Vai govs piens ir kaitīgs veselībai? Atspēkojam septiņus populārākos mītus par pienu un tā ietekmi uz veselību!
Ja vien jums nav laktozes nepanesamība, tad jūs droši uzturā varat lietot govs pienu. Laktoze ir cukurs, kas dabiski sastopams pienā. Dažiem cilvēkiem ir laktozes nepanesamība, kas nozīmē to, ka organisms nespēj vai tam ir grūti sagremot šo cukuru, kā rezultātā lietojot piena produktus rodas diskomforts.
Svara pieaugums ir saistīts ar jūsu uzturu un dzīvesveidu. Maz ticams, ka svara pieaugumu var izraisīt atsevišķs produkts vai dzēriens. Piens pats par sevi nav produkts ar augstu tauku saturu. Lielākoties cilvēki lieto pienu, kuram ir 2% tauku saturs. Tātād, piena dzeršanai ir neitrāla ietekme uz svara pieaugumu.
Dažiem cilvēkiem govs piens tik tiešām var veicināt sejas problēmu rašanos. Tomēr pētījumos nav pierādīta tieša saistība ar piena lietošanu un aknes, pūtīšu veidošanos.
Pastāv mīts, ka govs piens ir bagāts ar hormoniem, tāpēc tas ir kaitīgs cilvēku veselībai. Taču tā nav. Piens satur nelielu daudzumu steroīdu hormonu, piemēram, estrogēnu. Taču tā daudzums pienā ir tik neliels, ka tas nekādi neietekmē cilvēka veselību.
Daži cilvēki apgalvo, ka govs piens satur antibiotikas un, ka dzerot šādu pienu, mēs uzņemam nevajadzīgu antibiotiku daudzumu. Eksperti apgalvo, ka tā nav patiesība. Antibiotikas tiek lietotas ļoti slimu govju ārstēšanā. Brīdī, kad govis tiek ārstētas, šāds piens netiek laists tirdzniecībā.
Arvien populārāki kļūs dažādi augu izcelsmes pieni. Bet vai tie veselībai ir daudz labāki par govs pienu? Eksperts, profesors Fils Gārnsvorts apgalvo, ka govs pienā esošās olbaltumvielas ir daudz kvalitatīvākas nekā augu pienos esošās. Govs pienā esošās olbaltumvielas organismam ir vieglāk pārstrādāt. Kā arī govs piens satur virkni cilvēka veselībai būtisku uzturvielu, piemēram, kalciju, fosforu, B12 un B2 vitamīnus, jodu.
Pastāv mīts, ka pateicoties tam, ka piens satur ļoti daudz cukura, tas var veicināt 2. tipa cukura diabētu. Lai gan piens satur nelielu daudzumu cukura (laktozes), tas neietekmē risku iegūt cukura diabētu.
*Raksti Lifehacks.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītības mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.