TULPES - kad stādīt, kā kopt un cita noderīga informācija

© F64

Pa­va­sa­rī dārzs nav ie­do­mā­jams bez zie­do­šām tul­pēm. Tās ir pa­zīs­ta­mā­kās un po­pu­lā­rā­kās no vi­sām sī­pol­pu­ķēm. Iz­vē­lo­ties vis­pie­mē­ro­tā­kās no vai­rāk ne­kā 10 000 pa­sau­lē zi­nā­ma­jām tul­pju šķir­nēm, var pa­nākt, ka dār­zā tul­pes zie­dēs ap­mē­ram di­vus mē­ne­šus – no mar­ta bei­gām līdz pat jū­ni­ja sā­ku­mam.

Ne­daudz no vēs­tu­res

Tul­pju no­sau­kums cē­lies no per­sie­šu to­li­ban un no­zī­mē «tur­bāns». Grū­ti pa­teikt, ku­rā ze­mes­lo­des da­ļā pa­rā­dī­ju­šās pirm­ās mums pa­zīs­ta­mās tul­pes, zi­nāms vien tas, ka sav­va­ļā jo­pro­jām sa­sto­pams ap­tu­ve­ni 150 tul­pju vei­du. Ho­lan­dē, ko pie­ņemts uz­ska­tīt par tul­pju ka­raļ­val­sti, šie aus­tru­mu tra­di­ci­onā­lo gal­vas ro­tu at­gā­di­no­šie zie­di pa­zīs­ta­mi jau kopš 16. gad­sim­ta, kad, bio­lo­ga Ka­ro­la Klū­zi­ja sa­gā­dā­ti, pirm­ie tul­pju sī­po­li at­ce­ļo­ja no Tur­ci­jas. Ne­pa­gā­ja ilgs laiks, un tul­pes Ho­lan­dē kļu­va par mo­des pre­ci, ne­daudz vē­lāk - arī par valsts sim­bo­lu. Lai ie­gū­tu kaut da­žus tul­pju sī­po­lus, ne ti­kai ho­lan­die­ši vien bi­ja ar mie­ru pār­dot gan ka­rie­tes, gan mā­jas. Ta­jos tā­la­jos ga­dos kat­ras lī­ga­vas pūrs ti­ka god­bi­jī­gi cie­nīts, ja ta­jā līdz ar ci­tām ba­gā­tī­bām bi­ja vis­maz pār­is tul­pju sī­po­lu. Mūs­die­nās se­lek­ci­onā­ri vi­sā pa­sau­lē jau ra­dī­ju­ši vai­rāk ne­kā 4000 tul­pju šķir­ņu, ta­ču darbs ša­jā jo­mā tur­pi­nās. Kaut pār­stei­dzo­šu for­mu gan­drīz vi­sās va­ra­vīk­snes krā­sās zie­do­šas tul­pes ne mir­kli ne­iz­iet no mo­des, se­lek­ci­onā­ru sap­nis par in­ten­sī­vi zi­las un pil­nī­gi mel­nas tul­pes ra­dī­ša­nu jo­pro­jām ir ti­kai sap­nis, uz ko tiek­ties.

