4 ieteikumi pareizai sejas ādas kopšanai vasarā

© unsplash.com

Siltāks laiks, gaisa mitruma svārstības un pastiprināta saules iedarbība mūsu ādai rada zināmus izaicinājumus. Lai izvairītos no ādas problēmām vasarā, svarīgi saprast, kā katrs ādas tips uz šiem izaicinājumiem reaģē un kā varam savai ādai palīdzēt justies un izskatīties veselai, uzsver ārste-dermatoloģe Gabriela Kronberga-Pitura un kosmetoloģijas speciāliste Lauma Krūzmane no medicīnas centra “Nucleo”

unsplash.com

1. Kā dažādi ādas tipi reaģē uz vasaras laikapstākļiem?

Vasarai raksturīgie laikapstākļi sejas ādu var ietekmēt dažādos veidos, un katrs sejas ādas tips uz silto gadalaiku reaģē citādi. Lūk, īss ieskats tajā, ar kādām problēmām nākas saskarties biežāk sastopamo ādas tipu īpašniekiem:

  1. Taukainai ādai nereti palielinās tauku dziedzeru aktivitāte, kas var padarīt ādu vēl taukaināku. Tāpat biežāk aizsprostojas poras un veidojas akne.
  2. Sausa āda saules un svīšanas ietekmē var palikt vēl sausāka, pat zvīņaina, turklāt tam var pievienoties arī kairinājums un nieze.
  3. Kombinētai ādai arī problēmas laikapstākļu ietekmē būs kombinētas. T zonā (piere, deguns, zods) āda var kļūt taukaināka, biežāk aizsprostojot arī poras un izraisot akni. Savukārt vaigu zona var kļūt sausāka.
  4. Jūtīgas ādas īpašniecēm vissvarīgāk parūpēties par aizsardzību no saules ietekmes, jo ir pastiprināts risks saules apdegumiem. Vasarā var piemeklēt arī tādas problēmas kā kairinājums, apsārtums un izsitumi no saules un karstuma ietekmes.

unsplash.com

2. Kā pareizi kopt ādu vasarā?

Svarīgākais vasaras ādas kopšanas rutīnā ir aizsardzība no saules kaitīgās ietekmes. Lai to izdarītu, izvēlies saules aizsarglīdzekļus ar plaša spektra aizsardzību (UVA un UVB) un no 30 SPF. Uzklāj saules aizsarglīdzekli 15-30 minūtes pirms došanās ārā, atkārtojot procedūru ik pēc divām līdz četrām stundām. Tāpat jāatceras, ka pēc peldēšanās vai svīšanas saules aizsarglīdzeklis atkal jāatjauno.

“Sejas āda un āda ap acīm ir īpaši jutīga, tāpēc šīm zonām ieteicams lietot tieši sejai un acīm paredzētus krēmus ar SPF aizsardzību. Parastie, ķermenim paredzētie, līdzekļi sejas ādai var būt par smagnēju un palielināt poru aizsprostošanos. Noteikti nevajag aizmirst arī par lūpām, jo arī tās ir pakļautas saules starojumam,” īpaši iesaka Gabriela Kronberga-Pitura.

Runājot par ādas mitrināšanu vasarā, būtu labi izvēlēties vieglu, nekomedogēnu mitrinošo krēmu, kas satur hialuronskābi, glicerīnu vai alveju. Tas palīdzēs izvairīties gan no poru nosprostošanās, gan pārliekas izžūšanas. Papildus var lietot mitrinošus serumus. Piemēram serums ar vitamīnu C gan mitrinās ādu, gan veicinās aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem. Arī atsvaidzinošs termālā ūdens aerosols var būt lielisks veids, kā atdzesēt un mitrināt ādu karstajās vasaras stundās.

Izvēloties sejas tīrīšanas līdzekļus vasarai, ieteicams priekšroku dot maigiem un efektīviem produktiem, piemēram, micelārajam ūdenim. Tā iespējams izvairīties no lieka kairinājuma. Ja ikdienā lieto dekoratīvo kosmētiku, piemērotāka varēti būt dubultā tīrīšana ar eļļas bāzes tīrītāju, kam seko ūdens bāzes tīrīšanas līdzeklis.

Savukārt, lai noņemtu atmirušās ādas šūnas un uzlabotu ādas tekstūru, ikdienas sejas kopšanas rutīnai vari pievienot arī eksfoliāciju vienu līdz divas reizes nedēļā. Arī šim solim vajadzētu izvēlēties maigus sejas ādas kopšanas līdzekļus nelielās koncentrācijās, piemēram, alfa-hidroksiskābes (AHA) glikolskābi vai pienskābi vai beta-hidroksiskābes (BHA) kā salicilskābi. Ņem vērā, ka procedūra var palielināt ādas jūtību pret sauli! Tāpēc iesakām eksfoliāciju veikt vakarā un nākamās dienas laikā lietot saules aizsarglīdzekļus ar SPF 50.

unsplash.com

3. Kādas aktīvās sastāvdaļas meklēt, izvēloties sejas kopšanas līdzekļus vasarai?

Universālus ieteikumus katrai situācijai un atšķirīgam sejas tipam dot ir grūti, tāpēc jāatceras, ka visprecīzāko risinājumu palīdzēs atrast kvalificēts sejas ādas kopšanas speciālists. Sevišķi šo ieteicams atcerēties, ja ir bijušas paaugstinātas jūtības reakcijas pret kādu sejas kopšanas līdzekļu sastāvdaļu.

