Daudzi cilvēki saskaras ar grūtībām iemigt vai to, ka miegs ir trausls. Metodes, kā risināt šo problēmu, katram ir savas. Kāds mēģina pirms miega nelūkoties televizora, datora vai telefona ekrānā, cits dzer nomierinošu tēju, meditē vai lasa grāmatu, bet vēl kāds ķeras pie krasām metodēm - miegu veicinošiem medikamentiem. Svarīgi ir apzināties, kas, iespējams, ir vainojams pie miega problēmām un ko nepieciešams mainīt savā vakara rutīnā, lai nepavadītu kārtējo bezmiega nakti. Vai zinājāt, ka pie problēmām iemigt var būt vainojams uzturs?
Pie problēmām iemigt un miega trūkuma var būt vainojami vakara paradumi jeb tas, ko ēdat un dzerat vakarā.
Ir produkti un dzērieni, kas var veicināt miegainību, un ir tādi, kas var "aizbaidīt" miegu.
Zinot, kuri pārtikas produkti var palīdzēt iemigt, spēsiet labāk naktī atpūsties.
Ians S. Katznelsons, neirologs un miega medicīnas ārsts no "Northwestern Medicine", dalās ar padomiem - kuri ir labākie un sliktākie pārtikas produkti, kuri ietekmē miegu.
Labākie ir tie produkti, kuri satur barības vielas un citus savienojumus, kas veicina relaksāciju un miegu, piemēram:
Triptofāns, aminoskābe, kas veicina serotonīna ražošanu. Serotonīns ir hormons, kas palīdz regulēt miegu. Organisms pats nevar saražot triptofānu — tas ir jāuzņem ar uzturu. Labi triptofāna avoti: tītara gaļa, vistas gaļa, zivis, olas, siers, edamame pupiņas, zemesrieksti, tofu, kvinoja un ķirbju sēklas.
Melatonīns, hormons, ko organisms ražo, lai palīdzētu iemigt. Tas var būt atrodams arī dažos pārtikas produktos. Labi melatonīna avoti: skābie ķirši, nesaldināta skābo ķiršu sula, olas, piens, pistācijas un mandeles.
Kālijs un magnijs, uzturvielas, kas palīdz veicināt muskuļu relaksāciju. Labi šo mikroelementu avoti: banāni, avokado, spināti un saldie kartupeļi.
Sabalansēta visu pārtikas grupu kombinācija, piemēram, maltītes, kurās ir tītars vai zivis, kā arī kompleksie un pilngraudu ogļhidrāti, piemēram, brūnie rīsi vai kvinoja, var sagatavot jūsu ķermeni gulēšanai. Kompleksie ogļhidrāti var uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs un nodrošināt labu miegu, savukārt olbaltumvielas var palīdzēt uzņemt triptofānu. Nedaudz tauku, piemēram, zemesriekstu sviesta, var palēnināt ogļhidrātu uzsūkšanos, lai palīdzētu jums atpūsties.
Attiecībā uz to, vai jums vajadzētu ēst pirms gulētiešanas, pētījumi liecina, ka barojošas uzkodas apēšana pirms gulētiešanas var būt labvēlīga, lai gan tas ir atkarīgs no tā, ko un cik daudz jūs ēdat, kā arī no jūsu individuālajām veselības problēmām.
Vienkāršie ogļhidrāti un piesātinātie tauki ietilpst "bīstamajā zonā". Šāda veida produkti var samazināt serotonīna līmeni organismā un būt grūti sagremojami, kā rezultātā var rasties miega problēmas. Tas nozīmē, ka nepieciešams izvairīties no:
"Alkohols īstermiņā var izraisīt miegainību, bet tas var izraisīt arī bezmiegu vai trauslu miegu," brīdina Katznelsons.
Tāpat miega eksperts izceļ, ka kofeīns katru cilvēku ietekmē individuāli. “Katram cilvēkam ir atšķirīgs kofeīna jutības līmenis. Jutīgam cilvēkam pat kofeīna uzņemšana pusdienlaikā var izjaukt nakts miegu," saka ārsts. Tāpēc nevajadzētu aizrauties ar kofeīnu saturošu ēdienu, dzērienu lietošanu vakaros. Atturieties no kofeīnu saturošu ēdienu un dzērienu lietošanas, kā minimums, vismaz divas līdz trīs stundas pirms gulētiešanas.
*Raksti Lifehacks.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītības mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.