Diemžēl par matiem nevar teikt tāpat kā par papīru, ka tie pacieš visu. It kā mati nevienam neko sliktu nedara, tomēr tiem ir daudz ienaidnieku: saule, vējš, putekļi, lietus, jūras ūdens... Pēdējos gados klāt nākusi arī mūsu nezināšana par svešzemju matu kopšanas līdzekļiem. Ne viena vien sieviete, dienvidu zemēs iegādājoties matus balinošus līdzekļus, cerētā rezultāta vietā tikusi pie trauslām, pārdegušām pūkām... Nedrīkst aizmirst, ka dienvidnieču melnajiem matiem ir pavisam cita mata struktūra! Par laimi, matu kosmētika var līdzēt pat šādās krīzes situācijās. Pirmais solis uz veseliem matiem ir matu maskas.
Maskas
Sausiem, trausliem matiem
Mitros matos iemasē nelielā ūdens daudzumā ieputotu olu vai olas dzeltenumu un minūtes desmit ļauj iedarboties. Tad matus izskalo tīrā ūdenī un pēc tam - paskābinātā. (Lieliski atjauno ļoti sausus matus.) > Vienu vai divus olas dzeltenumus (atkarībā no matu garuma) samaisa ar ēdamkaroti rīcineļļas. Šo masku izmazgā ar neitrālām ziepēm (piemēram, Bērnu) vai sausiem matiem domātu šampūnu. > 20 g rīcineļļas samaisa ar 20 g augu eļļas, pievieno 10 g šampūna sausiem matiem. Masku pēc stundas rūpīgi noskalo lielā daudzumā mīksta ūdens. > 75 g sasmalcinātas diždadža saknes iemaisa 200 ml mandeļu vai augu eļļas; diennakti atstāj siltumā. Maisot 15 minūtes vāra uz lēnas uguns un pēc tam izkāš. Stundu pirms matu mazgāšanas iemasē galvas ādā. > Linsēklu eļļu un degvīnu samaisa vienādās proporcijās un 10 minūtēs riņķveida kustībām viegli iemasē galvas ādā.
Trīs ēdamkarotes olīveļļas sasilda līdz 60°, pievieno pa karotei kumelīšu, bērzu un nātru lapu. Ļauj stundu ievilkties. Nokāš un iemaisa 1 olas dzeltenumu un 1 ēdamkaroti medus.
Taukainiem matiem
Sausas sasmalcinātas nātru lapas aplej ar nelielu daudzumu vāroša ūdens, pievieno greipfrūta sulu (pietiek ar pusi no augļa) un uzklāj tīriem matiem. Stundu pirms mazgāšanas iemasē galvas ādā.
Vienā tējkarotē vāroša ūdens iemaisa vienu ēdamkaroti rauga. Pievieno sakultu olas baltumu. Iegūto masu ieberzē matos un galvas ādā. Izskalo, kad maska sakaltusi.
Samaisa vienu tējkaroti medus ar tējkaroti alvejas sulas, tējkaroti citrona sulas, vienu olas dzeltenumu un samaltu ķiploka daiviņu. Pēc izmazgāšanas izskalo ar nātru uzlējumu - 500 g svaigu nātru, 2 glāzes verdoša ūdens.
Uz desmit minūtēm uzklāj putriņu no pīlādžu ogām un piparmētru lapām; pēc mazgāšanas matus var izskalot ar piparmētru uzlējumu (2 ēdamkarotes drogu uz glāzi ūdens).
Matu taukošanos novērš maisījums no alvejas, citrona sulas, medus (no visa pa tējkarotei), olas dzeltenuma un sasmalcinātas ķiploka daiviņas. Izskalo pēc pusstundas.
Normāliem matiem
Šķēli rudzu maizes aplej ar vārošu ūdeni, kad tā samirkusi, to samīca līdz putriņas konsistencei. Pēc 20 minūtēm rūpīgi izmazgā.
Maska no kivi un rūgušpiena nodrošina matus ar C vitamīnu, kas veicina matu augšanu. Lielam nomizotam kivi pievieno četras ēdamkarotes rūgušpiena.
Visiem matu tipiem
Samaisa trīs ēdamkarotes jebkura augļa vai ogu mīkstuma, pa vienai ēdamkarotei saulespuķu eļļas, glicerīna (ja mati normāli un sausi) vai medus (ja taukaini).
Maska no baltā māla satur minerālsāļus, fosfātu, dzelzi, kalciju, kāliju, magniju un citus mikroelementus. Māli likvidē blaugznas, pasargā no matu izkrišanas un stimulē matu augšanu. Četras ēdamkarotes balto mālu vēsā ūdenī maisa, kamēr iegūst šķidru, viendabīgu masu. Ja mati ir drīzāk taukaini, pievieno nedaudz citrona sulas.
