Orhidejām nepieciešama nedaudz atšķirīga kopšana nekā citiem istabas augiem, tāpēc ir svarīgi zināt, kā un kad to pārstādīt, lai nesabojātu lapas un saknes, raksta “bhg”.
Eksperti norāda, ka orhidejas jāpārstāda tūlīt pēc to iegādes un pēc tam - reizi gadā vai divos. Turklāt augs jāpārstāda pirms ziedēšanas cikla beigām - tā kā lielākā daļa orhideju zied gada pirmajā pusē, vēls pavasaris vai vasaras sākums parasti ir drošs laiks pārstādīšanai.
Kādas pazīmes liecina, ka orhideja ir jāpārstāda?
Tāpat kā daudzi istabas augi, orhidejas laika gaitā pāraug savus podiņus vai kļūst tik lielas, ka sāk pārslogot traukus. Neuztraucieties - aktīva orhidejas augšana nozīmē, ka augs jūtas ērti. Tomēr ir vairākas svarīgas pazīmes, kas liecina, ka ir pienācis laiks pārstādīt orhideju.
Orhideja ir pāraugusi podiņu
Ja pamanāt baltas saknes, kas aug caur poda drenāžas caurumiem, tā ir skaidra zīme, ka orhideja ir kļuvusi pārāk liela savam podam. Arī tad, ja saknes aizpilda visu vietu un izspiež augu no poda, tas ir vēl viens signāls, ka orhideja ir jāpārstāda lielākā podā.
Sakņu sistēma ir kļuvusi par lielu
Vēl viena pazīme ir, ja jūsu orhidejas saknes ir ļoti sapinušās un veido blīvu bumbu. Lai gan orhidejai ir dabiski, ka saknes ir nedaudz savijušās, sakņu sistēmai nevajadzētu izskatīties pārāk mezglainai. Ja saknes ir cieši saspiestas, augs ir jāpārstāda.
Augsnes stāvoklis
Pēdējais faktors, kas jāņem vērā, ir augsnes kvalitāte podā - atšķirībā no parastās podu augsnes, orhidejas substrāts galvenokārt sastāv no lieliem fragmentiem, piemēram, mizas gabaliņiem un sfagnu sūnām, kas nodrošina labu drenāžu.
Kad šīs lielās daļiņas sāk sadalīties un pārvērsties mazākās, substrāts sablīvējas un zaudē savas drenāžas īpašības. Šajā gadījumā orhideja ir jāpārstāda svaigā substrātā, lai saknes saglabātu veselību.
Kā pārstādīt orhideju
Apmēram dienu pirms orhidejas pārstādīšanas to kārtīgi aplaistiet - tas palīdzēs augam tikt galā ar stresu. Tieši pirms pārstādīšanas nomazgājiet rokas un sterilizējiet atzarošanas šķēres, lai izvairītos no slimību izplatīšanās starp augiem.
Kas jums būs nepieciešams:
atzarošanas šķēres;
augsne;
tīrs trauks ar drenāžas caurumu.
Uzmanīgi izņemiet orhideju no poda, satverot to pēc iespējas tuvāk saknēm. Neraujiet augu aiz vienas lapas, jo tas var to sabojāt.
Rūpīgi pārbaudiet saknes un uzmanīgi noņemiet visas sapuvušās vai atmirušās daļas. Meklējiet mitras, sarāvušās, brūnas vai melnas saknes. Šim nolūkam izmantojiet šķēres.
Ievietojiet orhideju jaunajā podā. Ieberiet podā augsnes maisījumu, uzsitot to pret galdu vai citu līdzenu virsmu, lai miza vai sūnas būtu vienmērīgi sadalītas ap saknēm. Pievienojiet substrātu, līdz tas pilnībā pārklāj saknes.
Stingri nospiediet poda augšdaļu, lai pārliecinātos, ka orhideja ir labi “iesēdusies”.
Rūpīgi aplaistiet tikko pārstādīto orhideju.
Kā rūpēties par orhideju pēc pārstādīšanas
Pēc tam rūpējieties par savu orhideju kā iepriekš - pārliecinieties, ka tā saņem spilgtu, netiešu gaismu un ūdeni. Jūsu augam, iespējams, nebūs nepieciešama pārstādīšana gadu vai divus.