Nav īpa­ši pra­sī­gas

Tul­pes nav īpa­ši pra­sī­ga kul­tū­ra. Vis­la­bāk tām tīk sau­lai­na, no vē­jiem pa­sar­gā­ta aug­ša­nas vie­ta un la­bi dre­nē­ta vieg­la māl­smilts vai smil­šai­na aug­sne. Skā­bas aug­snes ne­pie­cie­šams kaļ­ķot, bet sma­gās mā­lai­nās aug­snes jā­ie­la­bo ar smil­ti, gran­ti un kūd­ru. Lai no­dro­ši­nā­tu aug­lī­bu, jeb­ku­ram aug­snes ti­pam va­ja­dzē­tu pie­vie­not trūd­vie­las, kom­pos­tu un kūd­ru. Zie­mas kail­sa­lā tul­pes 5-8 centi­met­ru bie­zā slā­nī vē­lams ap­segt ar nei­tra­li­zē­tu kūd­ru. Vis­pirms var uz­bērt krī­tu vai do­lo­mīt­mil­tus un ti­kai tad kūd­ru. Pa­va­sa­rī lie­ko kūd­ras kār­tu uz­ma­nī­gi no­ņem. 2-5 centi­met­ru bie­zā slā­nī kūd­ru var at­stāt, lai ne­aug ne­zā­les, ta­ču jā­rē­ķi­nās ar to, ka ze­me, ja tā dzi­ļi sa­sa­lu­si, il­gāk ne­at­lai­dī­sies. Ja tul­pes rū­pī­gi kopj, vie­nā vie­tā bez pār­stā­dī­ša­nas tās var augt vai­rā­kus ga­dus, ta­ču pro­fe­si­onā­ļi ie­sa­ka tās iz­rakt un stā­dīt ci­tā vie­tā kat­ru ga­du.

No­de­rī­gi

  • Tul­pes (Tu­li­pa) ir li­li­ju dzim­tai pie­de­rī­gi daudz­ga­dī­gi lakst­au­gi ar sak­ņu pa­ze­mes pār­vei­do­ju­mu - sī­po­lu.
  • Da­bā aug ap­mē­ram 150 sav­va­ļas tul­pju vei­du, vai­rā­kums no tām - Vi­dus­āzi­jā, arī Balt­krie­vi­jā, Krie­vi­jā, Ka­zah­stā­nā, Al­ta­jā, Irā­nā, Tur­ci­jā, In­di­jas zie­me­ļu da­ļā, Liel­bri­tā­ni­jā, Ame­ri­kā.
  • Starp­tau­tis­ka­jā tul­pju re­ģis­trā ie­kļau­ti vai­rāk ne­kā 4000 tul­pju šķir­ņu, ku­rām ik ga­du nāk klāt vai­rā­ki sim­ti jau­nu­mu. Pē­dē­jā lai­kā aiz­vien ie­cie­nī­tā­kas un pie­pra­sī­tā­kas kļūst ne­pa­ras­tu zie­du for­mu un krā­su tul­pes, pie­mē­ram, pe­onij­zie­du, zaļ­zie­du, bārk­stai­nās vai pa­pa­gai­ļu tul­pes.

Stā­dī­ša­na Lai, pa­va­sa­rim sā­ko­ties, va­rē­tu jūs­mot par zie­du daudz­vei­dī­bu un krāš­ņu­mu, tul­pes jā­stā­da sep­tem­bra bei­gās vai ok­tob­rī, kad ze­me at­dzi­su­si līdz ap­mē­ram 9 °C. Tas ir la­bā­kais laiks, kad sak­nes sāk vei­do­ties arī aug­snē pa­li­ku­ša­jiem ie­priek­šē­jā ga­dā ne­iz­rak­ta­jiem tul­pju sī­po­liem. Tul­pes ie­tei­cams stā­dīt vie­tās, kur ne­uz­krā­jas lieks mit­rums. Lai tul­pes la­bi jus­tos, spe­ci­ālis­ti ie­sa­ka tās stā­dīt «smil­šu gul­tā» - va­gā ie­ber bal­to smil­ti, sī­po­lus 10-15 cm bie­zā kār­tā pār­klāj ar smil­ti un smal­ku gran­ti, pēc tam jā­ap­rauš ar aug­sni tā, lai tul­pes sī­pols ap­mē­ram 20 cm dzi­ļu­mā at­ras­tos kom­for­tab­los ap­stāk­ļos. Šā­da «smil­šu gul­ta» at­vieg­los tul­pju iz­rak­ša­nu pēc no­zie­dē­ša­nas. Ja tul­pes audzē ne­vis ap­stā­dī­ju­mos, bet lie­lā­kās pla­tī­bās dār­zā, pēc sī­po­lu iz­rak­ša­nas to vie­tā var audzēt bur­kā­nus, sī­po­lus vai ķir­bjus.

Pa­doms

* Ru­de­nī pirms sī­po­lu stā­dī­ša­nas aug­snē ie­strā­dā il­gas ie­dar­bī­bas kom­plek­so mi­ne­rāl­mēs­lo­ju­mu, kas ne­sa­tur slā­pek­li. Var iz­man­tot arī sa­da­lī­ju­šos kūts­mēs­lus.

* At­ka­rī­bā no sī­po­lu lie­lu­ma tos stā­da 8-15 cm dzi­ļu­mā, 10-15 cm at­tā­lu­mā ci­tu no ci­ta.

* Lai ne­trau­mē­tu sak­ņu aiz­met­ņus, stā­dot sī­po­lus zem­ē ar spē­ku ne­spiež.

* Pirms stā­dī­ša­nas sī­po­lus vē­lams ko­di­nāt vai ap­strā­dāt ar tri­ho­der­mī­nu.

* Lai sī­po­li ātr­āk ie­sak­ņo­tos, pirms stā­dī­ša­nas tos iz­mēr­cē ūde­nī, lai sa­mirkst seg­zvī­ņas!

* Lai ie­gū­tu lie­lā­kus zie­dus un lek­nā­kas la­pas, tul­pes jā­lais­ta un jā­mēs­lo. Cik bie­ži to da­rīt, at­ka­rīgs no aug­snes.

Kop­ša­na

Pa­va­sa­rī, tik­līdz ze­me at­lai­du­sies, tul­pes pa­ba­ro ar amo­ni­ja nit­rā­tu, bet, tu­vo­jo­ties zie­dē­ša­nas lai­kam, - ar kal­ci­ja nit­rā­tu (se­viš­ķi, ja aug­sne ir skā­ba). Pēc as­nu pa­rā­dī­ša­nās aug­sni uz­ma­nī­gi uz­ir­di­na. Sau­sā lai­kā, ka­mēr vien za­ļas la­pas, augus vē­lams rei­zi ne­dē­ļā lais­tīt, pēc tam ap­ru­ši­nāt ar zem­i. Pēc no­zie­dē­ša­nas sī­po­lu stip­ri­nā­ša­nai no­de­rēs kā­li­ju un fos­fo­ru sa­tu­rošs mēs­lo­jums.

Pa­doms

* Lai, sī­po­lam ne­vei­do­tos sēk­las, no­zie­dē­ju­šos tul­pju zie­dus no­lauž.

* Kad la­pas sāk dzel­tēt un kāts vairs ne­lūst, bet lie­cas, sī­po­li jā­iz­rok un jā­ap­žā­vē. Il­gāk par pus­stun­du sau­lē tos ne­tur, lai ne­bo­jā­tu sī­po­la seg­zvī­ņas.

* Tul­pju sī­po­lus līdz stā­dī­ša­nai sa­da­la un gla­bā la­bi vē­di­nā­mās tel­pās 15-20 °C tem­pe­ra­tū­rā.

* Tul­pes ir jā­lauž. Grie­žot ar na­zi, no auga uz augu vieg­li var pār­nest vī­ru­su in­fek­ci­jas. Ja redz zie­dam svīt­rai­nu tul­pi, kas ne­at­bilst šķir­nei, tā jā­rauj ār­ā ar vi­su sak­ni un tū­līt jā­sa­de­dzi­na!

* Lai vī­ru­si ne­ras­tos, jā­iz­nī­dē lap­utis - vī­ru­su pār­nē­sā­tā­jas! Vis­pie­mē­ro­tā­kie ir da­žā­di bio­lo­ģis­kie augu aiz­sar­dzī­bas lī­dzek­ļi.

No­de­rī­gi

  • Zie­dus pa­ras­ti griež virs ot­rās la­pas.
  • Pirms lik­ša­nas vā­zē vai pa­snieg­ša­nai do­mā­ta tul­pe jā­no­lauž ti­kai ar vie­nu la­pu.
  • Jo vai­rāk la­pu tul­pei pa­liks, jo lie­lāks vei­do­sies sī­pols. Lai tas tā no­tik­tu, vi­sā krāš­ņu­mā uz­zie­dē­ju­šas tul­pes bez la­pām vien­kār­ši no­lauž.

