Pavasarī dārzs nav iedomājams bez ziedošām tulpēm. Tās ir pazīstamākās un populārākās no visām sīpolpuķēm. Izvēloties vispiemērotākās no vairāk nekā 10 000 pasaulē zināmajām tulpju šķirnēm, var panākt, ka dārzā tulpes ziedēs apmēram divus mēnešus – no marta beigām līdz pat jūnija sākumam.
Nedaudz no vēstures
Tulpju nosaukums cēlies no persiešu toliban un nozīmē «turbāns». Grūti pateikt, kurā zemeslodes daļā parādījušās pirmās mums pazīstamās tulpes, zināms vien tas, ka savvaļā joprojām sastopams aptuveni 150 tulpju veidu. Holandē, ko pieņemts uzskatīt par tulpju karaļvalsti, šie austrumu tradicionālo galvas rotu atgādinošie ziedi pazīstami jau kopš 16. gadsimta, kad, biologa Karola Klūzija sagādāti, pirmie tulpju sīpoli atceļoja no Turcijas. Nepagāja ilgs laiks, un tulpes Holandē kļuva par modes preci, nedaudz vēlāk - arī par valsts simbolu. Lai iegūtu kaut dažus tulpju sīpolus, ne tikai holandieši vien bija ar mieru pārdot gan karietes, gan mājas. Tajos tālajos gados katras līgavas pūrs tika godbijīgi cienīts, ja tajā līdz ar citām bagātībām bija vismaz pāris tulpju sīpolu. Mūsdienās selekcionāri visā pasaulē jau radījuši vairāk nekā 4000 tulpju šķirņu, taču darbs šajā jomā turpinās. Kaut pārsteidzošu formu gandrīz visās varavīksnes krāsās ziedošas tulpes ne mirkli neiziet no modes, selekcionāru sapnis par intensīvi zilas un pilnīgi melnas tulpes radīšanu joprojām ir tikai sapnis, uz ko tiekties.
Nav īpaši prasīgas
Tulpes nav īpaši prasīga kultūra. Vislabāk tām tīk saulaina, no vējiem pasargāta augšanas vieta un labi drenēta viegla mālsmilts vai smilšaina augsne. Skābas augsnes nepieciešams kaļķot, bet smagās mālainās augsnes jāielabo ar smilti, granti un kūdru. Lai nodrošinātu auglību, jebkuram augsnes tipam vajadzētu pievienot trūdvielas, kompostu un kūdru. Ziemas kailsalā tulpes 5-8 centimetru biezā slānī vēlams apsegt ar neitralizētu kūdru. Vispirms var uzbērt krītu vai dolomītmiltus un tikai tad kūdru. Pavasarī lieko kūdras kārtu uzmanīgi noņem. 2-5 centimetru biezā slānī kūdru var atstāt, lai neaug nezāles, taču jārēķinās ar to, ka zeme, ja tā dziļi sasalusi, ilgāk neatlaidīsies. Ja tulpes rūpīgi kopj, vienā vietā bez pārstādīšanas tās var augt vairākus gadus, taču profesionāļi iesaka tās izrakt un stādīt citā vietā katru gadu.
Noderīgi
Stādīšana Lai, pavasarim sākoties, varētu jūsmot par ziedu daudzveidību un krāšņumu, tulpes jāstāda septembra beigās vai oktobrī, kad zeme atdzisusi līdz apmēram 9 °C. Tas ir labākais laiks, kad saknes sāk veidoties arī augsnē palikušajiem iepriekšējā gadā neizraktajiem tulpju sīpoliem. Tulpes ieteicams stādīt vietās, kur neuzkrājas lieks mitrums. Lai tulpes labi justos, speciālisti iesaka tās stādīt «smilšu gultā» - vagā ieber balto smilti, sīpolus 10-15 cm biezā kārtā pārklāj ar smilti un smalku granti, pēc tam jāaprauš ar augsni tā, lai tulpes sīpols apmēram 20 cm dziļumā atrastos komfortablos apstākļos. Šāda «smilšu gulta» atvieglos tulpju izrakšanu pēc noziedēšanas. Ja tulpes audzē nevis apstādījumos, bet lielākās platībās dārzā, pēc sīpolu izrakšanas to vietā var audzēt burkānus, sīpolus vai ķirbjus.
Padoms
* Rudenī pirms sīpolu stādīšanas augsnē iestrādā ilgas iedarbības komplekso minerālmēslojumu, kas nesatur slāpekli. Var izmantot arī sadalījušos kūtsmēslus.
* Atkarībā no sīpolu lieluma tos stāda 8-15 cm dziļumā, 10-15 cm attālumā citu no cita.
* Lai netraumētu sakņu aizmetņus, stādot sīpolus zemē ar spēku nespiež.
