Mūsdienās arvien vairāk cilvēku pievēršas zaļajam dzīvesveidam - domā zaļi un rīkojas zaļi: šķiro atkritumus, taupa dabas resursus un dažādās ikdienas situācijās labprātāk izvēlas dabai draudzīgus risinājumus. Bet zaļi var ne tikai dzīvot. Vai zināji, ka arī skriet var zaļi? Tet Rīgas maratona organizatori un “Latvijas Zaļais punkts” eksperti dalās padomos, kā kļūt par zaļo skrējēju un skriet dabai draudzīgi.
1. IZVĒLIES SKRIET DABĀ
Skriešana brīvā dabā un pilsētas parkos, kur nav aktīvas transporta kustības, ne tikai ļaus iepazīt tuvāko apkārtni, satikt citus skrējējus un uzlabot veselību, bet arī palīdzēs taupīt dabas resursus. Pretēji skrējienam trenažieru zālē uz skrejceliņa, šāds skrējiens nepatērē elektroenerģiju, kas nepieciešama skrejceliņa darbināšanai, sporta zāles gaisa kondicionēšanai un citām darbībām, līdz ar to ir dabai krietni draudzīgāks.
2. IZMANTO ATKĀRTOTI LIETOJAMO ŪDENS PUDELI
Ja tev patīk skriet garas distances un labprāt ņem līdzi ūdens pudeli, lai veldzētu slāpes, nākamreiz, dodoties skrējienā, nepērc ūdeni pudelē, bet iepildi to atkārtoti lietojamā pudelē. Tādējādi ilgtermiņā tu būtiski samazināsi atkritumu - iztukšoto plastmasas pudeļu - apjomu, ko radi sportojot. Ja tomēr labprātāk izvēlies iegādāties ūdeni un katru reizi dzert no vienreiz lietojamās plastmasas pudeles, noteikti pēc iztukšošanas atceries to izmest atkritumu šķirošanas konteinerā.
3. IZVĒLIES PRECES ILGTSPĒJĪGĀ IEPAKOJUMĀ
Skriešana nav iedomājama bez veselīga uztura. Padomā, cik daudz maisiņu, plastmasas kārbu un citu dažkārt nevajadzīgu iepakojumu tu izmanto, iegādājoties pārtiku! Tādēļ, dodoties iepirkties, ņem līdzi savu vairākkārt izmantojamo iepirkumu maisiņu, samazini dažādu iepakojumu daudzumu un iespēju robežās sveramajiem produktiem izmanto atkārtoti lietojamu iepakojumu, kā arī izvēlies preces un produktus, kuri iepakoti ilgtspējīgi - tie nav pārpakoti, iepakojums ir pārstrādājams. Iegādājies pārtiku pēc saraksta, lai izvairītos no impulsīviem pirkumiem un pēc tam nerastos pārtikas atkritumi. Gatavojot maltīti, ņem vērā nepieciešamo porciju skaitu un nepārcenties ar apjomu. Šķiro atkritumus, izmetot tos katram atkritumu veidam atbilstošajos konteineros. Turklāt šādā, videi draudzīgā, veidā var rīkoties arī skrienot Latvijas lielākajos sporta svētkos - Tet Rīgas maratonā. Lai pakāpeniski mainītu ierasto maratona dalībnieku paradumu izlietotās glāzes un citus atkritumus mest zemē, šogad pirmo reizi Tet Rīgas maratona ietvaros būs pieejams īpašs “Zaļais punkts”, kur tiks izvietoti bioloģisko, vieglā iepakojuma (plastmasas, kartona un metāla iepakojums) un sadzīves atkritumu konteineri, un skrējēji tiks aicināti šķirot atkritumus. Arī ierastās plastmasas glāzītes šajā punktā aizvietos ar glāzēm no atkārtoti pārstrādāta kartona. Turklāt šajā enerģijas punktā būs īpaši padomāts par to, lai tas būtu iekārtots ilgtspējīgi un visi tajā radušies atkritumi tiktu sašķiroti.
4. IZVĒLIES OTRREIZ PĀRSTRĀDĀTU APĢĒRBU
Zaļā domāšana arvien vairāk nostiprina pozīcijas arī modes aprindās, tādēļ, sekojot modei, saudzē dabu un izvēlies skriešanas apģērbu un apavus, kas radīti no atkārtoti pārstrādātām izejvielām. Lielākie sporta apģērbu un apavu ražotāji sportot gribētājiem piedāvā sporta apģērbu un apavu kolekcijas, kas radītas, atkārtoti pārstrādājot tekstilu un citus materiālus.
5. NEVAJADZĪGO APĢĒRBU NODOD PĀRSTRĀDEI VAI ZIEDO!
Mūsdienās arvien modernāk kļūst nodot vecās drēbes otrreizējai pārstrādei, padarot modi ilgtspējīgu. Jā, arī apģērbu un apavus var atkārtoti pārstrādāt, tādējādi taupot resursus, kas nepieciešami jaunu lietu ražošanai! Ja tev ir skriešanas apģērbs, ko vairs neizmanto, dod tam otro dzīvi - ziedo labdarībai, lai skrējēju pulciņam varētu pievienoties kāds, kurš šobrīd nevar atļauties sporta inventāra iegādi. Tā, piemēram, 17. un 18. maijā lielākā Latvijas sporta notikuma - Tet Ri?gas maratona - laikā ikviens ir aicināts ziedot savus nevajadzīgos, bet labā stāvoklī esošos sporta apavus tiem, kuriem pašiem nav rocības tos iegādāties.