Tul­pju kla­si­fi­kā­ci­ja

At­bil­sto­ši Starp­tau­tis­ka­jam tul­pju no­sau­ku­mu re­ģis­tram, kas pie­ņemts Ho­lan­dē 1981. ga­dā, vie­no­tā tul­pju kla­si­fi­kā­ci­jas sis­tē­ma pēc zie­dē­ša­nas lai­ka ir sa­da­lī­ta četr­ās gru­pās un vis­as tul­pju šķir­nes ie­da­lī­tas 15 gru­pās.

Tul­pes ar de­ko­ra­tī­vām la­pām

Iz­ci­li de­ko­ra­tī­vas tul­pju šķir­nes, ku­ru la­pām ir ap­mē­ram vie­nu centi­met­ru pla­ta bal­ta, dzel­te­na, ro­zā vai kā­das ci­tas krā­sas kontra­stai­na la­pas ap­ma­le vai svīt­ras la­pu vi­dū. Šīs gru­pas tul­pes ir ļo­ti de­ko­ra­tī­vas ne ti­kai zie­dot, bet vi­su aug­ša­nas lai­ku.

Daudz­zie­du tul­pes

Ofi­ci­āli tā­das gru­pas nav, ta­ču Ho­lan­dē šāds ie­da­lī­jums un ap­zī­mē­jums tiek bie­ži lie­tots, ru­nā­jot par tul­pju šķir­nēm, kam uz vie­na za­ro­ta zied­kā­ta vei­do­jas vai­rā­ki zie­di. No­grie­žot ti­kai vie­nu kā­tu, var ie­gūt ve­se­lu zie­du puš­ķi!

Vien­kār­šās ag­rās tul­pes

Vi­dē­ji ga­ras, jau ap­rī­ļa vi­dū zie­do­šas tul­pes. To spē­cī­gie stub­lā­ji iz­tur arī slik­tā­kus lai­ka ap­stāk­ļus. Lie­lie, ovā­lie vai ie­ga­re­nie zie­di ir spil­gtās krā­sās un brī­niš­ķī­gi iz­ska­tās pu­ķu do­bēs, gar ce­li­ņiem, ak­meņ­dār­zos, pie­mē­ro­tas arī stā­dī­ša­nai po­dos vai pu­ķu kas­tēs.

Pil­dī­tās ag­rās tul­pes

Zie­di lie­li, blī­vi pil­dī­ti, īsā­kos un stin­grā­kos kā­tos ne­kā vē­la­jām pil­dī­ta­jām tul­pēm. Brī­niš­ķī­gi iz­ska­tās gan pu­ķu do­bēs, gan gar ce­li­ņu ma­lām. Īso un spē­cī­go stub­lā­ju dēļ pie­mē­ro­tas stā­dī­ša­nai pu­ķu kas­tēs. Ja tul­pju sī­po­lus ci­tu no ci­ta stā­dī­siet 10-15 cm at­tā­lu­mā, pil­dī­tie zie­di dār­zu pār­vēr­tīs par krāš­ņu zie­du pa­klā­ju.

Tri­um­fa tul­pes

Vis­po­pu­lā­rā­kā un šķir­nēm ba­gā­tā­kā tul­pju gru­pa, kas vis­da­žā­dā­kās no­krā­sas zie­diem zied tul­pju se­zo­nas vi­dū un ir stin­gras un iz­tu­rī­gas. Lie­lis­ki pie­mē­ro­tas stā­dī­ša­nai gru­pās ap­stā­dī­ju­mos, uz­zie­di­nā­ša­nai un griez­to zie­du ie­gu­vei. Krāš­ņi iz­ska­tās arī pu­ķu kas­tēs.

