Bietes ir viens no veselīgākajiem dārzeņiem. Turklāt biešu zupa ir daudzu iecienīts ēdiens, kas jau ilgstoši ieņēmis būtisku lomu mūsu virtuvēs. Izrādās, ka bietēs ir tik daudz labu vielu, ka tās palīdz gan mūsu sportiskajām, gan mentālajām aktivitātēm. Atklāj, kādas ir mazzināmākas biešu veselīgās īpašības.
Nitrātu deva, kas ir bietēs var uzlabot sportisko sniegumu. Šī iemesla dēļ bietes savā uzturā iekļauj atlēti. Nitrāti uzlabo mitohondrijas efektivitāti, kas ir atbildīga par enerģiju mūsu ķermenim.
Saskaņā ar portālu "Healthline", ir veikti pētījumi, kuros vīriešiem lika dzert biešu sulu sešas dienas. Vīriešiem tika nodrošināti augstas intensivitātes treniņi un viņu sniegums uzlabojās par aptuveni 2%. Biešu ēšana par 20% uzlabo arī skābekļa uzņemšanu.
Mentālās un kognitīvās funkcijas, paliekot vecākiem, kļūst vājākas. Dažiem šis process var rezultēties pat demencē. Šajā ziņā ļoti svarīga ir asins un skābekļa piekļuve smadzenēm. Interesanti, ka bietēs esošie nitrāti uzlabo šīs funkcijas, palielinot asinsplūsmu smadzenēm. Bietes īpaši uzlabo asinsplūsmu smadzeņu priekšējai daivai, kur norit domāšanas procesi, kā lēmumu pieņemšana un atmiņa.
Jau Romas laikos bietes esot lietotas kā afrodiziaks. Romieši uzskatīja, ka mīlas dievietes Afrodītes skaistuma un valdzinājuma cēlonis ir viņas kāre uz bietēm. Izrādās, ka eiropiešiem ir ticējums, ka, ja sieviete un vīrietis ēd vienu bieti, viņi noteikti iemīlēsies. Bietes ir bagātas ar boru, kam ir liela nozīme seksa hormonu radīšanā. Tiek norādīts, ka biešu sula var palīdzēt, ja ir problēmas ar erekciju.
Nav noslēpums, ka daudzi augļi un dārzeņi uzlabo acu veselību, īpaši tie, kuriem pašiem ir spilgta krāsa.
Bietēs ir luteīns un zeaksantīns, kas pozitīvi ietekmē redzi. Šo dārzeņu iekļašana uzturā var palīdzēt novērst vai palēlināt redzes pasliktināšanās procesus, kurus ietekmē vecums.
Bietēs esošie dzelzs, antioksidanti, betaīns un B grupas vitamīni palīdz mūsu aknām. Bietes pasargā aknas no bojājumiem un iekaisumiem. Betaīns, pektīni un šķiedrvielas palīdz aknām izvadīt toksīnus.
Avoti: