7 ieteikumi, kā nesaslimt ar gripu

© pexels.com

Ir sākusies gripas epidēmija, turklāt arī saslimstība ar citiem vīrusiem un saaukstēšanos ir augsta! Kā šajā laikā stiprināt organismu, ko darīt pie pirmajiem gripas un saaukstēšanās simptomiem un kā atgūt spēkus un uzlabot pašsajūtu pēc gripas un citu vīrusu izslimošanas, skaidro farmaceite Ilze Priedniece.

Latvijā ir izsludināta gripas epidēmija, tāpēc šobrīd ir īpaši būtiski rūpēties par profilaksi, stiprināt organismu, censties izvairīties no saslimšanas, kā arī būt informētiem par to, kā rīkoties, saskaroties ar pirmajām gripas vai citu akūtu elpceļu vīrusu pazīmēm, uzsver klīniskā farmaceite I. Priedniece.

pexels.com

Plāns profilaksei

Neviens no mums nevēlas slimot, turklāt gripa var radīt bīstamas komplikācijas mūsu vispārējai veselībai. Ir vairāki svarīgi soļi, ko varam veikt, lai pēc iespējas pasargātu sevi no saslimšanas gan ar gripu, gan citiem aktuālajiem vīrusiem. Klīniskā farmaceite I. Priedniece uzskaita būtiskākos profilakses soļus:

 1. Lietojiet D vitamīnu! D vitamīns ir universāls vitamīns, kas nepieciešams ļoti daudziem procesiem organismā, tai skaitā veicina normālu imūnsistēmas darbību, vajadzīgs nervu, sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī kaulu un zobu veselībai un vispārējai organisma enerģijai. Latvijā tas ir jālieto visu gadu, jo īpaši - vīrusu sezonā!
 2. Izvairieties no kontakta ar saslimušajiem un no uzturēšanās cilvēku piepildītās telpās!
 3. Vienmēr atcerieties par roku mazgāšanu!
 4. Veiciet pretgripas vakcināciju!
 5. Mājas aptieciņu papildiniet ar gripas eksprestestiem, lai nepieciešamības gadījumā tie jau būtu pa rokai!
 6. Regulāri vēdiniet telpas un veiciet telpu mitro uzkopšanu!
 7. Stipriniet organismu ar veselīgu uzturu, pilnvērtīgu miegu, pozitīvām emocijām un piemērotām fiziskajām aktivitātēm!

pexels.com

Ja parādās pirmās gripas vai saaukstēšanās pazīmes

Gripas simptomi ir pēkšņs slimības sākums, paaugstināta temperatūra, galvassāpes, drebuļi, kaulu ‘’laušana’’, sauss klepus, rīkles iekaisums, aizlikts deguns, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula un izteikts nespēks. Ko darīt, ja sajūtat šos simptomus? Klīniskā farmaceite iesaka:

 1. Esiet atbildīgi - palieciet mājās un ievērojiet miera režīmu!
 2. Parādoties gripas simptomiem, konsultējieties ar ārstu un ievērojiet ārsta norādījumus, tai skaitā par pretvīrusu medikamentu lietošanu, lai izvairītos no komplikācijām.
 3. Pastiprināti uzņemiet šķidrumu! Te noderēs zāļu tējas, piemēram, liepziedu, vīgriezes, aveņu. Tāpat aptiekās ir plaši pieejamas arī kompleksās tējas - bronhiem, plaušām, imunitātei -, kuru sastāvā ir dažādi ārstniecības augi.
 4. Uzņemiet C vitamīnu!
 5. Nepieciešamības gadījumā lietojiet pretsāpju, temperatūru pazeminošos līdzekļus, kas satur paracetamolu vai ibuprofēnu.
 6. Klepus gadījumā noderēs preparāti ar ārstniecības augiem - ceļteku, altejas sakni, deviņvīruspēka ziediem, mārsila lakstiem, lakricas sakni, priežu pumpuriem, māllēpēm un Islandes ķērpja lapoņiem. Tāpat talkā nāks sīrupi vai tabletes, kas ir jāizvēlas atbilstoši sausam klepum vai atklepošanai.
 7. Pret kakla sāpēm noderēs sūkājamās tabletes vai aerosoli, bet skalošanai izmantojiet kumelītes un kliņģerītes ziedu, mārsila lakstu vai salvijas lapu uzlējumu.
 8. Iesnu gadījumā degunu var skalot ar jūras ūdeni un lietot deguna pilienus.
 9. Saaukstēšanās simptomu mazināšanai noder arī tādi ārstniecības augi kā avenes, kumelītes, liepziedi, plūškoka ziedi, vīgriezes, upeņu augļi un lapas, pelašķa laksti. Tie pieejami dažādu preparātu sastāvā - tējās, sīrupos, pastilās, kapsulās, karstajos dzērienos un citos.
 10. Organisma spēcināšanai palīdzēs preparāti ar ehināciju, ugunspuķi, gaiļbiksītes lapām, kā arī mežrožu un smiltsērkšķu augļiem.
 11. Saudzējiet organismu! Nelietojiet alkoholu un izvairieties no smēķēšanas!
 12. Atcerieties! Ja temperatūra saglabājas ilgāk pa trīs-četrām dienām un pašsajūta neuzlabojas, noteikti ir jāsazinās ar ārstu, lai izvērtētu, vai nav radušās komplikācijas.

