Pavisam drīz sāksies ceriņu ziedēšanas sezona - šajā periodā bieži var redzēt cilvēkus, kas nolauž ziedošus zarus. Daži cilvēki to dara, jo tic, ka koks ziedēs krāšņāk, bet citi vienkārši vēlas izveidot skaistu pušķi. Kāpēc tā nevajag darīt, skaidro “unian.net” kopā ar pieredzējušiem dārzniekiem.
Ieguvumi un kaitējums kokam, aplaužot ziedošos zarus
Pēc ekspertu domām, pēc zara nolaušanas uz auga paliek brūc, kas visbiežāk netiek nekādā veidā apstrādāts. Caur brūci kokā var iekļūt baktērijas, infekcijas vai pārmērīgs mitrums, un tā rezultātā augu augšana palēninās.
Procedūra ir īpaši kaitīga jauniem un īsiem kokiem, kuriem joprojām ir maz ziedu - atzarošana viņiem rada nopietnu stresu, kuru ceriņi var pat neizdzīvot.
Dzirdēts arī daudz diskusiju par to, vai ir labi “apgriezt” ceriņus - daži dārznieki uzskata, ka šī procedūra "atjauno" koku un veicina sulīgu ziedēšanu. Tomēr ziedēšana ir ļoti svarīga ceriņu dzīves ciklam, un tikai pēc novīšanas var veikt sanitāro atzarošanu, un tas ir jādara gudri un ar pareizajiem instrumentiem, kamēr rupja zaru nolaušana tikai nodara kaitējumu un atstāj dziļu brūci uz auga.
Ja tomēr vēlaties vāzē ziedošu ceriņu zaru, lūk, ieteikumi, kā to paveikt pēc iespējas saudzīgāk kokam.
Dārzkopji iesaka labāk izvēlēties griezt zarus no veciem, gadu desmitiem augušiem krūmiem, kuri nav sanitāri izgriezti - tajos būs daudz “lieko” zaru, kurus nogriežot, tas radīs mazāku kaitējumu kokam.
Ja ņemam vērām, ka ceriņiem pēc ziedēšanas jānogriež ziedkopas, lai tie arī nākošajā gadā skaisti un bagātīgi ziedētu, tad šķietami pāris ziedoši zari, kas nogriezti ar prātu, izvēloties zarus, kas neaug cits citam tieši blakus, nenodarīs lielu ļaunumu. Zarus ieteicam griezt, nevis plēst, lai atstātu pēc iespējas mazāku bojājumu krūma stumbram.