* Pirms stādīšanas sīpolus vēlams kodināt vai apstrādāt ar trihodermīnu.
* Lai sīpoli ātrāk iesakņotos, pirms stādīšanas tos izmērcē ūdenī, lai samirkst segzvīņas!
* Lai iegūtu lielākus ziedus un leknākas lapas, tulpes jālaista un jāmēslo. Cik bieži to darīt, atkarīgs no augsnes.
Kopšana
Pavasarī, tiklīdz zeme atlaidusies, tulpes pabaro ar amonija nitrātu, bet, tuvojoties ziedēšanas laikam, - ar kalcija nitrātu (sevišķi, ja augsne ir skāba). Pēc asnu parādīšanās augsni uzmanīgi uzirdina. Sausā laikā, kamēr vien zaļas lapas, augus vēlams reizi nedēļā laistīt, pēc tam aprušināt ar zemi. Pēc noziedēšanas sīpolu stiprināšanai noderēs kāliju un fosforu saturošs mēslojums.
Padoms
* Lai, sīpolam neveidotos sēklas, noziedējušos tulpju ziedus nolauž.
* Kad lapas sāk dzeltēt un kāts vairs nelūst, bet liecas, sīpoli jāizrok un jāapžāvē. Ilgāk par pusstundu saulē tos netur, lai nebojātu sīpola segzvīņas.
* Tulpju sīpolus līdz stādīšanai sadala un glabā labi vēdināmās telpās 15-20 °C temperatūrā.
* Tulpes ir jālauž. Griežot ar nazi, no auga uz augu viegli var pārnest vīrusu infekcijas. Ja redz ziedam svītrainu tulpi, kas neatbilst šķirnei, tā jārauj ārā ar visu sakni un tūlīt jāsadedzina!
* Lai vīrusi nerastos, jāiznīdē laputis - vīrusu pārnēsātājas! Vispiemērotākie ir dažādi bioloģiskie augu aizsardzības līdzekļi.
Noderīgi
Tulpju klasifikācija
Atbilstoši Starptautiskajam tulpju nosaukumu reģistram, kas pieņemts Holandē 1981. gadā, vienotā tulpju klasifikācijas sistēma pēc ziedēšanas laika ir sadalīta četrās grupās un visas tulpju šķirnes iedalītas 15 grupās.
Tulpes ar dekoratīvām lapām
Izcili dekoratīvas tulpju šķirnes, kuru lapām ir apmēram vienu centimetru plata balta, dzeltena, rozā vai kādas citas krāsas kontrastaina lapas apmale vai svītras lapu vidū. Šīs grupas tulpes ir ļoti dekoratīvas ne tikai ziedot, bet visu augšanas laiku.
Daudzziedu tulpes
Oficiāli tādas grupas nav, taču Holandē šāds iedalījums un apzīmējums tiek bieži lietots, runājot par tulpju šķirnēm, kam uz viena zarota ziedkāta veidojas vairāki ziedi. Nogriežot tikai vienu kātu, var iegūt veselu ziedu pušķi!
Vienkāršās agrās tulpes
Vidēji garas, jau aprīļa vidū ziedošas tulpes. To spēcīgie stublāji iztur arī sliktākus laika apstākļus. Lielie, ovālie vai iegarenie ziedi ir spilgtās krāsās un brīnišķīgi izskatās puķu dobēs, gar celiņiem, akmeņdārzos, piemērotas arī stādīšanai podos vai puķu kastēs.
Pildītās agrās tulpes
Ziedi lieli, blīvi pildīti, īsākos un stingrākos kātos nekā vēlajām pildītajām tulpēm. Brīnišķīgi izskatās gan puķu dobēs, gan gar celiņu malām. Īso un spēcīgo stublāju dēļ piemērotas stādīšanai puķu kastēs. Ja tulpju sīpolus citu no cita stādīsiet 10-15 cm attālumā, pildītie ziedi dārzu pārvērtīs par krāšņu ziedu paklāju.
Triumfa tulpes
Vispopulārākā un šķirnēm bagātākā tulpju grupa, kas visdažādākās nokrāsas ziediem zied tulpju sezonas vidū un ir stingras un izturīgas. Lieliski piemērotas stādīšanai grupās apstādījumos, uzziedināšanai un griezto ziedu ieguvei. Krāšņi izskatās arī puķu kastēs.
Darvina hibrīdu tulpes
Iegūtas, klasiskās tulpes krustojot ar Fostera un Greiga tulpēm. Ļoti lieli, koši ziedi uz stingriem un noturīgiem kātiem. Izcilas griezto ziedu iegūšanai, uzziedināšanai un stādīšanai grupās apstādījumos. Parasti zied no aprīļa beigām līdz maija sākumam.