Dar­vi­na hib­rī­du tul­pes

Ie­gū­tas, kla­sis­kās tul­pes krus­to­jot ar Fos­te­ra un Grei­ga tul­pēm. Ļo­ti lie­li, ko­ši zie­di uz stin­griem un no­tu­rī­giem kā­tiem. Iz­ci­las griez­to zie­du ie­gū­ša­nai, uz­zie­di­nā­ša­nai un stā­dī­ša­nai gru­pās ap­stā­dī­ju­mos. Pa­ras­ti zied no ap­rī­ļa bei­gām līdz mai­ja sā­ku­mam.

Vien­kār­šās vē­lās tul­pes

Zied no mai­ja līdz jū­ni­ja sā­ku­mam un il­gāk. Zie­di ie­ga­re­ni, kaus­vei­da vai ol­vei­da, vis­da­žā­dā­ka­jās no­krā­sās, kā­ti ga­ri, no­tu­rī­gi. Pie­mē­ro­tas gan griez­tu zie­du ie­gū­ša­nai, gan uz­zie­di­nā­ša­nai, gan ap­stā­dī­ju­mu vei­do­ša­nai.

Li­lij­zie­du tul­pes

Īpat­nē­jā li­li­jas zie­da for­ma šīm tul­pēm pie­šķir īpa­šu bur­vī­bu - ga­ri, de­ko­ra­tī­vi un smal­ki zie­di uz spē­cī­giem zied­kā­tiem, tie pla­ši at­ve­ras sau­lē un vei­do zvaig­znes for­mu. La­pas šau­rā­kas ne­kā ci­tām tul­pju šķir­nēm. Sa­stā­dī­tas ne­lie­lās gru­pās starp ziem­cie­tēm vai sa­kār­to­tas vā­zē, šīs tul­pes dār­zam vai tel­pai pie­šķir māk­sli­nie­cis­ku no­ska­ņu.

Bārk­stai­nās tul­pes

Ļo­ti ori­ģi­nā­li, iz­ci­li de­ko­ra­tī­vi zie­di ar ada­tai­nu vai bārk­stai­nu zied­la­pu ma­lu. Lie­lā­kā da­ļa šķir­ņu zied sa­mē­rā vē­lu, ta­ču ir arī ag­ri zie­do­šas šķir­nes. Pār­sva­rā ga­ras, la­bi vai­ro­jas. Šo­brīd ļo­ti pie­pra­sī­tas un pie­mē­ro­tas gan ap­stā­dī­ju­miem, gan iz­man­to­ša­nai griez­to zie­du kom­po­zī­ci­jās.

Zaļ­zie­du tul­pes

Šo tul­pju zied­la­pām rak­stu­rī­ga za­ļa mu­gu­ri­ņa vai ap­ma­le. Zied­la­pas pa­ras­ti īpat­nē­ji sa­vēr­ptas un ga­los sa­šau­ri­nā­tas, dau­dzas at­gā­di­na li­lij­zie­du tul­pes. Augu­mā da­žā­das: no 30 līdz 80 cm. Ļo­ti garš zie­dē­ša­nas pe­ri­ods. Krāš­ņi iz­ska­tās zie­du kom­po­zī­ci­jās, ta­ču tik­pat pie­pra­sī­tas griez­to zie­du ie­gu­vei un ap­stā­dī­ju­mu vei­do­ša­nai.

Pa­pa­gai­ļu tul­pes

Ļo­ti ori­ģi­nā­las for­mas zie­di ar gof­rē­tām, iz­lo­cī­tām, ie­šķel­tām da­žā­du krā­su zied­la­pām, kas at­gā­di­na ek­so­tis­kus put­nus. Lie­lā­kā da­ļa šīs gru­pas šķir­ņu ra­du­šās kā pa­ras­to šķir­ņu mu­tā­ci­ja. Zie­du di­ametrs 15-18 cm, kā­ti glu­di. Se­viš­ķi efek­tī­gi iz­ska­tās, sa­stā­dī­tas ne­lie­lās gru­pās vai vei­do­jot kom­po­zī­ci­jas. Māk­sli­nie­cis­ku no­ska­ņu ra­da zie­du kom­po­zī­ci­ja vā­zē.

