Ikvienas mājas vizītkarte – zaļš un kopts zāliens. Lai pie tāda tiktu, ir jāzina un jāievēro vairākas pamatprasības. «Pirms zāliena sēšanas svarīgi ir augsni bagātināt. Lai zāliens augtu, tam nepieciešams fosfors un kālijs, tad sēklas pieņemsies spēkā un sāks dīgt. Atkarībā no tā, kāda ir augsne, jāizvēlas piemērotākais mēslojums. Ja tā ir mālaina, jādod fosfors, ja smilšaina, vajadzēs gan fosforu, gan kāliju,» saka SIA Agrochema Latvia galvenā menedžere Ieva Kinta.
Pavasarī, ja zaļais mauriņš nav zaļš, tam vajadzētu dot slāpekli. Vienīgi jāievēro, ka tas jāizkaisa, kad ir apmācies vai lietains, bet nekad - saulainā laikā. Tad momentā var rasties apdegumi un rezultātā būs lielāks ļaunums nekā labums. Zālienu var virsmēslot, izmantojot arī šķidros mēslošanas līdzekļus NPK. Tie ir lēti, uz vienu lejkannu ūdens pievieno trīs ēdamkarotes šā līdzekļa, izmaisa un laista. Viens labums: ar NPK nevar pārmēslot. Vienreiz gadā - rudenī - zālienam jāiedod NPK mēslojums, lai tas saņemtos spēkā un pārziemotu, jo fosfors dod spēku zāliena saknēm, tad slāpekli augi uzņem ilgākā periodā.
«Pirmo reizi pavasarī zālienu mēslo pēc pirmās appļaušanas. Savās mājās nopļāvu jau pirms divām nedēļām. Zemgales pusē, kur es dzīvoju, ir bagātīgākas augsnes, pērku kvalitatīvas zāliena sēklas, tāpēc arī intensīvāk aug. Pierīgas, Jūrmalas teritorijā zālienam jādod vairāk kalcija amonijs, nevis parastais slāpeklis, jo tur pārsvarā ir smilšainās augsnes, kas izskalojas. Iesaku lietot kalciju saturošu slāpekli, jo tam ir lēnāka un ilglaicīgāka iedarbība.
Vasarā nav vajadzīgs zālienu mēslot. Ja iestājas ļoti karsta vasara, zāliens izdeg, tad ar lejkannu (un ar NPK) derētu palaistīt tās vietas, kur zāle kļuvusi brūngana. Laistīt nedrīkst košā saulē, bet gan vēlā vakarā. Var izšķīdināt arī karbamīdu, uz vienu lejkannu ieber divas ēdamkarotes un ar tādu šķīdumu salaista. Arī to ieteicams labāk darīt vakarā,» iesaka speciāliste.
Ieva Kinta stāsta, ka pļaujmašīnu noregulē tā, lai pēc appļaušanas paliktu 5 centimetrus augsti stiebri. Kolīdz zālienā galvas paceļ pienenes, uzreiz jānopļauj. Praktiski zāliens jāpļauj vienreiz nedēļā; gadās, ka to vajag darīt pat divas reizes.
Ja zāliens ir pareizi ierīkots, to var neatjaunot pat gadu desmitus. Zālienu nopļaujot, uz tā nevajadzētu atstāt palikušo zāli, jo tā dara skābu augsni. Var sākt augt arī sūna. To gan ietekmē vairāki apstākļi: par daudz mitruma, skābas augsnes reakcija, rudenī nepietiek mēslojuma. Pret sūnu iespējams cīnīties ar speciāliem līdzekļiem, to uzkaisot zālienam. Sūnas var parādīties tajā dārza daļā, kur met ēnu.
Granulētais mēslojums zālienam jāizkaisa ar rokām, līdzīgi kā to darīja vectēvi, sējot labību un zālājus. Piemājas teritorijā būtu ieteicams, lai 20 centimetru rādiusā zālienā būtu viena granula. Ja izkaisīsies vairāk, nav ko uztraukties. Var izmēģināt šādu paņēmienu: ierobežo vienu kvadrātmetru lielu laukumu, izsēj uz tā vajadzīgo devu un tad turpina samēslot pārējo platību.
Minerālmēslu cenas ir ievērojami palielinājušās, taču katram saimniekam jāizvēlas, kādu līdzekli lietot. Ja zālienā ieviesušās pienenes, nelielā platībā tās var izcelt no zemes ar visām saknēm, izmantojot speciālu ierīci. Ja mauriņš aizņems pushektāru, ar rokām tas nav paveicams. Turklāt gadās, ka blakus esošajos tīrumos neviens pienenes un citas nezāles neiznīdē, un tad cīņa ar tām var izrādīties diezgan nesekmīga. Tas gan vairāk attiecas uz laukiem. Sēklas savas dzīvības spējas augsnē saglabā pat 30 gadu.