pexels.com

Padomi atlabšanas laikam

Vīrusu saslimšanas, tai skaitā gripa, spēj atstāt ilgstošu iespaidu uz mūsu organismu un kopējo pašsajūtu. Nereti pēc izslimošanas jūtamies noguruši, trūkst enerģijas, kā arī var parādīties citas sekas, tādēļ ir svarīgi palīdzēt organismam atjaunoties un atgūt spēkus, stiprinot to. Kas palīdzēs šajā posmā? Farmaceite I. Priedniece iesaka:

 1. Vadieties pēc savas pašsajūtas un uzreiz nepārslogojiet organismu darbā vai sportojot. Slodze jāpalielina pakāpeniski, un tā katram ir jāizvērtē individuāli.
 2. Rūpējieties par organisma aizsargspējām! Imūnsistēmas stiprināšanai nozīmīgi ir D, C, A un E vitamīns, kā arī selēns un cinks.
 3. No dabas līdzekļiem imūnsistēmas stiprināšanai lieto ehināciju, ugunspuķi, plūškoku, bišu produktus, mežrozīšu augļus, greipfrūtu sēklu ekstraktu, ķiploku un ingveru.
 4. Lietojiet probiotiķus - tie rūpēsies par zarnu trakta mikrofloru un imūnsistēmu.
 5. Ejiet pastaigās svaigā gaisā un veiciet regulāras, veselības stāvoklim atbilstošas fiziskās aktivitātes.
 6. Rūpējieties par veselīgu atpūtu un miegu! Miegam ikdienā jāatvēl 7-8 stundas. Veselīgu miegu veicina vēdinātas telpas, svaigs gaiss, ērta guļvieta, klusums un tumsa. Pirms gulētiešanas nevajadzētu ēst, skatīties TV vai lietot viedierīces, bet labāk palasīt kādu grāmatu vai paklausīties mierīgu mūziku.
 7. Katru dienu izvēlieties veselīgu un sabalansētu uzturu, samazinot sāls patēriņu un uzņemot pietiekamu šķidruma daudzumu. Centieties ēdienkartē iekļaut dažādus dārzeņus, augļus, ogas, zivis, pilngraudu produktus, liesu gaļu un piena produktus, kas nodrošina organismu ar vajadzīgajām uzturvielām.
 8. Ja jūtat, ka nogurums vai citas sūdzības pēc slimošanas tomēr neatkāpjas, konsultējieties ar ārstu.

Par jums piemērotākajiem līdzekļiem profilaksei, kā arī ārstniecības un atjaunošanās procesā vienmēr droši jautājiet aptiekas farmaceitiem!

Atcerieties! Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Pirms zāļu lietošanas lūdzam uzmanīgi izlasīt lietošanas instrukciju vai atbilstoši informāciju uz iepakojuma. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.

Veselība

Arvien biežāk tiek runāts par hroniskā noguruma sindromu un tā iespējamajiem iemesliem. Par to, kas ir hronisks nogurums un kas – hroniskā noguruma sindroms, kādi ir tā iemesli, diagnostikas un profilakses iespējas, stāsta eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un farmaceite Ilze Priedniece.

Svarīgākais