TOP 5 likumi, lai baciļi nepieliptu

© Publicitātes foto

Laikā, kad gaisa temperatūra ir robežās no +10 līdz -10 grādiem pēc Celsija, veidojas ideāli apstākļi dažādiem baciļiem – tie ir dzīvotspējīgi pat vairākas dienas, turklāt šādā vidē aktīvi vairojas un izplatās. Kā pasargāt sevi un ģimeni no “lipīgajiem” baciļiem, stāsta sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

1

Bieži mazgāt vai dezinficēt rokas

Publicitātes foto

  • Regulāra roku mazgāšana, ne skalošana, ir primārais, par ko jādomā, lai izvairītos no baciļu nokļūšanas organismā.
  • Rokas jāmazgā siltā ūdenī un ar ziepēm - tikai ar tīru ūdeni nebūs gana, jo tas nespēj iznīcināt baciļus.
  • Rokas ieteicams mazgāt aptuveni ik pēc 2-3 stundām, turklāt tas jādara rūpīgi, jāmazgā ne tikai plaukstas augšējo un apakšējo daļu, kā tas vairumā gadījumu ierasts, bet arī pirkstu starpas.
  • Tāpat, lai parūpētos par higiēnu, var izmantot roku dezinfekcijas līdzekļus, ko var lietot vairākas reizes dienā.
  • Gan ziepes, gan dezinfekcijas līdzekļi ir vajadzīgi baciļu un mikrobu iznīcināšanai, taču nevajadzētu pārspīlēt un lietot tos pārlieku bieži, jo roku veselībai ilgtermiņā svarīgi saglabāt to dabīgo mikrofloru.
Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Veselība

Blaugznas jeb skalpa ādas zvīņošanās ir ļoti bieži sastopama problēma, un kādā dzīves brīdī tā var skart pat katru otro iedzīvotāju. Blaugznu veidošanās parasti sākas pubertātes vecumā un biežāk skar vīriešus, tomēr tās nereti ir sastopamas arī zīdaiņiem kā piena krevele un cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Blaugznu attīstību ietekmē arī sezonalitāte, un vairāk cilvēku sūdzas par skalpa zvīņošanos tieši aukstajā un mitrajā laikā, tas ir, rudenī, ziemā un pavasarī. Kāpēc blaugznas veidojas un kā no tām atbrīvoties, stāsta dermatoloģe, veneroloģe un Rīgas Stradiņa universitātes lektore Dr. Alise Balcere un farmaceite Ivanda Krastiņa.

Svarīgākais