Pe­onij­zie­du tul­pes

Vi­dē­ji vē­lu vai vē­lu zie­do­šās tul­pes ar ļo­ti lie­liem, blī­vi pil­dī­tiem zie­diem, kas at­gā­di­na pe­oni­jas, sauc arī par pil­dī­ta­jām vē­la­jām tul­pēm, kā­ti 40-60 cm ga­ri. Dau­dzas šīs gru­pas tul­pes brī­niš­ķī­gi smar­žo. Iz­ci­las dār­za tul­pes, ku­ru po­pu­la­ri­tā­te aug ar kat­ru ga­du! Ir šķir­nes, ku­ras var arī uz­zie­di­nāt.

Kauf­ma­ņa tul­pes

Vis­ag­rā­kās tul­pes. Zie­du ne­pa­ras­tās for­mas dēļ tiek dē­vē­tas arī par ūdens­ro­žu tul­pēm. Sau­lē pla­ši at­vēr­tie zvaigžņ­vei­da zie­di aiz­ve­ras, uz­nā­kot pat ma­zā­ka­jam mā­ko­nim. Dau­dzām šķir­nēm zied­la­pu ār­pu­ses krā­sa at­šķi­ras no iekš­pu­ses krā­sas, tā­pēc stā­dī­ju­mi vai­rā­kas rei­zes die­nā mai­na iz­ska­tu. Šīs gru­pas tul­pēm ir īsi kā­ti, tā­pēc tās pie­mē­ro­tas stā­dī­ša­nai ak­meņ­dār­zos, uz te­ra­ses, pu­ķu kas­tēs, arī audzē­ša­nai sav­va­ļā.

Fos­te­ra tul­pes

Tul­pes, kam rak­stu­rī­gi ko­ši, ļo­ti tī­ri, dzid­ri krā­su to­ņi. Da­žām šķir­nēm rai­bas vai ļo­ti rai­bas (pat pur­pur­vi­ole­tas!) la­pas. Sa­va at­šķi­rī­gā augu­ma dēļ (25-50 cm) tās ir daudz­vei­dī­gi iz­man­to­ja­mas: zem­āk augo­šās pie­mē­ro­tas pu­ķu kas­tēm, ce­li­ņu ap­ma­lēm, aug­stā­kās la­bi iz­ska­tās ap­stā­dī­ju­mu dob­ju aiz­mu­gu­rē. Vai­rā­kas šķir­nes no­der uz­zie­di­nā­ša­nai, dau­dzas - arī zie­du ie­gū­ša­nai at­klā­tā lau­kā.

Grei­ga tul­pes

Vis­skais­tā­kās no sav­va­ļas tul­pēm, sa­vu­laik dē­vē­tas pat par tul­pju ka­ra­lie­nēm. Šīs tul­pes var pa­zīt pēc ļo­ti de­ko­ra­tī­va­jām rai­ba­jām la­pām. Tām ir da­žā­das šķir­nes un lie­li, iz­ci­las du­bul­tkau­sa for­mas zie­di ko­šos, tī­ros to­ņos. Pie­mē­ro­tas gan audzē­ša­nai sav­va­ļā, gan stā­dī­ša­nai po­dos vai kas­tēs, gan uz­zie­di­nā­ša­nai un kom­po­zī­ci­ju vei­do­ša­nai ap­stā­dī­ju­mos.

Sav­va­ļas tul­pes

Ša­jā augu­ma un zie­du krā­sas un for­mas zi­ņā ļo­ti daudz­vei­dī­ga­jā gru­pā ap­vie­no­tas vis­as pā­rē­jās tul­pju su­gas un to hib­rī­di. Gal­ve­no­kārt pie­mē­ro­tas ap­stā­dī­ju­miem, īpa­ši ak­meņ­dār­ziem. Dau­dzas sav­va­ļas tul­pju šķir­nes zie­mā var veik­smī­gi uz­zie­di­nāt, da­žas no­der arī griez­tu zie­du ie­gu­vei.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais