Gāzētie, saldinātie dzērieni jeb limonādes var šķist ļoti kārdinošas. Tomēr eksperti izceļ, ka šie dzērieni nepavisam nav veselīgi. Regulāri, ilgstoši tos lietojot, var rasties dažādas veselības problēmas.
Kad esat izsalcis vai izslāpis, malks vēsa dzēriena var samazināt izsalkumu. Tomēr šādas īpašības nepiemīt gāzētajiem, saldinātajiem dzērieniem. Vislabāk sāta sajūtu veicinās ūdens vai bezcukura dzērieni. Limonādes satur ļoti daudz cukura un tas nekādi nepalīdzēs pret izsalkumu.
Gāzētie, saldinātie dzērieni uzturvērtību ziņā ir pielīdzināmi nullei. Tajos nav ne šķiedrvielu, ne vitamīnu, ne minerālvielu. Galvenokārt, tie satur tikai lieku daudzumu cukura un kaloriju.
Līdzīgi kā alkohols un cigaretes, arī cukurs var izraisīt atkarību. Jo biežāk dzersiet gāzētus, saldinātus dzērienus, jo biežāk organisms tos vēlēsies. Ķermenis un smadzenes būs pieradušas pie lielā cukura patēriņa, tāpēc arvien biežāk jums šādi dzērieni kārosies. Tā kļūs par atkarību!
Cilvēki, kuri ikdienā dzer limonādes, dienas laikā uzņem par 17% vairāk kaloriju nekā tie, kuri tos nelietot. Līdz ar to regulāri un daudz patērējot šādus dzērienus, varat pieņemties svarā.
Mūsu aknām ir smagi jāstrādā, lai pārstrādātu fruktozi. Ar limonādēm mēs organismam sniedzam pārlieku daudz fruktozes. Brīžos, kad fruktoze ir par daudz, var veidoties taukainā hepatoze jeb aknu aptaukošanās.
Liels cukura patēriņš (kas noteikti ir, kad dzerat šādus dzērienus) palielina vidukļa zonā esošo tauku daudzumu. Tādējādi var veidoties arī bīstamie tauki jeb tauki, kuri uzkrājas ap orgāniem. Tas ir īpaši bīstami, jo palielinās iespēja iegūt diabētu vai sirds slimības.
Leptīns ir hormons, kura uzdevums ir regulēt uzņemamā uztura daudzumu. Leptīns izdalās tieši ēšanas laikā, paziņojot smadzenēm, ka esat paēdis un sāk stimulēt vielmaiņas procesus, kas savukārt noved pie tauku dedzināšanas. Ja ar uzturu uzņemat pārlieku daudz fruktozes, tā var izraisīt leptīna rezistenci. Tas nozīmē to, ka šis hormons vairs nespēj tik labi veikt savu darbu un nerodas sāta sajūta. Tas var novest pie aptaukošanās un lēnas vielmaiņas.
Pārmērīgs cukurotu dzērienu patēriņš var veicināt insulīna rezisenci un izraisīt otrā tipa cukura diabētu.
Limonādes ar augstu cukura daudzumu laika gaitā var veicināt arī sirds slimības. 20 gadus ilgā pētījumā atklājās, ka 40 000 tā dalībniekiem, kuri katru dienu izdzēra vienu glāzi limonādes, par 20% palielinājās risks piedzīvot sirdslēkmi nekā tiem, kuri šādus dzērienus ikdienā nelieto.
Limonādēs esošais cukurs, ogļskābā gāze un fosforskābe izraisa zobu bojāšanos. Kā arī veicina slikto baktēriju veidošanos mutē. Regulāri dzerot limonādes negatīvi tiek ietekmēta arī zobu emalja. Līdz ar to jūsu zobi var kļūs dzelteni.
Ilgstoši dzerot limonādes, podagras risks sievietēm palielinās par 75%, bet vīriešiem - 50%. Cukurotajos dzērienos esošā fruktoze palielina iekaisumu risku un urīnskābes daudzumu organismā.
*Raksti Lifehacks.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītības mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.