Sāls ne tikai uzlabo ēdiena garšu, bet ir arī nātrija un hlorīda avots, kas nepieciešami organisma darbībai. Taču, ja sāli lieto pārmērīgi, tā kļūst veselībai bīstama.
Ja tiek uzņemts pārāk daudz nātrija, nieru sistēmā uzkrājas vairāk ūdens. Tam būs negatīvas sekas, piemēram, pietūkums. Tāpat vairāk šķidruma organismā nozīmē lielāku asins plūsmu caur vēnām un artērijām, kas var sacietēt, izraisot augstu asinsspiedienu.
Kad ir lietots pārāk daudz sāls uzturā, izjūtam slāpes. Tas ir tāpēc, ka organisms mēģina koriģēt nātrija un ūdens attiecību. Nepietiekami dzerot ūdeni, ķermenis ņems šķidrumu no citām šūnām, izraisot dehidratāciju.
Cilvēki, kuri patērē daudz sāls, mēdz biežāk apmeklēt tualeti, jo nierēs uzkrājas šķidrums. Katru reizi, kad urinējat, ķermenis zaudē kalciju - minerālu, kas cita starpā stiprina kaulus un zobus.
Daži pētījumi liecina, ka pārāk daudz sāls var izraisīt čūlas, infekcijas un pat veicināt kuņģa vēža rašanos. Zinātniekiem ir aizdomas, ka nātrijs var sabojāt kuņģa gļotādu.
Sāls var arī negatīvi ietekmēt kognitīvās funkcijas. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka daži no šajā ziņā veiktajiem pētījumiem ir vairāk novērojumi, tāpēc zinātnieki vēl nav nonākuši pie skaidra secinājuma par sāls ietekmi uz kognitīvajām spējām.
Veselīgam pieaugušajam dienā vēlams uzņemt ne vairāk kā 5 gramus sāls - aptuveni viena tējkarotie. Bērniem šis daudzums atšķiras atkarībā no vecuma:
*Raksti Lifehacks.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītības mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.