50 g sasmalcinātu nātru lapu un 50 g dadža sakneņu 20 minūtes vāra 400 ml ūdens. Atdzisušu novārījumu izkāš un pievieno skalojamajam ūdenim. Šo līdzekli katru dienu var arī ierīvēt matu saknēs.
Sasmalcinātas nātru lapas aplej ar nelielu daudzumu vāroša ūdens un pievieno greipfrūta sulu (pietiek ar pusi augļa). Pēc stundas izmazgā.
Īpaši zīdainus un mirdzošus matus padara bērzu lapu novārījums. 200 g sasmalcinātu bērzu lapu pārlej ar 1 l vāroša ūdens un 10 minūtes zem vāka vāra uz lēnas uguns. Uz 4-5 stundām atstāj siltumā. Pēc tam novārījumu izkāš; 200 ml iegūtās tinktūras atšķaida 2 l ūdens.
Matu stiprināšanai
Lai matu saknes būtu stiprākas, 2-3 reizes nedēļā galvas ādā ierīvē kliņģerīšu ziedu, apiņu ziedkopu, nātru lapu un tīruma kosas novilkumu (1:1:1:1).
Matus stiprina arī nātru novārījumi, piemēram, novārījums no 100 g nātru lapu, 1/2 l etiķa un 1/2 l ūdens, ko vāra 30 minūtes, nokāš un ar gatavo novārījumu skalo matus.
Arī māllēpes ir viens no dabas līdzekļiem matu stiprināšanai. Uz 1 glāzi vāroša ūdens ņem 15 g māllēpju drogu.
1 olas dzeltenums, 1 tējkarote medus, 1 ēdamkarote skāba krējuma, 2 samaltas ķiploku daiviņas. Pēc izmazgāšanas izskalo ar nātru uzlējumu - 500 g svaigu nātru, 2 glāzes verdoša ūdens.
Sarīvē lielu kartupeli; izspiež sulu. 2 ēdamkarotes sulas samaisa ar 2 ēdamkarotēm alvejas sulas un 20 g medus. Pēc 2 stundām izmazgā ar šampūnu.
Matus pēc mazgāšanas izskalo ar uzlējumu - 1 ēdamkarote nātru, 1 ēdamkarote apiņu, 1/2 litra verdoša ūdens. Nostādina 40 minūtes.
Palīdzēs arī nātru uzlējums - 1 ēdamkarote kaltētu nātru pulvera, 1 glāze verdoša ūdens. Uzlējumu ieziež galvas ādā pēc skalošanas, matus neizslauka.
2 ēdamkarotes kaltētu nātru, māllēpju lapas, 1 glāze verdoša ūdens. Ieziež matu saknes 1-2 reizes nedēļā.
Pret matu izkrišanu palīdz novārījums - 100 g nātru lapu, 1/2 l ūdens, 1/2 l galda etiķa. Vāra 30 minūtes. Matus skalo pirms nakts miega (nemazgā ar šampūnu vai ziepēm).
Bērnu mati
Par matiem jārūpējas kopš dzimšanas. Pērkot šampūnus bērniem, mammas bieži vien apmulst no daudzveidīgā piedāvājuma. Iesaku mazajiem vai nu iegādāties šampūnu, uz kura ir norāde ph neitrāls, vai, vislabāk, mazgāt matiņus ar tīru ūdeni (der arī viegla kumelīšu vai lavandas tēja). Kamēr mazo barojat ar krūti, viņa āda izdala pārstrādātu mātes pienu, kurā nav nekā tāda, kam būtu jāmetas virsū ar ķīmiju! Galvenais ir vārīts ūdens, kuram var pievienot zāļu novārījumu - būs labi gan ķermenītim, gan matiem!
Ja zīdainītim ir izveidojusies piena ēdīte, ņem visparastāko olīveļļu un minūtes 20 pirms vannošanas uzliek galvai kompresi. Lai tā turētos, uzvelk cepurīti. Eļļa mīkstinās krevelīti. Pēc vannošanās krevelīti noņem ar maigu ķemmīti. Olīveļļas masku liek, kamēr krevelīte pilnībā izzudusi.
Iesaku rūpīgi pārdomāt senos ticējumus! Aplams ir Krievijā pieņemtais, ka bērnam gada vecumā jānoskuj galva, lai mati labāk augtu. Mazuļa āda vēl ir tik trausla, ka skujot var savainot matu folikulas, un tad visu turpmāko dzīvi nekas vairāk par retām cāļa pūkām uz galvas neaugs!