtiem ziediem. Visvairāk izplatīta ir Ķīnas roze ar sarkaniem, pildītiem ziediem. Ir arī jaunas šķirnes ar nepildītiem dzelteniem un oranžiem ziediem.
Hibiskam ir radniecība ar lauku sētu puķi – kāršrozi.
Tējas ieguvei hibiska sugu audzē Ēģiptes un Sudānas ielejās. Šo augu dažkārt sauc arī par Sudānas rozi. Senie ēģiptieši ticēja, ka karkade tēja sievietēs izraisa kāri pēc izvirtībām, tāpēcvairāku gadsimtu garumā sievietēm šo tēju bija aizliegts dzert.
Sausa karkade tēja sastāv no kaltētām, nesasmalcinātām hibiska ziedlapiņām vai vainaglapām tumši vīnsarkanā krāsā. Gatavai karkade tējai ir rubīnsarkana krāsa un īpatnēja saldskāba garša. Tēja satur C un citus vitamīnus.
***
PRAKTISKI
Ķīnas rozi pavairo ar galotnes spraudeņiem, kurus sprauž kūdrā zem plēves +22 līdz +24 grādu temperatūrā. Sprauž martā, kā arī augustā.
Jaunos augus vairākkārt galotņo, lai tie augtu kuplāki un bagātīgāk ziedētu. Arī gados vecos augus pavasarī apgriež, lai krūmi būtu kuplāki un lai būtu vairāk ziedpumpuru. Ja Ķīnas roze pavasarī nav dekoratīva, dzinumus var saīsināt uz pusi.
Ja vēlas izaudzēt augststumbra augu ir jāsagādā taisns galotnes spraudenis. Tāds spraudenis būs vajadzīgs, lai iegūtu taisnu stumbru.
Vidēji divos trijos gados var izaudzēt augststumbru, ievērojot visus Ķīnas rozei nepieciešamos apstākļus –barības vielām bagāta, ūdeni un gaisu caurlaidīga augsne, kā arī paliels pods, lai auga saknes izvietotos brīvi. Spraudenis ir jāpiesien, bet jaunie zariņi, kas veidojas uz stumbra, jānolauž, jo stumbram jābūt gludam. Jāmēslo divas līdz trīs reizes nedēļā ar kompleksā mēslojuma šķīdumu, kā arī bagātīgi jālaista.
Kad augststumbrs ir apmēram metru garš, galotne jānogriež, lai augs sāktu veidot zarus. Apmēram 10 centimetrus garos zarus apgriež, lai augtu jaunie dzinumi. Tā, pakāpeniski un regulāri apgriežot zarus, var iegūt zarotu Ķīnas rozes vainagu.
Pēc noziedēšanas rudenī vainagu apgriež, lai augs būtu gatavs nākamā gada ziedēšanai. Ja augs tiks apgriezts rudenī, tad pastāvīgi tiek uzturēts nemainīga lieluma un formas augs.
Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane PURNE
– Pērn botāniskā dārza ziedu gadatirgos ļoti ātri izpirka Ķīnas rozes. Pamatojuma tam nav, varbūt cilvēki vienkārši zināja, ka tā ir laimes puķe un tādā veidā mēģināja vairot laimi mājās. Arī šogad botāniskā dārza ziedu gadatirgos būs iespēja iegādāties Ķīnas rozi, bet prognozes par zieda popularitāti šogad vēl pāragri izteikt. Ķīnas roze labi aug tikai tad, ja to pastāvīgi aprūpē. Sakņu kamolam vienmēr jābūt mitram, bet tas nedrīkst mirkt ūdenī. Runā, ka šī puķe ir jālaista vienmērīgi ar nostādinātu, siltu ūdeni. Vislabāk augs aug mitrā gaisā, apmēram plus 20 grādu temperatūrā. Ķīnas roze labi jūtas gaišā vietā, vienīgi agri pavasarī un vasaras sākumā tā jāsargā no tiešiem saules stariem. Ziemā vēlamā temperatūra telpās ir apmēram plus 15 grādu. Ķīnas roze labi aug hidrokultūrā – augsnes aizstājējos, piemēram, keramzītā, kā arī barības vielām bagātā substrātā, ko veido, mēslotai kūdrai piejaukta lapu zeme, velēnu zeme un nedaudz smiltis, lai saknēm nodrošinātu labāku skābekļa piekļuvi jeb aerāciju. Ja šis krūms ik mēnesi saņems nepieciešamo daudzumu telpaugu mēslojuma, tas ziedēs ilgstoši. Mēslo no agra pavasara līdz rudenim. Bet ziemā, ja augs aug vēsā telpā, mēslojums nav nepieciešams, bet, ja siltā, tad gan ir jāmēslo vienreiz mēnesī.