Savā praksē visaugstāk vērtējam šīs aktīvās vielas:

  • Hialuronskābe, kas intensīvi mitrina un uzlabo ādas elastību.
  • Vitamīns C: Antioksidants, kas aizsargā no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes, uzlabo kolagēna sintēzi un ādas tonusu.
  • Antioksidanti: E vitamīns, zaļās tējas ekstrakts un citi antioksidanti labi palīdz aizsargāt ādu no vides kaitīgās ietekmes.
  • Niacinamīds jeb B3 vitamīns palīdz samazināt poras, kontrolē tauku izdalīšanos, nomierina ādu un mazina iekaisumu.
  • Alveja ideāli piemērota lietošanai pēc saules iedarbības, lai nomierinātu un mitrinātu ādu.
  • Glicerīns kā efektīvs mitrinātājs, kas palīdz noturēt mitrumu ādā.
  • Cinka oksīds un titāna dioksīds: Efektīvi fiziskie filtri, kas nodrošina saules aizsardzību un piemēroti jutīgai ādai.
  • Skvalāns: Viegls, bet efektīvs mitrinātājs, kas palīdz atjaunot ādas barjeru bez poru aizsprostošanas.

“Man pašai ļoti patīk medicīniskas kvalitātes līdzekļi no “SkinClinic”, piemēram, “Hidronourishing” krēms ar toni, kas vienlaicīgi mitrina, izlīdzina ādas krāsu un aizsargā pret UV stariem ar SPF 30. Viens krēms no rīta un sieviete ir gatava dienai! Protams, saulainākā dienā vēlams papildus izmantot SPF 50,” iesaka Lauma Krūzmane.

unsplash.com

4. Ar kādām aktīvajām vielām vasarā jāuzmanās?

Ne visas aktīvās vielas, kas labi derētu sejas kopšanai citos gadalaikos, būs piemērotas vasarai. Tas tāpēc, ka dažas vielas var paaugstināt ādas jūtību pret sauli, kā arī izraisīt kairinājumu un pat apdegumu. Vasarā iesakām uzmanīties ar retinoīdiem, benzoilperoksīda, fotosensibilizējošām ēteriskām eļļām un pārāk spēcīgiem pīlingiem. Lūk, daži ieteikumi šo vielu drošai lietošanai, ja vēlies tos atstāt savā sejas kopšanas rutīnā:

  • Retinoīdi, piemēram, retinols un retīnskābe palielina ādas jutīgumu pret UV starojumu. Tas var izraisīt saules apdegumus, pigmentāciju un kairinājumu. Tāpēc ieteicams tos lietot vakarā, bet nākamajā dienā pēc to lietošanas uzklāt saules aizsarglīdzekļus ar augstu SPF. Vasaras periodā retinoīdus var lietot retāk.
  • Benzoilperoksīds (Benzoyl Peroxide) parasti lietots aknes ārstēšanai. Tomēr tas var izraisīt ādas sausumu un kairinājumu, kas var pastiprināties saules iedarbībā. Ja vien ārstējošais dermatologs nav noteicis citādi, šo aktīvo vielu ieteicams lietot vakarā un nodrošināt atbilstošu saules aizsardzību nākamās dienas laikā.
  • Fotosensibilizējošas citrusaugļu ēteriskās eļļas, piemēram, bergamotes, citronu vai apelsīnu eļļa var padarīt ādu jutīgāku pret saules starojumu un izraisīt pigmentāciju vai apdegumus. Tās lietojot, vajadzētu pārliecināties, ka tās ir pilnībā uzsūkušās pirms saules iedarbības. Vēl drošāk būtu tās lietot vakarā.
  • Pīlingu lietošanā jāievēro līdzīgi principi. Vasarā iesakām izmantot maigus fermentatīvos pīlingus vai produktus ar zemāku AHA/BHA koncentrāciju. Procedūru labāk veic dienas otrajā pusē, un pēc tam uzklāj mitrinošus un nomierinošus produktus. Tāpat kā ar citām aktīvajām vielām, arī pēc pīlinga lietošanas noteikti jālieto saules aizsarglīdzekļi. Īpaši būtiski tas ir pāris nākamās dienas pēc pīlinga veikšanas.

Visbeidzot ieteiktu atcerēties, ka ādas kopšanā svarīga arī tava kopējā labsajūta un veselības stāvoklis. Piemēram, ādas mitruma līmeņa uzturēšanā ļoti svarīgi ir dzert pietiekami daudz ūdens. Tāpat vajadzētu atcerēties par sabalansētu uzturu, kas bagāts ar augļos, ogās un dārzeņos sastopamiem antioksidantiem. Pareizs uzturs palīdzēs cīnīties ar brīvajiem radikāļiem un no iekšpuses atbalstīt ādas veselību.

Dzīvo gudri!

Lai gan daudziem cilvēkiem Ziemassvētki šķiet gada skaistākais laiks, kas pārpildīts ar viesu uzņemšanu un viesos došanos, tomēr daudzi izjūt stresu, rīkojot viesības. Lai šo uzdevumu padarītu vieglāku, ir atklāta jauna formula, kas sakņojas datos un ir izstrādāta, lai palīdzētu izveidot izcilu Ziemassvētku balli, raksta “Daily Mail”.

Svarīgākais