Vienkāršās vēlās tulpes
Zied no maija līdz jūnija sākumam un ilgāk. Ziedi iegareni, kausveida vai olveida, visdažādākajās nokrāsās, kāti gari, noturīgi. Piemērotas gan grieztu ziedu iegūšanai, gan uzziedināšanai, gan apstādījumu veidošanai.
Lilijziedu tulpes
Īpatnējā lilijas zieda forma šīm tulpēm piešķir īpašu burvību - gari, dekoratīvi un smalki ziedi uz spēcīgiem ziedkātiem, tie plaši atveras saulē un veido zvaigznes formu. Lapas šaurākas nekā citām tulpju šķirnēm. Sastādītas nelielās grupās starp ziemcietēm vai sakārtotas vāzē, šīs tulpes dārzam vai telpai piešķir māksliniecisku noskaņu.
Bārkstainās tulpes
Ļoti oriģināli, izcili dekoratīvi ziedi ar adatainu vai bārkstainu ziedlapu malu. Lielākā daļa šķirņu zied samērā vēlu, taču ir arī agri ziedošas šķirnes. Pārsvarā garas, labi vairojas. Šobrīd ļoti pieprasītas un piemērotas gan apstādījumiem, gan izmantošanai griezto ziedu kompozīcijās.
Zaļziedu tulpes
Šo tulpju ziedlapām raksturīga zaļa muguriņa vai apmale. Ziedlapas parasti īpatnēji savērptas un galos sašaurinātas, daudzas atgādina lilijziedu tulpes. Augumā dažādas: no 30 līdz 80 cm. Ļoti garš ziedēšanas periods. Krāšņi izskatās ziedu kompozīcijās, taču tikpat pieprasītas griezto ziedu ieguvei un apstādījumu veidošanai.
Papagaiļu tulpes
Ļoti oriģinālas formas ziedi ar gofrētām, izlocītām, iešķeltām dažādu krāsu ziedlapām, kas atgādina eksotiskus putnus. Lielākā daļa šīs grupas šķirņu radušās kā parasto šķirņu mutācija. Ziedu diametrs 15-18 cm, kāti gludi. Sevišķi efektīgi izskatās, sastādītas nelielās grupās vai veidojot kompozīcijas. Māksliniecisku noskaņu rada ziedu kompozīcija vāzē.
Peonijziedu tulpes
Vidēji vēlu vai vēlu ziedošās tulpes ar ļoti lieliem, blīvi pildītiem ziediem, kas atgādina peonijas, sauc arī par pildītajām vēlajām tulpēm, kāti 40-60 cm gari. Daudzas šīs grupas tulpes brīnišķīgi smaržo. Izcilas dārza tulpes, kuru popularitāte aug ar katru gadu! Ir šķirnes, kuras var arī uzziedināt.
Kaufmaņa tulpes
Visagrākās tulpes. Ziedu neparastās formas dēļ tiek dēvētas arī par ūdensrožu tulpēm. Saulē plaši atvērtie zvaigžņveida ziedi aizveras, uznākot pat mazākajam mākonim. Daudzām šķirnēm ziedlapu ārpuses krāsa atšķiras no iekšpuses krāsas, tāpēc stādījumi vairākas reizes dienā maina izskatu. Šīs grupas tulpēm ir īsi kāti, tāpēc tās piemērotas stādīšanai akmeņdārzos, uz terases, puķu kastēs, arī audzēšanai savvaļā.
Fostera tulpes
Tulpes, kam raksturīgi koši, ļoti tīri, dzidri krāsu toņi. Dažām šķirnēm raibas vai ļoti raibas (pat purpurvioletas!) lapas. Sava atšķirīgā auguma dēļ (25-50 cm) tās ir daudzveidīgi izmantojamas: zemāk augošās piemērotas puķu kastēm, celiņu apmalēm, augstākās labi izskatās apstādījumu dobju aizmugurē. Vairākas šķirnes noder uzziedināšanai, daudzas - arī ziedu iegūšanai atklātā laukā.
Greiga tulpes
Visskaistākās no savvaļas tulpēm, savulaik dēvētas pat par tulpju karalienēm. Šīs tulpes var pazīt pēc ļoti dekoratīvajām raibajām lapām. Tām ir dažādas šķirnes un lieli, izcilas dubultkausa formas ziedi košos, tīros toņos. Piemērotas gan audzēšanai savvaļā, gan stādīšanai podos vai kastēs, gan uzziedināšanai un kompozīciju veidošanai apstādījumos.
Savvaļas tulpes
Šajā auguma un ziedu krāsas un formas ziņā ļoti daudzveidīgajā grupā apvienotas visas pārējās tulpju sugas un to hibrīdi. Galvenokārt piemērotas apstādījumiem, īpaši akmeņdārziem. Daudzas savvaļas tulpju šķirnes ziemā var veiksmīgi uzziedināt, dažas noder arī grieztu ziedu ieguvei.