11 veselībai vērtīgākās zāļu tējas un to labās īpašības

© pexels.com

Kurus ārstniecības augus var izmantot zāļu tēju pagatavošanai un kādas ir to labās īpašības? Stāsta farmaceite Laila Zālīte.

pexels.com

1. Liepu ziedi

Liepu ziedu tējai ir medaina, saldena garša. Liepziedu tēja ieteicama saaukstēšanās un augšējo elpošanas ceļu iekaisuma gadījumā. Tāpat tā noderēs ārīgai mutes dobuma skalošanai.

pexels.com

2. Citronmētra

Citronmētra satur daudz ēteriskās eļļas, tajā ir augsts askorbīnskābes un karotīna daudzums. Citronmētras tējai ir viegli nomierinošs efekts, tā palīdz samazināt nervozitāti un atbrīvo no saspringuma radītām galvassāpēm.

pexels.com

3. Vīgrieze

Vīgriezes tēja ir ļoti aromātiska. Tai ir nomierinošs efekts, un tā ieteicama miega kvalitātes uzlabošanai. Tāpat tēja noderēs saaukstēšanās gadījumā, jo tai piemīt sviedrējošas, temperatūru pazeminošas īpašības. Vīgriezes tēju nedrīkst dzert cilvēki, kuri nevar lietot medikamentus, kuru sastāvā ir aspirīns vai tā atvasinājumi.

pexels.com

4. Piparmētra

Tā kā piparmētra satur mentolu, aukstumjutīgie receptori reaģē uz to un veicina atvēsinošu un atsvaidzinošu sajūtu, sniedzot arī enerģiju.

unsplash.com

5. Raudene

Tējai, kas gatavota no raudenes, ir saldeni patīkama garša. Raudenei piemīt nomierinoša, spazmolītiska iedarbība, tā mazina iekaisīgus procesus kuņģa-zarnu traktā un uzlabo gremošanas procesus. Raudene nav ieteicama grūtniecības laikā.

pexels.com

6. Nātre

Nātru tēja ir spēcīgs diurētiķis. Glāze vēsas nātru tējas labi palīdzēs mazināt tūsku.

pexels.com

7. Kumelīte

Kumelītei ir nomierinošas īpašības, tā ieteicama iekaisumu mazināšanai. Tāpat kumelīti lieto, lai uzlabotu gremošanas procesus. Kumelīte ir viena no visplašāk izmantotajiem ārstniecības augiem, turklāt tā vērtīga arī ārīgai lietošanai - kompresēm, vannām, skalošanai, inhalācijām.

pexels.com

8. Pelašķis

Pelašķis ir unikāls mūsu klimatiskajai zonai. Šis augs ir labi zināms, taču nepietiekami novērtēts. Pelašķim ir izteikta pretvīrusu iedarbība, tas novērš spazmas, pazemina asinsspiedienu, aptur asiņošanu un veicina brūču dzīšanu. Mazās devās pelašķa garša ir patīkama, bet lielākās devās rūgtena, sīva. Pelašķis nav ieteicams grūtniecības laikā.

pexels.com

9. Plūškoka ziedi

Plūškoka tējai vai siltam dzērienam piemīt sviedrējoša darbība, tas palīdzēs ķermenim ātrāk atdzist.

unsplash.com

10. Melisa

Melisas garša ir līdzīga piparmētrai, taču tā ir maigāka un garšā jūtams citruss. Šim ārstniecības augam piemīt nomierinošas, spazmolītiskas īpašības, turklāt tas pozitīvi ietekmē kuņģa-zarnu trakta darbību.

pexels.com

11. Lavanda

Lavanda ir viens no ēterisko eļļu piesātinātākajiem augiem, kas visbiežāk tiek lietots ārīgi. Taču lavandu var izmantot arī tējās, tikai jārēķinās, ka sākotnēji tējas garša var likties specifiska. No lavandas pagatavota tēja uzlabos miega kvalitāti, tāpat to iesaka lietot kā palīglīdzekli depresijas novēršanai. Lavanda nav ieteicama grūtniecības laikā.

Veselība

Vasara ir atvaļinājumu sezona, kurā ierasti mēdzam doties ceļojumos. Neatkarīgi no tā, vai tas ir tikai uz nedēļas nogali vai ilgāka laika periodu, cilvēkiem ir grūti pieturēties pie sava ēšanas ritma un veselīga uztura, bieži vien pārēdoties. Tas var radīt dažādas veselības problēmas, kas neļauj pilnvērtīgi izbaudīt atvaļinājumu, kā, piemēram, vēdera sāpes vai vēdera pūšanos, sliktu dūšu, skābes refluksu vai nogurumu. Kā ceļojuma laikā izvairīties no pārēšanās, skaidro farmaceite, uzturzinātniece Jeļizaveta Krasiļnikova.

Svarīgākais