6 iemesli, kāpēc mēnesi atteikties no alkohola jeb pievienoties iniciatīvai "Sausais janvāris"

© pexels.com

Iespējams, esat dzirdējuši, ka cilvēki tiešsaistē runā par "Sauso janvāri". Kas ir "Sausais janvāris" jeb "Dry January"? Tā ir globāla iniciatīva, kuras laikā cilvēki uz veselu mēnesi atsakās no alkohola. Ja arī jūs esat pievienojies šai iniciatīvai vai apsverat arī atteikties uz laiku no alkohola, vērtīgi būtu uzzināt, kas notiek ar mūsu ķermeni, ja veselu mēnesi nelietojam grādīgos dzērienus!

Hilarija Šeinbauma, žurnāliste un grāmatas "The Dry Challenge" autore, norāda: "Pat ja jūs atsakāties no alkohola tikai vienu mēnesi, jūs noteikti redzēsit pozitīvus ieguvumus, piemēram, veselīgāka āda, labāks miegs, svara zudumus un vairāk naudas makā, un vairāk enerģijas. [...] Alkohols un alkoholiskie dzērieni ir arī pilni ar tukšajām kalorijām."

pexels.com

2018. gadā pētījumā tika pierādīts, ka tiem cilvēkiem, kuri regulāri lietoja alkoholiskos dzērienus, vienu mēnesi atsakoties no tā, uzlabojās pašsajūta un veselība:

  1. Svars. Vienu mēnesi nelietojot alkoholu, var zaudēt svaru un uzlabot savu insulīna rezistenci, kas ietekmē bada un sāta sajūtu. Alkohols satur tukšās kalorijas, kurām nav uzturvērtība, bet tai pat laikā tas veicina svara pieaugumu.
  2. Asinsspiediens. Alkohola lietošana var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos, ja jums ir hipertensija jeb augsts asinsspiediens. Viens dzēriens dienā var veicināt augsta asinsspiediena attīstību, īpaši pēc 35 gadu vecuma.
  3. Aknu veselība. Tikai vienu mēnesi nelietojot alkoholu uzlabosies jūsu aknu veselība, samazināsies iekaisuma procesi, kas samazina risku saslimt ar taukainu aknu slimību, stāvokli, kas var progresēt līdz aknu cirozei.
  4. Miegs. Nelietojot alkoholu, uzlabojas miega kvalitāte. Pastāv maldīgs priekšstats, ka viena glāze alkohola veicinās labāku miegu. Alkoholam patiesībā ir pretējs efekts - tas izraisa saraustītu miegu, kas nozīmē, ka nakts laikā jūs neieslīgstat dziļā miegā, bet vairākas reizes naktī pamodīsieties.
  5. Stress. Alkohola lietošana palielina stresu organismā, kas traucē normālu stresa hormona kortizola ražošanu un regulēšanu. Alkohola lietošana var pasliktināt esošo trauksmi un depresiju, un veicināt jaunas mentālas problēmas.
  6. Pašsajūta. Varbūt vissvarīgākais ir tas, ka pauze no alkohola lietošanas dod jums laiku pārdomāt savas attiecības ar alkoholu. Pārmērīga alkohola lietošana var traucēt dabisko dopamīna ražošanu, liekot smadzenēm paļauties uz alkoholu, lai justos labi. Četru nedēļu pārtraukums palīdz ķermenim atjaunoties un ļauj jums saprast, kā jūtaties bez alkohola.

Avots

*Raksti Lifehacks.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītības mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.

Svarīgākais