Amerikā upenes ilgu laiku dēvēja par "aizliegto ogu", jo uzskatīja, ka tās izplata sēnīti, kas kaitē priedēm. Taču Latvijā jau izsenis upenes ir bijušas cieņā un vai katrā piemājas dārzā ir kāds upeņu krūms. Upenes ir superogas un to vērtība mūsu veselībai ir ļoti nozīmīga.
Cilvēki dažādu kaišu ārstēšanai izmanto visu upeņu augu- no lapām līdz pat sēklām. Populāra ir upeņu sēklu eļļa, bet tikpat iedarbīga būs arī tēja no to lapām (gan svaigām, gan kaltētām).
Upenes uzlabo:
Upenes ir bagātas ar vitamīniem. Tajās ir A grupas vitamīni, B grupas vitamīni B-5, B-6 un B-1, kā arī E grupas vitamīni. Taču pats vērtīgākais upenēs ir vitamīns C, kas četras (!!!) reizes pārsniedz apelsīnos esošo šī vitamīna daudzumu.
Organisms izmanto šo vitamīnu, lai:
Upeņu sēklas satur omega-6 skābi, kas palīdz ķermenim cīnīties pret iekaisumu. Upene palīdzēs locītavām un muskuļiem, kad tie:
Upenes palīdzot uzlabot asins plūsmu sirdij un mazināt perifēro pretestību (pretestība asins plūsmai, kas atrodas ķermeņa asinsvadu sistēmā). Tas nozīmē, ka upenes palīdz atgūties pēc fiziskas piepūles.
Lietojot uzturā upeņu sēklu eļļu, var atvieglot psoriāzes simptomus un mazina iekaisušās vietas. Eļļu var arī vienkārši uzklāt uz ādas sausajās, niezošajās vietās.
Pateicoties lielajam C vitamīnu daudzumam, kas ir upenēs, tās lieliski palīdz mūsu acīm: