Grūti aizmigt un slikts miegs - vai vainīga “zilā” telefona gaisma pirms aizmigšanas?

© Pexels.com

Bieži dzirdam, ka “zilā gaisma” no mūsu viedierīcēm, var traucēt nakts miegu, ja telefona ekrānā raugāmies tieši pirms gulētiešanas. Par to, vai tā tiešām ir, raksta “The Guardian”.

Kas ir “zilā gaisma”?

Zilā gaisma ir krāsa redzamās gaismas spektrā, ko var saskatīt cilvēka acs, un tai ir īss viļņu garums, kas nozīmē, ka tā rada lielāku enerģijas daudzumu un līdz ar to - lielāku spiedienu uz mūsu acīm.

Zilo gaismu mēs redzam, izmantojot digitālos ekrānus - tā ir sastopama televizoros, viedtālruņos, datoros, klēpjdatoros un planšetdatoros.

Izrādās, ka ideja, ka viedtālruņa izstarotā zilā gaisma traucē mūsu nakts miegu, nav gluži pareiza - lai gan zilā vai īsā viļņa gaisma ietekmē mūsu diennakts ritmu, un ir pierādīts, ka tā rada slodzi acīm, tās nogurdinot, tomēr nav pierādītā tieša tās ietekme uz miegu.

Pexels.com

"Miegs ir sarežģīts process," saka Stjuarts Pīrsons, Oksfordas universitātes neirozinātnes profesors.

Viņš skaidro, ka, lai gan mūsu acu receptorus, kas stāsta mūsu smadzenēm, ka ir pienācis laiks būt nomodā, aktivizē šūnas, kas absorbē zilo gaismu, tos iedarbina arī tie, kas absorbē arī garākus gaismas viļņus - piemēram, sarkanos. Tas nozīmē, ka problēma nav tikai viedtālruņa ekrāna izstarotā krāsa, bet gan ekrāna spilgtums un ilgums, cik ilgi mēs tajā raugāmies, iekārtojušies gultā pirms aizmigšanas.

Salīdzinoši dienas gaisma ir 1000 reižu spilgtāka par vidējo tālruņa izstaroto gaismu, bet telpas apgaismojums ir vidēji 10 reizes spilgtāks. Tieši tāpēc, izslēdzot gaismu, pirms vakarā doties pie miera, mēs pēkšņi sajūtamies miegaini.

"Tehniski viedtālruņu zilā gaisma var ietekmēt miegu," saka Pīrsons. "Bet šie efekti ir nelieli, ja vien jūs stundām ilgi neizmantojat tālruni ar ļoti spilgtu ekrānu un jums jau iepriekš nav miega problēmas."

Pexels.com

Laboratorijas pētījumos, kas veikti Hārvardas universitātē, pat aptuveni četru stundu gaismas iedarbībai no e-lasītāja, kura ekrāns ir lielāks par tipisku viedtālruni, ar pilnu jaudu bija tikai salīdzinoši neliels efekts - 10 minūšu aizkavēšanās miega sākumā. Eksperti skaidro, ka daudz vairāk jūsu miegu ietekmēs tas, kādu saturu jūs patērējat īsi pirms aizmigšanas.

Vai ir vērts ieguldīt naudu īpašās zilo gaismu bloķējošajās brillēs?

Pīrsons apgalvo, ka tā ir lieka naudas izšķiešana - tā vietā viņš iesaka samazināt ekrāna lietošanas laiku un samazināt tālruņa spilgtumu.